DİCETEL TABLET NEDİR VE NE AMAÇLA KULLANILIR?

/ 23 Mart 2017 / 28.929 / 2 Yorum
DİCETEL TABLET NEDİR VE NE AMAÇLA KULLANILIR?

 

BAĞIRSAK SPAZMI DURUMLARINDA FAYDALI İLAÇ; DİCETEL 50 mg FİLM  TABLET

Çoğu insanın sindirim sistemi bazı yiyeceklere karşı hassastır.Alkol,sigara,süt,kahve,aşırı yağlı yiyecekler,yemeklerde öğün atlama ve stres bağırsak hassasiyetini artıran nedenlerin başında gelir.Bağırsak spazmı yaşanırken kişilerin dışkılama zamanında ve sıklığında sıkıntılar meydana gelir.Hastaların karın bölgesinde şişkinlik ve kramp şeklinde karın ağrısı yaşanır.Spazm hastaların yedikleri öğünlere özen göstermeleriyle önlenebilir ancak önlemiyorsa ilaç tedavisi şarttır.Dicetel 50 mg Film Kaplı Tablet’te bağırsak spazmları için kullanılan ideal bir ilaçtır.

 

DİCETEL TABLET NEDİR VE NE AMAÇLA KULLANILIR?

Dicetel; 40 adet film kaplı tabletten oluşan, yuvarlak ve turuncu renkli bir ilaçtır.Bilindiği üzere bağırsak yiyeceklerin sindirilmesi için geçtiği bir kanaldır.Safra kanalı ise;safranın karaciğerden mide sonrasında ki bölüme açıldığı kanaldır. Eğer bağırsak ya da safra kanalı spazm geçirir ve kuvvetli bir şekilde kasılırsa ağrı meydana gelir. İşte bu ilaç spazmın ve ağrının rahatlatılmasını sağlayacaktır.Mide ağrısı ve kramp,şişkinlik ve yellenme,ishal,kabızlık ya da her ikisinin yaşandığı durumlarda Dicetel Tablet fayda sağlayacaktır.

DİCETEL HANGİ DURUMLARDA DİKKATLİ KULLANIM GEREKTİRİR?

Her ilaçta olduğu gibi ilacın etken maddesine karşı hastalarda alerji mevcutsa kullanılmaması doğru olur. Dicetel, laktoz(bir çeşit şeker) içeren bir ilaçtır ve bu nedenle vücutta bazı şekerlerin sindirilememesi gibi bir durum varsa bu ilaç kullanılmadan önce mutlaka doktora danışılmalıdır.Tabletler ağız yoluyla bütün olarak bir bardak dolusu su ile yutulmalıdır.Tabletleri ezmek,çiğnemek ya da emmek doğru bir kullanım şekli değildir.İlacın çocuklarda kullanımı önerilmemekle birlikte hamilelik ve  emzirme dönemi içinde tavsiye edilmez.İlgili doktor bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmak ve tedavi süresince doktorun direktiflerine uymak hastalığın seyri  açısından mutlu sonuçlar sağlayacaktır.

DİCETEL’İN KULLANIMI ESNASINDA OLUŞABİLECEK YAN ETKİLER:

İlacın içeriğindeki etken maddeye alerjisi olan hastaların elbette tercih etmemeleri gerekir.Kullanım esnasında nefes almada zorluk,deri rahatsızlıkları(kızarıklık,döküntü,kaşıntı gibi),yutma zorluğu,karın-mide ağrısı,kendini hasta hissetme hali karşılaşılması muhtemel ve acil müdahale gerektiren  durumlardandır.Eğer bağırsak ya da safra kanalı spazmını rahatlatmak için başka ilaçlarda  kullanılıyorsa,mutlak surette ilgili doktora bu konuda bilgi aktarılmalıdır çünkü Dicetel bu ilaçların spazma karşı etkisini artırabilir .

Yorum yaz

DİCETEL TABLET NEDİR VE NE AMAÇLA KULLANILIR? (2 Yorum)

  1. Bir kaç gün önce doktora gittim bağırsaklarımda sürekli gaz olduğundan dolayı doktor bana dicetel 50 mg ile buscopan 10 mg adlı iki ilac verdi ve ikisini ayni anda kullanıyorum bir sorun arz edermi ilacları kullanmaya başladığımdan beri bağırsaklarimında ki gaz sancılarınin arttığını hissediyorum

    • Merhabalar, en yakın eczaneciye danışmanızı tavsiye ederiz veya doktorunuza birlikte kullandığınızda bu sorununuzdan behsedebilirsiniz.Sağlıklı Günler dileriz.