in

Ayak Parmağımı Çarptım Ağrıyor Diyorsanız

Vucüdumuzun her hangi bir noktası bir yere çarptığında şüphesiz büyük acı duyarız.Bu çarpma şiddetinin yanında çartığımız bölgenin sivriliği ile doğrudan ilgilidir.Fakat ayak parmaklarımızı nereye çarmanın hiç bir önemi olmaksızı çarptıktan sonra muhakkak bir ağrı hissedilir.Olayın sıcaklığından sonra da daha şiddetli bir hal alabilir.Genel olarak bir hafta içerisinde tamamen geçer ama süre içerisinde şiddetli ağrılar hayatımızı olumsuz yönde etkilemektedir.

Ayak baş parmağı ve serçe parmağı en çok hasar gören ve acı duyulan parmaklar dersek yanlış ifade etmiş olmayız.Genellikle kapıya , masaya veya sehpanın sivri  yerine çarpma meydana geliyor.Böyle bir durumda ağrıyı azaltan bazı yöntemler bulunuyor.Bunları sizlere aktarmaya çalışacağız.Bunun yanında küçük ayak parmağımı çarptım şişti diyenler de bu yöntemleri uygulayabilir.

Ayak Parmağınızı Çarptıktan Sonra Bunları Uygulayabilirsiniz

Buz Tedavisi: Zedelenmelere karşı en çok bilinen ve uygulanan yöntem ise buz ile yapılandır.

Çartığınız parmak üzerine buz koydukdan belirli bir süre sonra ağrı ve şişlikte azalma görülebilir.Buz tedavisinin ektili olması için zedelenmeden hemen sonra
uygulama yapmanız gerekiyor.Takip eden süreçte belirli aralıklarla da tekrar edilmesi gerekiyor.Bu yönteme uygulamadan önce dikkat edilecek husus buzun doğrudan
cilt ile temasının olmaması gerekiyor.Bunun için buz torbası veya bir bez içerisinde uygulamaya özen gösteriniz.Ortalama 15 20 dakika bekletebilirsiniz.
Gün içeriside bunu tekrar edebilirsiniz.

Bandaj veya Kompresyon

Çarpma sonrasında oluşan ağrılara bandaj uygulaması ile ağrının biraz daha hafiflemesini sağlayabilirisiz.Bandaj veya Kompresyon ile bu mümkündür.Bu yöntem neye yarıyor diyorsanız ayak parmaklarınız
sabit ve hareketsizi durmasını sağlıyor.Parmaklar için en iyi bandaj yöntemi 8 – 9 santimetrelik bir atel ile parmağı sarmak olur.

İlaç Kullanımı

Öncelikle ilaç kullanmaktan kastımız hap olarak değil krem şeklinde kullanılan ağrı kesiciler bulunuyor.Bu kremler size iyi gelebilir.Eczaneden ayak parmağınızı çarptığınızı
ve ağrı kesici bir krem almak istediğinizi söylerseniz yardımcı olacaklardır.Ayrıca reçete gerektirmeyen ağrı kesici hap şeklinde ki ağrı kesici ilaçlarıda kullanabilirsiniz.

Ayak Parmağınızda Kırık Olabilir

Ayak parmakları gerçekten de narin olduğundan kırılmasıda mümkündür.Çarpma şiddeti ile değilde şekliyle orantılı bir şekilde kırık olabilir.Böyle bir durumda vakit kaybetmeden hekime başvuru yapmanız gerekecektir.

Ayak Parmağı Kırığı Nasıl Anlaşılır ?

*Yukarıda ki tedavileri uygulamanıza rağmen iki gün içerisinde azalmayan ağrılar.
*Kırık şüphesi olan bölgede ve çevresinde inmeyen şişlik
*Gözle görülecek şekilde oluşan şekil bozukluğu.
*Kırık bölgesinde dokunulduğunda oluşan şiddetli ağrı
*Karıncalanma ve uyuşma
*Morarma ve renk değiştirme

Bunlar ile birlikte geçmeyen ağrıda vakit kaybetmeden doktora başvurunuz.Çarpma esnasında tırnaklarınızda kırılma olabilir.Bu kırılmalarında neticesinde ağrıları oluşabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gebelik Testi Çizgileri Örnekleri

Zayıflama Çayı Kilo Verdirir Mi ?