in

Kürtaj Nedir? Ülkemizde Yasal mı?

Kürtaj Nasıl Yapılır
Kürtaj nedir nasıl yapılır ülkemizde yasalmı kimler kürtaj yapar

Kürtaj nedir?

Kürtaj (veya sonlandırma), bir bebeğin doğumuyla sonuçlanmaması için hamileliği sonlandırmanın tıbbi sürecidir. Kaç haftalık hamile olduğunuza bağlı olarak ilaç tedavisi veya cerrahi müdahale ile gebelik sonlandırılabilir.

Kürtaj, hamileliğin tıbbi müdahale olmadan sona erdiği düşükle aynı şey değildir (düşük yaptıktan sonra tıbbi tedaviye ihtiyaç duyulabilir).

Kadınlar neden kürtaj yaptırır?

Bir kadının kürtaj yaptırmayı seçmesinin birçok nedeni vardır. Kürtaj yaptırmaya karar vermek son derece kişisel bir seçimdir ve çoğu durumda verilmesi çok zor bir karardır.

Örneğin, hamilelik planlanmamış olabilir ve kadının kişisel koşulları çocuk yetiştirmeyi zorlaştırabilir veya imkansız hale getirebilir. Bu nedenler arasında maddi kaygılar, istismarcı bir ilişkide olmak, saldırının söz konusu olması, doğru zamanın olmaması veya kadının bebek sahibi olmak istememesi sayılabilir.

Bazı kadınlar, bebeklerinde bir sorun olduğunu veya hamileliğe devam etmenin kendi sağlıklarını riske atabileceğini keşfedebilir.

Bir kadının hamileliğini sonlandırmaya karar vermesinin nedeni ne olursa olsun, seçim ona aittir.

Ne zaman kürtaj yaptırabilirim?

Hamileliğinizin evresine göre yaptırabileceğiniz 2 farklı kürtaj türü vardır. Kürtaj hakkında doktorunuzla veya kliniğinizle ne kadar erken konuşursanız, o kadar fazla seçeneğiniz olacaktır.

Cerrahi kürtaj

Kürtajın en yaygın türü, ’emme küreti’ adı verilen cerrahi bir işlemdir . Bu, küçük bir plastik tüp ile rahmin içine hafif bir emme uygulayarak rahmin astarının ve içeriğinin çıkarılmasını içerir . Cerrahi kürtaj, genellikle ilk trimesterde (14 haftaya kadar) gerçekleştirilen güvenli ve basit bir günlük cerrahi prosedürdür. İşlem yaklaşık 15 dakika sürer, ancak yaklaşık 4 saat klinikte veya hastanede olmanız gerekecektir.

Tıbbi kürtaj

9 haftadan daha erken gebelikleri sonlandırmak için kullanılan cerrahiye düşük riskli bir alternatif (kliniğe bağlı olarak) mifepriston (RU486) adı verilen bir ilaçtır. Bazen ‘kürtaj hapı’ olarak adlandırılır ve bu işlem için kullanılan en yaygın olarak bilinen ilaçtır. Tıbbi kürtaj 2 aşamalı bir süreçtir. İlk aşama, hamileliğin devam etmesi için gerekli hormonu bloke eden bir tablet almayı içerir. Bunu 36 ila 48 saat sonra uterus içeriğinin dışarı atılmasına neden olan ikinci bir ilaç takip eder.

‘Geç dönem’ kürtaj nedir?

Geç dönem veya ikinci trimester kürtaj, gebeliğin 14 hafta sonra sonlandırıldığı zamandır. İşlem cerrahi kürtaja benzer, ancak fetüsü çıkarmak için emme yerine aletler kullanılır.

Kürtaj ülkemizde 10 haftalık hamileliğe kadar yaptırılabiliyor.

Türkiye’de kürtaj yasası 1983 yılında yürürlüğe girmiştir. Kürtaj, belirli koşullar altında ve kayıtlı bir tıp uzmanı tarafından yapılmalıdır.

Kürtaj ne kadara mal olur?

Bir kürtajın maliyeti, tıbbi veya cerrahi kürtaj olup olmadığına, ne kadar uzakta olduğunuza ve bir kamu hizmeti mi yoksa özel bir klinik mi kullandığınıza bağlı olacaktır.

