in

Vitiligo’yu Tedavi Etmek İçin Evde Etkili 10 Çözüm

Vitiligo için size alternatif olarak yardımcı olabilecek bazı evde yapılabilecek tedavi yöntemleri şunlardır:

Papaya

Papaya lezzetli bir meyvedir ve sağlığa faydalıdır. Bununla birlikte papayanın vitiligoya karşı da etkili olduğu gösterilmiştir. Vitiligoyu tedavi etmek için papaya kullanmak için, vitiligodan etkilenen cilt lekelerine papaya parçaları sürün. Kuruyunca yıkayın. Vitiligo nedeniyle kaybolan melanin hücrelerinin vücudunu yenilemek için düzenli olarak papaya suyu için.

Vitiligo nedeniyle kaybolan melanin hücrelerinin vücudunu yenilemek için düzenli olarak papaya suyu için

Fotoğraf: iStock

Kırmızı kil

Kırmızı kil, vitiligonun etkili bir tedavisidir. Kırmızı kil bakır içeriği bakımından zengindir. İki yemek kaşığı kırmızı kile bir yemek kaşığı zencefil suyu ekleyin. Karışımı her gün beyaz lekelere uygulayın. Zencefil suyu, yamalara kan akışı eklemeye yardımcı olur.

Stresin azaltılması

Her koşulda çok fazla stres vücut için zararlı olabilir. Stres vitiligoya neden olmayabilir, ancak aşırı stres vitiligonun neden olduğu yamaların büyümesine neden olabilir. Vitiligo dışında, stres zihne ve vücuda zarar verebilir ve bir kişinin günlük işleyişini engelleyebilir. Vitiligonun kötüleşmesini önlemek için daha az stres yapın.

Stres vitiligoya neden olmayabilir, ancak aşırı stres vitiligonun neden olduğu lekelerin büyümesine neden olabilir.
 

Güneş kremi

Vitiligo, cildin düzenli olarak güneşe maruz kalan bölgelerinde görüldüğü için güneşin zararlı UV ışınlarından vitiligonun etkilendiği söylenebilir. Bu nedenle koruyucu önlem olarak vücudun güneşe maruz kalan bölgelerine güneş kremi sürün. Vitiligo gelişimini engelleyen UV ışınlarının neden olduğu zararları önlemek için vücudunuzun açıkta kalan tüm kısımlarını kapatacak uzun elbiseler giyin.

Vitiligo, cildin düzenli olarak güneşe maruz kalan bölgelerinde görülür.

Fotoğraf: iStock

Bakır bir kaptan su için

Çoğu zaman susuz kalmamak, vücudunuzun zinde kalmasına ve hastalıklardan uzak durmasına yardımcı olabilir. Vitiligodan kurtulmanın bir yolu bakır bir kaptan su içmektir. Bakır bir kapta saklanan su içmek, vücudunuzdaki melanini artırmanıza ve vitiligonun neden olduğu lekelerin beyazlığını azaltmanıza yardımcı olacaktır.

Fesleğen yaprağı

Fesleğen yapraklarının yaşlanma karşıtı ve anti-viral özelliklere sahip olduğu bilinmektedir. Fesleğenin bu özellikleri vitiligo ile başa çıkmak için önemlidir. Fesleğen yapraklarını limon suyuyla karıştırmak cildinizdeki melanin üretimini uyaracaktır. Vitiligoya karşı daha iyi sonuç almak için fesleğen suyu ve limon suyu karışımını cildinize her gün uygulayın.

Fesleğen yapraklarının yaşlanma karşıtı ve anti-viral özelliklere sahip olduğu bilinmektedir.
 

Ceviz

Ceviz, sağlığa sayısız faydası olan kuruyemiştir. Cevizin bu faydalarından biri de vücudu vitiligoya karşı tedavi etmesidir. Her gün en az 5 ceviz yemek vitiligo ile başa çıkmanıza yardımcı olabilir. Daha da iyi sonuçlar için ceviz tozunu ezin ve macun kıvamına gelene kadar su ekleyin. Macunu cildin etkilenen bölgelerine 15-20 dakika boyunca her gün en az 3-4 kez uygulayın. Bu, vitiligonun neden olduğu beyaz lekelerin azalmasına yardımcı olabilir.

Her gün en az 5 ceviz yemek, vitiligo ile savaşa karşı size yardımcı olabilir.
 

Çinko içeriği yüksek gıdalar

Vitiligo ile acı çekerken, dengeli bir diyete sahip olmak son derece önemlidir. Dengeli bir diyet, bağışıklık sisteminizi güçlendirmenize yardımcı olabilir. Bununla birlikte, düzenli diyetinize çinko eklediğinizden emin olun. Vitiligolu hastalarda vücuttaki çinko miktarı düşüktür. Vücuttaki çinko takviyesi, cildin vitiligoya karşı iyileşme sürecini uyarabilir. Et bazlı gıda maddeleri yüksek miktarda çinko içerir.

C Vitamini Yüksek Gıdalar

Çinko ile birlikte C vitamini de vitiligo tedavisi için önemlidir. Vitiligodan muzdarip birçok hastada C vitamini eksikliği yaygındır. Portakal, limon ve greyfurt gibi turunçgiller C vitamini içerir. C vitamini ayrıca çilek, kivi, dolmalık biber ve brokolide bulunur.

Vitiligodan muzdarip birçok hastada C vitamini eksikliği yaygındır.
 

Zerdeçal

Zerdeçal, vitiligo için etkili bir doğal ilaçtır. Hardal yağı ile birlikte zerdeçal ve cildin pigmentasyonunu uyarır. Etkilenen bölgeye 20 dakika boyunca zerdeçal tozu ve hardal yağı karışımı uygulayın. Olumlu sonuçlar için bunu günde iki kez yapın.

Zerdeçal, vitiligo için etkili bir doğal ilaçtır.
 

Sorumluluk Reddi: Tavsiye içeren bu içerik yalnızca genel bilgi sağlar. Hiçbir şekilde nitelikli tıbbi görüşün yerini tutmaz. Daha fazla bilgi için her zaman bir uzmana veya kendi doktorunuza danışın. ilaccesitleri.com bu bilgiler için sorumluluk kabul etmez. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by admin

Bağışıklık sistemi ve solunum sağlığı doğal çözümler

Diyabet Türleri ve Tedavilerine Genel Bakış