in

AMOKLAVİN-BİD 1000 mg

AMOKLAVİN-BİD 1000 mg

Amoklavin , dış kısmı beyaz bir film ile tamamen kaplanmış kokusu bulunmayan, hafif bir bombeye sahip, çentikli ve arka kısmında da DEVA yazısı bulunun tabletler halinde piyasada bulunmaktadır. HEr bir kutusu içerisinde 10 -14 – 20 tablet bulunur ve Amoklavin bakterilere bağlı ortaya çıkan enfeksiyorlarda çabuk tedavi amacıyla kullanılmaktadır.

Sürekli tekrarlanan bademcik enfeksiyonları , kronik sinüzit ve orta kulak iltihabında kullanılır. Kronik bronşit bulunan , hastada akut alevlenmesi ortaya çıkıyorsa ve akciğer iltihabı gibi durumlar ortaya çıkıyorsa kullanılmaktadır. Boşaltım sistemininde ortaya çıkan iltihaplar içinde en çok tercih edilen ilaçlarından bir tanesi olmaktadır ve özellikle idrar yolları iltihaplarında çok sık tercih edilmektedir.

Dönemsel olarak ortaya çıkmakta olan çıban, abse, yara ve yumuşak deri enfeksiyonlarında kullanılmaktadır.

Diş abseleri , diş eti deri enfeksiyonlarında tercih edilir. Kan ve doku üzerinde oluşan bakteri ve toksinlere doğrudan etki eden enfeksiyonlarda tercih edilir.

AMOKLAVİN-BİD 1000 mg Nasıl Kullanılır ?

Yetişkinlerde 12 yaş üzeri çocuklar için kullanılırken hafif ve orta şiddetli enfeksiyonlar için kullanılacaksa günde 2 kez 625 miligram tablet tercih edilmelidir. Eğer kuvvetli enfeksiyonlar için tercih edilecekse günde iki kez gramlık tabletler tercih edilirse daha sağlıklı sonuçlar alınır.

Bir şey seksi Yollarında kullanılması gereken doz miktarı, yetişkin ve çocuklar için 5 gün günde 2 kez 625 miligram tablet olurken tedavi gözden geçirilmek sizin 14 günden daha fazla süre sürmemesi gerekmektedir.

Uygulama metodu ;

Tabletler için yemeden bütün olarak yutmak gerekirse ikiye bölerek çiğnenmeden yutulması tercih edilmelidir. Sindirim sistemi ve hastalıkları en aza indirebilmek için mutlaka yemek başlangıcı esnasında tüketimi yapılması gerekiyor.

 

313

 

Çocuklarda kullanılırken Amoklavin tablet formları 12 yaş ve altındaki çocuklar için kesinlikle uygun olmamaktadır. Bu yaştaki çocuklar için Amoklavin ilacının süspansiyon formu tercih edilirse daha başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Böbrek ve karaciğer yetmezliğinin bulunduğu durumlarda doz ayarlaması için hekime danışılması gerekmektedir eğer rahatsızlık hissiyatı bulunuyorsa mutlaka azaltılmalıdır. Eğer Amoklavin ilacı etkisinin güçlü ya da çok zayıf olduğuna dair bir kanaatimiz bulunuyorsa doktorunuza danışarak gerekli yönlendirmeyi öğrenmelisiniz. Kullanılması gerekenler çok daha fazla ilaç kullanmış olursanız sindirim sistemi şikayetleri ve su ve elektrolit dengesinin bozulması gibi yan etkiler ortaya çıkacaktır. Sindirim sistemi şikayetlerinin belirtisine bağlı olarak elektronik dengesi dikkat edilerek tedavi işlemi uygulanmaktadır. Böbrek yetmezliğine sebebiyet verebilen durumlarda bol su içilmeli ve Amoklavin dolaşımdan Hemodiyaliz yöntemi ile beraber uzaklaştırılmalıdır.

AMOKLAVİN-BİD 1000 mg Yan Etkileri

Tüm ilaçlarda olduğu gibi Amoklavin içerisinde bulunan maddelerden ötürü kişilerin bağışıklık sistemlerinde yan etki problemleri yaşanabilir. Karşılaşılan böyle durumlarda Amoklavin kullanmayı hemen bırakarak doğrudan hekime bilgi verilmeli ve en yakın hastanedeki acil bölümüne başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

Çok seyrek görülmekte olan yan etki durumları

Dudaklarda ağız kenarında ve boğazın kenarlarında şişme yutkunma ve nefes darlığı olabilir. Deri üzerinde döküntü kaşıntı kurdeşen ya da ağız bölgesinde ve diğer vücut bölgelerinde nefes darlığı hırıltı ve soluk almayı zorlaştıran durumlar yaşanması.

Ilacı aldıktan sonra ilk bir hafta on gün içerisinde eklem ağrısı kol altındaki lenf düğümlerinin şişmesi gibi alerjik durumlarda söz konusu olabilir. Deri yüzeyinin alt kısmında bulunan küçük noktalar halindeki kırmızı benekler cilde morluklar vermesi gibi alerjik reaksiyonlar kendini gösteriyorsa hemen doktora başvurmanızı tavsiye etmektedir.

Deride ağrılı kızarıklık larla başlayan ve daha sonra kabarıklar devam eden geri rahatsızlıkları bulunuyorsa beraberinde halsizlik yaşama gibi durumlarda ortaya çıkabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

YÜKSEK TANSİYON İÇİN; BENİPİN

APRANAX FORTE