in

Tıbbi Tavsiye Sırt Ağrısı Yaralanma Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Sırt ağrısına ne iyi gelir sırt ağrısı nedenleri nelerdir. Sırt ağrısı neden olur tüm sorular

Özellikle alt sırtta olmak üzere sırt ağrıları çok yaygındır. Sırtın kemiklerinde, eklemlerinde, bağ dokusunda, kaslarında veya sinirlerinde herhangi bir yaralanma ağrı ve rahatsızlığa neden olabilir.

Yaralanmalar sırtın herhangi bir bölümünü etkileyebilir, ancak yaralanmaların çoğu alt sırtta olur. Yaygın yaralanmalar arasında burkulmalar ve incinmeler, fıtıklaşmış diskler veya kırık omurlar bulunur. Yaralanmaların ciddiyeti, yaralanmanın nedenine ve hangi hasarın yapıldığına bağlı olarak değişir.

Ciddi sırt yaralanmasının belirtileri nelerdir?

Şiddetli sırt yaralanmaları arasında kırıklar (kemikte kırılma), yaralar, geniş morarma ve omuriliğinizde ve iç organlarınızda hasar bulunur.

Aşağıdaki belirtilerden herhangi biri ciddi bir sırt yaralanmasını gösterebilir. Aşağıdaki durumlarda hemen bir doktora görünmelisiniz:

 • Nefes almada zorluk veya nefes darlığı,
 • İdrar yapma veya dışkı çıkarma ile ilgili sorunlar,
 • Kollarda, bacaklarda, ellerde veya ayaklarda uyuşma veya iğne batması,
 • Ateş,
 • Felç,
 • İdrarda kan…

112’den ambulans çağırarak hemen tıbbi yardım isteyin. Tehlikede olmadıkça kişiyi hareket ettirmeyin ve kişiye sırtını hareket ettirmemesini tavsiye edin. Başlarını, boyunlarını ve omurgalarını destekleyin ve bükülme veya eğilme hareketlerini önleyin.

Sırt yaralanmasının belirtileri nelerdir?

Sırtınızı yaralamış olabileceğiniz belirtiler şunlardır:

 • Ağrı veya hassasiyet (dokunurken ağrı),
 • Hareket, öksürme , hapşırma veya gülme ile kötüleşen ağrı,
 • Sertlik veya hareket zorluğu,
 • Dik durmakta zorluk,
 • Omurganın her iki tarafında spazm olan kaslar,
 • Morarma,
 • Şişme,
 • Bir veya iki bacağa yayılan ağrı…

Ancak sırt ağrısının birçok nedeni vardır. Osteoartrit veya osteoporoz gibi bir hastalık, yaşınız, fiziksel zindeliğiniz, sigara içmeniz, aşırı kilolu olmanız veya yaptığınız işin türü buna neden olabilir.

Uygun şekilde tedavi edilebilmesi için belirtilerinizin nedenini bulmak önemlidir.

Sırt yaralanmalarına ne sebep olur?

Spor yaparken, evde veya bahçede çalışırken, bir araba kazasında ani bir sarsıntıdan veya ani bir hareket, çarpma veya düşme sonucu sırtınızı incitebilirsiniz.

Alt sırt yaralanmasının en yaygın nedeni kas gerginliğidir.

Sırt ağrılarına hangi doktor bakar?

Sırt ağrısına hangi doktor bakar bilmiyorsanız ve emin değilseniz tavsiyemiz ortopedi uzmanından randevu almanızdır. Devlet hastanesi veya özel bir klinikten ortopedi uzmanına randevu alabilirsiniz. 182 sağlık bakanlığı randevu hattından dilediğiniz hastaneden randevu alabilirsiniz.

Doktorumu ne zaman görmeliyim?

Ciddi bir sırt yaralanmasının belirtileri dışında, aşağıdaki durumlarda doktorunuzu görmelisiniz:

 • Sorunlarınız birkaç gün içinde hiç düzelmediyse,
 • 6 hafta içinde sorunlarınız tamamen düzelmediyse…

Doktorunuz herhangi bir ağrıyı yönetmenize yardımcı olabilir ve sizi fizyoterapi veya başka tetkikler için sevk edebilir.

Sırt yaralanmaları nasıl tedavi edilir?

Doktorunuz omuriliğinizden gelen sinirlerin düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için sizi muayene edecektir. Tuvalete gitmekle ilgili herhangi bir sorununuz varsa, doktora bildirdiğinizden emin olun. Doktorunuza yaşadığınız ağrıları içtenlikle anlatmalısınız.

Çoğu küçük sırt yaralanması 6 hafta içinde kendiliğinden iyileşir. Genellikle başka herhangi bir teste veya tedaviye ihtiyacınız olmaz. Avustralya ve Yeni Zelanda Radyologlar Koleji, bel ağrısı için bir röntgen filminin yalnızca mesane ve bağırsak kontrolü ile ilgili problemler, şiddetli ağrı veya bir veya iki bacakta güçsüzlük veya uyuşukluk gibi başka önemli semptomlarınız varsa gerekli olduğunu önermektedir. 

Yapabileceğiniz en önemli şey aktif kalmaya devam etmektir. Yaygın bir efsane, yatak istirahatinin sırt ağrısını iyileştireceğidir. Aslında yatak istirahati iyileşme sürecini yavaşlatır ve ağrınızı artırabilir.

Apranax, Parasetamol veya antienflamatuarlar gibi basit ağrı kesiciler yardımcı olabilir. Doktorunuz veya eczacınızla görüşebilir veya tavsiye için 112 numaralı telefondan destek alabilirsiniz.

Sırtınızdaki ağrıları hafifletmeye yardımcı olabilirsiniz nasıl mı?

 • İlk gün her 3 ila 4 saatte bir 20 dakika boyunca soğuk kompresler (ör. kapalı buz paketleri) kullanmak – bunlar ağrı ve şişliği hafifletir,
 • İlk günden sonra sıcaklığın kullanılması – duşlar, banyolar veya sıcak nemli havlular ağrıyı hafifletmeye ve iyileşmeye yardımcı olabilir,
 • Kendinizi daha iyi hissedene kadar bükme, kaldırma ve eğilme gibi aktivitelerden kaçınmak…

İşinize bağlı olarak, sırtınızın iyileşmesine izin vermek için işten izin almanız gerekebilir.

Sırt yaralanmaları önlenebilir mi?

Sırt yaralanmalarını önlemenin önemli bir yolu, güvenli bir şekilde kaldırmak ve taşımaktır. Ağır bir yük kaldırıyorsanız, sırtınızla değil bacaklarınızla kaldırın.

Daha sonra ne yapacağınızdan emin değil misiniz?

Sırt yaralanmanız konusunda hâlâ endişeleriniz varsa , ne zaman tıbbi yardım almanız gerektiği konusunda tavsiye almak için 112’yi arayın durumunuzu anlatın.

Acil servislere de müracat edip bilgi alabilirsiniz. Unutmayın acil servisler acılarınızı hafifletmek için var. Doktorlar sizler için orada.

Sorumluluk Reddi: Tavsiye içeren bu içerik yalnızca genel bilgi sağlar. Hiçbir şekilde nitelikli tıbbi görüşün yerini tutmaz. Daha fazla bilgi için her zaman bir uzmana veya kendi doktorunuza danışın. ilaccesitleri.com bu bilgiler için sorumluluk kabul etmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

Kürtaj Nasıl Yapılır

Kürtaj Nedir? Ülkemizde Yasal mı?

Karın Gerdirme Ameliyatı Ne Zaman Yapılmalı? Riskleri Nelerdir?