Tüm pratisyen hekimler tıbbi kürtaj reçete edemez ve tüm kimyagerler gerekli ilaçları stoklamaz. Yaşadığınız yere bağlı olarak, onaylı bir kliniğe veya hastaneye gitmeniz gerekebilir.

Hastaneler ve pratisyen hekimler toplu faturalandırma sunabilir veya kısmen SGK kapsamında olabilir. Özel bir klinik için konsültasyon birkaç bin liraya mal olabilir.

Cerrahi kürtajların maliyeti tıbbi kürtajla aynıdır, ancak bu maliyet, kaç haftalık olduğunuza ve devlet hastanesi mi yoksa özel hastane mi olduğunuza bağlı olarak değişebilir.

Gerçek prosedürün maliyetinin yanı sıra, birçok kadının kürtaj yaptırmak için seyahat etmesi gerekebilir. Sonlandırma hizmetlerine kırsal ve uzak bölgelerde kolayca erişilemez ve bölgenize bağlı olarak kürtaj yaptırmak için seyahat etmeniz gerekebilir.

Bazı klinikler, telesağlık görüntülü arama yoluyla tıbbi kürtaj danışmanlığı sunabilir. Bu seçeneğin sizin için uygun olup olmadığını öğrenmek için doktorunuzla veya kliniğinizle konuşun.

Kürtaj öncesi danışmanlık alabilir miyim?

Evet yapabilirsin. Danışmanlık , kürtaj olup olmamayı düşündüğünüzde karar verme sürecinin önemli bir parçasıdır . Tüm seçeneklerinizi anlamalı ve sizin için doğru olan kararı vermelisiniz.

Doktorunuz veya kliniğiniz seçenekleriniz hakkında sizinle konuşacak ve birisiyle konuşabilmeniz için destek hizmetleri sunacaktır.

Mümkünse, aileniz ve arkadaşlarınızla konuşun, ancak kimsenin size baskı yapmasına izin vermemelisiniz. Ayrıca size tarafsız bilgi verecek ve sizin için doğru olmayan bir karar vermeniz için sizi ikna etmeye çalışmayacak danışmanlık servislerinden tavsiye ve destek aldığınızdan emin olmalısınız.

Kürtajdan sonra doğum kontrolüne ne zaman başlayabilirim?

Kürtaj olduktan sonra normal adet döngünüz devam edecektir. Bu, tekrar hamile kalmanızın mümkün olduğu anlamına gelir. Kullanılacak en iyi doğum kontrol yöntemi hakkında doktorunuzla veya kliniğinizle konuşmalısınız .

Kürtaj kliniği nasıl bulunur?

Bölgenizdeki Aile Hekimliği kliniğine başvurabilirsiniz. Sağlık bakanlığı sitesinden ilgili makaleleri bulabilir yada sağlık bakanlığına bağlı destek birimlerinden bilgi alabilirsiniz.

‘Ertesi gün’ hapının kürtajdan farkı nedir?

Bazen ‘ertesi gün hapı’ olarak da adlandırılan acil kontrasepsiyon, korunmasız cinsel ilişkiden 5 gün sonrasına kadar alınabilir. Hamileliği sonlandıran kürtajın aksine, acil kontrasepsiyon hamileliği engeller.

Daha fazla bilgiyi ve tavsiyeyi nereden alabilirim?

Türkiye’de şimdilik güvenilir tavsiyeler sağlayabilecek güvenli ve destekleyici kürtaj ve aile planlaması klinikleri bulunmaktadır.

Bu klinikleri bulmak ve bölgenizde kürtaj hakkında güvenilir, tarafsız bilgi almak için aile hekimliklerinden destek alabilirsiniz.

Sorumluluk Reddi: Tavsiye içeren bu içerik yalnızca genel bilgi sağlar. Hiçbir şekilde nitelikli tıbbi görüşün yerini tutmaz. Daha fazla bilgi için her zaman bir uzmana veya kendi doktorunuza danışın. ilaccesitleri.com bu bilgiler için sorumluluk kabul etmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Selen Sarı

Çocuklarda Karın Ağrısı Nedenleri ve Nasıl Geçer?

Tıbbi Tavsiye Sırt Ağrısı Yaralanma Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri