in

Bağışıklık sistemi ve solunum sağlığı doğal çözümler

Solunum yollarının bağışıklık sistemini güçlendirmek ve bakteriyel ve viral enfeksiyonlar kırmak için, soğuk algınlığı ve griple savaşmak için bitkisel çaylar, gıdalar ve gıda takviyeleri gerekmektedir. İşte size doğal çözümler.

Doğal savunmamızı nasıl güçlendirebilir ve bizi kaçınılmaz olarak soğuk algınlığı ve grip getiren daha soğuk mevsime nasıl hazırlayabiliriz? Elbette diyet ve takviyelerle solunum yollarını korumak mümkün ama bilimsel çalışmalara dayanarak daha iyi anlamaya çalışalım.

Mürver Ağacı meyvesi

Bilimsel adı Sambucus nigra olan mürver, soğuk algınlığı ve gribe karşı değerli bir müttefik olarak kabul edilir. Aslında mürver, kersetin ve antosiyaninler gibi değerli bir antioksidan madde kaynağıdır. Bu maddeler sayesinde mürver, ilginç anti-inflamatuar, antiviral ve antimikrobiyal özellikleri ile özellikle üst solunum yolu seviyesinde koruyucu bir etkiye sahip olduğu için takdir edilmektedir (Kravitz ve diğerleri, BMC Complement Altern Med., 2011). Mürver ekstrelerinin alımının soğuk algınlığı semptomlarını ve süresini azaltabildiği görülmüştür (Tiralongo ve ark., Nutrients, 2016). Mürver, hem ekstrakt hem de meyve suyu veya şurup şeklinde, influenza A ve B’nin süresini ortalama 4 gün kısaltır, ayrıca semptomları tedavi etmek için ilaç kullanımını azaltır (Zakay Rones ve ark.)

C ve D vitamini

D vitamini, uzun vadede bağışıklık sistemini zayıflatan kronik inflamasyon düzeylerini azaltır. Sadece bu değil, D vitamini, influenza ve solunum yolu enfeksiyonlarına karşı koruyucu olduğunu kanıtlayarak doğal savunmaları uyarır (Kearns ve diğerleri, Am J Med Sci, 2015). Vücudumuzda bulunan D vitamininin çoğu, UVB ışınlarına maruz kaldıktan sonra deride sentezlenmiştir. Diğer kaynaklara gelince, yağlı balıklar, shiitake ve peynir gibi bazı mantarlar gibi az sayıda gıda D vitamini içerdiğinden diyetten D vitamininin sadece bir kısmı elde edilir. C vitamini turunçgiller, kivi, çilek, domates ve yeşil yapraklı sebzelerde bol miktarda bulunur (Abdullah ve diğerleri, StatPearls Publishing, 2021). Ayrıca bu vitamin vücudun savunmasını destekler. Örneğin, Günlük 200 mg C vitamini alımının soğuk algınlığının şiddetini ve süresini azalttığı gösterilmiştir. Sadece bu değil, pnömoni nedeniyle hastaneye yatırılan ve düşük C vitamini seviyeleri olan hastalarda, bu vitaminin entegrasyonu en ağır vakalarda solunum semptomlarını iyileştirdi ve genellikle hastanede yatış süresini kısalttı (Carr ve diğerleri, Nutrients, 2017).

Kuşburnu

Kuşburnu meyvelerinden içerdiği C vitamini ve fenolik bileşikler sayesinde antioksidan, iltihap önleyici ve bağışıklık sistemini uyarıcı etkiye sahip bir çay elde edilir. Özellikle kuşburnu çayı soğuk algınlığı ve gripten korunmak ve bunlarla mücadele etmek için kullanılır. Bilimsel çalışmalar, gül meyvelerinin 84-86°C’de 6-8 dakika suda infüzyonu ile en büyük faydaların elde edilebileceğini gözlemlemiştir (İlyasoğlu ve diğerleri, J Food Sci Technol, 2017).

Şifalı mantarlar

Shiitake, maitake, cordyceps veya reishi gibi bazı mantarların, bağışıklık sistemi üzerinde koruyucu bir etki gösterdiği ve beta glukanlar adı verilen belirli polisakkaritlerin varlığı sayesinde doğal savunmamızı güçlendirdiği gösterilmiştir (Mallard ve diğerleri, PLoS One, 2019). ). Örneğin, kordiseps bazlı bir tedavinin, akciğerlerdeki bakteriyel enfeksiyonu önlediği, iltihabı azalttığı ve bağışıklık tepkisini arttırdığı gösterilmiştir (Li ve diğerleri, Braz J Med Biol Res., 2017). Genel olarak tıbbi mantarlar, virüsleri tanımak ve engellemekten sorumlu T tipi bağışıklık hücrelerinin ve virüslere ve tümörlere karşı ilk savunma hattımız olan NK hücrelerinin üretimini uyarır (Lull ve diğerleri, Mediators Inflamm, 2005). Tıbbi mantarlar takviye şeklinde alınabilir. Shiitake’ler ayrıca özel mağazalarda taze veya kurutulmuş olarak satın alınabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by admin

Mürver suyu ne işe yarar? Neye iyi gelir?

Vitiligo’yu Tedavi Etmek İçin Evde Etkili 10 Çözüm