in

Çocuklarda Karın Ağrısı Nedenleri ve Nasıl Geçer?

Karın ağrısı nedenleri nelerdir. Çocuğumun karnı ağrıyor nasıl geçer. Çocuk karın ağrısı nedenleri nelerdir çocuk karın ağrısı sebebi

Çocuklarda karın ağrısı nedir?

Karın ağrısı, kaburgaların alt kısmı ile pelvis arasındaki bölgede herhangi bir yerde hissedilen ağrıdır. Bebeklerde ve 12 yaşın altındaki çocuklarda çok yaygındır.

Çocuklarda karın ağrısının birçok farklı nedeni vardır; bunlar arasında sıkışan hava, kabızlık, gastroenterit (gastro veya mide kurdu) ve apandisit bulunur.

Çocuklarda karın ağrısı nöbetlerinin çoğu ciddi değildir ve tedavi olmaksızın saatler veya günler içinde iyileşir. Ancak ağrı şiddetliyse, geçmiyorsa veya çocuğunuz genel olarak rahatsız görünüyorsa, onu doktora veya hastanenin acil servisine götürün.

Bu sayfa 12 yaşın altındaki çocuklarda karın ağrısı hakkındadır . Daha büyük çocuklarda ve yetişkinlerde karın ağrısı hakkında bilgi için buraya gidin.

Peki çocuklarda karın ağrısı belirtileri nelerdir? Çocuğumun karın ağrısının olduğunu nasıl anlarım?

Karın ağrısı belirtileri hızla ortaya çıkabilir veya bir süredir mevcut olabilir. Ağrı sabit olabilir, kötüleşebilir veya gelip gidebilir ve hafif veya şiddetli olabilir.

Ağrının şeklini ve yerini fark etmek, doktorunuza teşhis koymada yardımcı olabilir.

Çocuklarda karın ağrısına geğirme, gaz çıkarma (osurma), kusma , ishal , kabızlık veya ateş gibi diğer semptomlar eşlik edebilir .

Çocuğunuzda acı çekebileceğini düşündüren davranışlar fark edebilirsiniz. Bunlar; ağlamak, kıvranmak, ağrıdan hareketsiz kalmak istemek, oynamak istememek, yiyecek ve içecekleri reddetmek, isteksiz veya huysuz olmak yüz ifadelerinin sürekli olarak asık olması olabilir.

Çocuğumun ağrısını açıklamasına nasıl yardımcı olabilirim?

Küçük çocuklar ve bebekler, bir yetişkine ağrıyı nerede hissettiklerini veya nasıl hissettirdiğini söyleyemeyebilir. Çocuğunuzun semptomlarını çözmeye çalışırken, aşağıdakiler gibi basit sorular sormak yardımcı olabilir:

 • “Acıdığı yeri gösterebilir misin?”
 • “Acıyla mı uyandın?”
 • “En son ne zaman tuvalete gittin?”

Yönlendirici sorular sormamaya veya endişenizi onlara aktarmamaya çalışın.

Çocuklarda karın ağrısına ne sebep olur?

Çocuklarda karın ağrısının birçok farklı nedeni olabilir bazıları yaygındır; diğerleri nadirdir. Bu nedenlerin bazıları erişkinlerde karın ağrısı nedeni olarak bulunmaz .

İşte çocuklarda karın ağrısının bazı nedenleri:

Kabızlık

Çocuklarda kabızlık yaygındır. Genel olarak, bir çocuk haftada 2 veya 2’den az bağırsak hareketi (kakası) varsa kabızdır. Çoğu çocuk 2-3 günde bir kaka yapar. Emzirilen bebekler haftada sadece bir kez dışkı çıkarabilir.

Çoğu zaman, çocuklarda kabızlığın fiziksel bir nedeni yoktur ve genellikle ağrılı veya hoş olmayan bir bağırsak hareketi olduğu için oluşur. Enkoprezis, etkilenen dışkının alt bağırsağı kısmen bloke ettiği ve tıkanıklık çevresinde ishal sızıntısına neden olduğu bir durumdur.

Gaz Çıkarma

Bağırsak gazı, sindirimin normal olduğunu gösterir. Yeni doğan bebeklerde gaz ağrısı çok yaygındır ve beslenirken ve ağlarken hava yutarlar. Bebeğiniz, beslerken kıvranıyor veya ağlıyorsa, gazdan olabilir. Beslendikten sonra yatınca ağlarlarsa bu da gazdan olabilir.

Bebekler geğirerek veya gazdan kurtulurlar. Bu konuda biraz yardıma ihtiyaçları olabilir. Beslendikten sonra bebeğinizin gazını çıkarmanıza yardımcı olabilecek teknikler vardır .

Aşırı gazı olan daha büyük çocuklar kabız olabilir, laktoz intoleransı olabilir veya aşırı gaza neden olan yiyecekler yemiş olabilir.

Karın ağrısı normalde geğirerek veya gaz çıkararak salındığında hafifler .

Gastroenterit

Gastroenterit veya “gastro”, bağırsaktaki bir enfeksiyondan kaynaklanır – genellikle viral bir enfeksiyon, ancak bazen bakteriyel bir enfeksiyon. Bu enfeksiyonlar insanlar arasında, özellikle çocuklar arasında kolayca yayılır. Gastroenterit kusma, ishal, ateş ve karın ağrısına neden olur.

Çocuklar ve küçük bebekler gastroenterit nedeniyle susuz kalmaya daha yatkındır ve 6 aydan küçük bebeklerde gastroenterit gelişirse bir doktor tarafından görülmelidir.

Rotavirüs , bebeklerde şiddetli gastroenteritin yaygın bir nedenidir, ancak buna karşı aşı  mevcuttur. Daha büyük çocukların, bazen ‘kış kusma böceği’ olarak bilinen Norovirüs’ün neden olduğu gastroenterit olma olasılığı daha yüksektir .

Gıda zehirlenmesi

Gıda zehirlenmesi , kötü hazırlanmış veya saklanmış gıdalarda büyüyen mikroplardan kaynaklanır. Semptomlar gastroenterit ile aynıdır, ancak genellikle daha şiddetlidir. Yine bebekler ve küçük çocuklar, daha büyük çocuklara göre dehidrasyon riski altındadır ve susuz kalmalarını sağlamak için özen gösterilmelidir. Dehidrasyonun nasıl tedavi edileceğini öğrenmek için aşağıya bakın.

Huzursuz bağırsak sendromu

Irritabl bağırsak sendromu (IBS) , aşağıdakilerden bir veya daha fazlasıyla ilişkili olabilen karın ağrısına neden olur: dışkılama (kaka yapma) veya çocuk kaka sıklığında değişiklik veya kakanın görünümünde değişiklik.

Bazı çocuklarda ishal, bazılarında kabızlık, bazılarında ise dönüşümlü ishal ve kabızlık olur. Bir çocuğun kabızlığı IBS’den kaynaklanıyorsa, karın ağrısı kaka yaptıktan sonra kaybolmazken, düzenli kabızlık ile gider.

Laktoz intoleransı

Laktoz intoleransı , süt ve süt ürünlerinde bulunan bir şeker olan laktozu sindirme yeteneğinin azalmasıdır. Bu, laktoz içeren yiyecek veya içecekleri tükettikten sonra şişkinlik, gaz ve ishale neden olur. Bebeklerde çok nadirdir. Çocuklarda laktoz intoleransı, örneğin bir gastroenterit nöbetinden sonra olduğu gibi geçici olabilir veya kalıcı olabilir.

Kolik

Kolik, bebeklerde aşırı ağlama ve sıkıntıya verilen isimdir. Özellikle çok küçük bebeklerde çok yaygındır. Nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte kolik, ebeveynlere ve çocuğa neden olduğu sıkıntı dışında zararsız görünmektedir.

Kolik olan bebekler yüksek sesle ağlarlar, teselli edilemezler, dizlerini yukarı kaldırabilirler ve gazı vardır. Bebeklerde kolik ve ne zaman doktora gidileceği hakkında ağlamanın şiddetine göre değişmektedir. Bu konudan muzdaripseniz uzman bir görüş almalısınız.

İdrar yolu enfeksiyonları

Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonları (İYE) yaygındır. Karın ağrısı, büyük çocuklarda idrar yaparken ağrı veya normalden daha sık idrara çıkma ve bazen ateş ile birlikte semptomlardan biri olabilir.

Apandisit

Apandisit acil bir durumdur. Çocuğunuzun apandisit olabileceğini düşünüyorsanız, onu hemen bir doktora veya hastaneye götürmelisiniz. Bir apandisit patlaması hayatı tehdit eden enfeksiyona yol açabilir.

Apandisit, göbek çevresinde veya göbek deliği bölgesinde ağrıya neden olur ve bu ağrı daha sonra karnın sağ alt tarafına doğru hareket eder ve keskinleşir. Apandisitli bir çocuk, karın ağrısının artmasından, iştahının azalmasından, kusmasından, dik otururken veya ayakta dururken rahatsız olmaktan ve hareket ederken ağrıdan şikayet edebilir. Çok hareketsiz kalmaya çalışabilirler.

Invajinasyon

İnvajinasyon, bağırsağın bir kısmı, bir teleskop gibi, bağırsağın bitişik bir kısmına kaydığında meydana gelir. Genellikle gıda veya sıvıların normal akışını engelleyen bir tıkanıklığa ( bağırsak tıkanıklığı ) neden olan ciddi bir durumdur . Bu tedavi edilmezse ölümcül olabilir.

İnvajinasyonlu çocuklar, ağlamaya ve sıkıntıya neden olan aralıklı şiddetli ağrıya sahip olabilir. Makatta kanaması olabilir, kusabilir veya uyuşuk/huzursuz olabilir ya sürekli ya da dalgalar halinde. 

Hapsedilmiş fıtık

Fıtık, bir organ veya vücut dokusu anormal zayıf bir noktadan başka bir yere şiştiğinde meydana gelir. Karın duvarından dışarı çıkarlarsa mide veya bağırsakta olabilir. Bazı çocuklar doğduklarında karın duvarında zayıflık olur ve kasık fıtığı olur . Bunlar çocuklarda ve küçük bebeklerde nispeten yaygındır.

Hapsedilmiş bir fıtık, fıtık geri alınamazsa ve fıtık içeriği karın duvarında sıkışırsa ne olacağını açıklar. Bu, kan akışı kesilerek dokunun ölmesine neden olabileceğinden tıbbi bir acil durumdur. Bu hapsedilmiş bir fıtık olarak bilinir. Bağırsak da tıkanabilir.

Hapsedilmiş kasık fıtığının semptomları arasında kasıkta ağrı, bulantı, kusma, ani ağrı ve gazı geçirememe veya bağırsakları hareket ettirememe yani tuvalete çıkamama yer alır. Fıtık çıkıntısı koyu kırmızı veya mor olabilir.

Testis torsiyonu

Testis torsiyonu , bir testisin spermatik kordu döndürüp bükerek testise giden kan akışını azalttığı zamandır. Tıbbi bir acil durumdur ve testisi kurtarmak için ameliyat gerekir. Ergen erkeklerde daha sık görülür, ancak daha küçük erkeklerde de olabilir.

Testis torsiyonunun belirtileri, testiste ağrı ve şişlik ve bir testisin diğerinden daha yüksek oturmasıdır. Ağrı genellikle testistedir ancak karında da olabilir.

Yabancı bir cismin yutulması

Küçük çocuklar sıklıkla bir şeyleri ağızlarına götürür ve sonunda onları yutarlar . Gastrointestinal sisteme ulaşan yabancı cisimlerin çoğu herhangi bir yardım almadan vücuttan dışarı çıkacaktır. Nesnelerin azınlığı sorunlara neden olacaktır.

Düğme piller ve mıknatıslar ciddi ve yaşamı tehdit eden komplikasyonlara neden olabilir. Çocuğunuzun bir düğme pili veya mıknatısı yuttuğundan şüpheleniyorsanız, en yakın hastanenin acil servisine gidin veya 112’yi arayın.

Yabancı bir cismi yutma belirtileri arasında salya akması, iştahsızlık, gürültülü solunum veya öksürük, kusma, karın ağrısı ve koyu bağırsak hareketleri bulunur.

Çocuğum ne zaman doktora görünmeli?

Çoğu çocuğun bir noktada karın ağrısı olacaktır. Çoğunlukla ciddi bir hastalık olmayacaktır, ancak bir bebek veya çocukta aşağıdakilerden herhangi biri varsa, onları mümkün olan en kısa sürede doktora veya hastanenin acil servisine götürmelisiniz:

 • Şiddetli karın ağrısı,
 • Hareketle daha da kötüleşen ağrı,
 • Onları uykudan uyandıran ağrı,
 • Gelen ve giden veya gitmeyen veya daha da kötüleşen ağrı,
 • Ağrı ve ateş (38 santigrat derecenin üzerinde),
 • İdrar yapma sorunları (çiş yapmak),
 • İdrarı geçerken ağrı,
 • Solgun, terli ve uyuşuklarsa,
 • Yorgun ve kayıtsızlarsa,
 • 24 saatten fazla karın ağrısı varsa,
 • Çok fazla ishal (günde 8-10 sulu kaka veya 2-3 büyük kaka),
 • Dehidrasyon belirtileri – susuzluk, batık gözler, uykulu, kuru dudaklar ve dil,
 • Deri döküntüsü ve ağrı varsa,
 • Bebek ise günde 4’ten az ıslak bebek bezi varsa,
 • Erkekte kasıklarında veya testislerinde ağrı veya şişlik…

Aşağıdaki durumlarda doğrudan hastanenin acil servisine gidin:

 • Yeşil veya kanlı kusma,
 • Kanlı ishal dahil siyah veya kırmızı kaka (içinde kan olabilir),

Çocuklarda karın ağrısı nasıl teşhis edilir?

Doktor size (veya çocuğunuza) ağrıları hakkında sorular soracaktır. Dikkatlice incelemeden önce çocuğunuzu rahatlatacaklar. Bazen bir çocukta karın ağrısının nedenini bulmak için testler gerekebilir.

Karın ağrısında yapılacak testler şunlardır:

 • Kan testleri,
 • İdrar veya dışkı (kaka) örnekleri,
 • Ultrason,
 • Röntgen…

Bebeklerde ve çocuklarda karın ağrısı nasıl tedavi edilir?

Genellikle evde bakım dışında özel bir tedavi gerekmez (öncesine bakın). Bununla birlikte, gerekli olabilecek bazı tedaviler şunlar:

 • Oral rehidrasyon solüsyonu veya intravenöz sıvılar,
 • Ağrı kesici – genellikle yaş ve kilo için önerilen dozda parasetamol,
 • Bir operasyon (ameliyat)…

Çoğu enfeksiyon bir virüse bağlı olacağından, gastroenterit için normalde antibiyotikler önerilmez.

Karın ağrısı olan bir çocuğa nasıl bakılır?

Karnı ağrıyan veya karın ağrısı olan bir çocuğa bakıyorsanız:

 • Dinlenmelerini sağlayın,
 • Yeterince berrak sıvı içmeleri çok önemlidir – onları sık sık küçük yudumlar almaya teşvik edin,
 • Yemek istemiyorlarsa zorlamayın,
 • Açlarsa, onlara kraker, muz veya tost gibi hafif yiyecekler verin,
 • Basit ağrı kesici gerekiyorsa, parasetamol genellikle önerilen ağrı kesici ilaçtır,
 • Tuvalette oturmak, acıyı iyileştirebilecek bir kaka yapmalarına yardımcı olabilir,
 • Kitap okuyarak, karınlarını ovalayarak veya oyuncaklarla ya da sessiz oyunlarla onları acıdan uzaklaştırın…

Bir bebeğin karın ağrısı varsa, bebeklerde ağrı yönetimi için tavsiyelere uyun . Bebeğin gazı varsa bebeğin gazını çıkarmasına yardımcı olabilirsiniz.

Bir bebek gastroenterit hastasıysa:

 • Anne sütüyle beslenen bebekler anne sütüyle beslenmeye devam etmelidir, ancak daha sık beslenmeye ihtiyaç duyabilir
 • Anne sütü kadar oral rehidrasyon solüsyonlarına da ihtiyaç duyulabilir
 • Biberonla beslenen bebeklerin formüllerine ve oral rehidrasyon solüsyonlarına ihtiyacı olabilir. Mutlaka doktorunuza danışın. Doktor tavsiyelerine uyunuz.

Sorumluluk Reddi: Tavsiye içeren bu içerik yalnızca genel bilgi sağlar. Hiçbir şekilde nitelikli tıbbi görüşün yerini tutmaz. Daha fazla bilgi için her zaman bir uzmana veya kendi doktorunuza danışın. ilaccesitleri.com bu bilgiler için sorumluluk kabul etmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Selen Sarı

Apse Neden Olur? Apseler Nasıl Önlenir?

Kürtaj Nasıl Yapılır

Kürtaj Nedir? Ülkemizde Yasal mı?