in

Progestan Fitil Kullanımı Nasıl Kullanılır ve Kullananlar

progestan fitil
progestan fitil

Kadınların aklındaki sorulardan biriside Progestan ile ilgili olanlardır.Genelde hamilelik düşüncesi olanlar veya gebe olan kadınlara doktorların verdiği tabi bazı durumlarda verdiği Progestan hamilelik öncesinde de verilerek hamileliği hazırlık yapılması amacıyla kullandırılmaktadır.Bu fitil veya kapsülü kullanmadan önce kesinlikle doktor kontrolü ve onayı almanız gerekiyor.Aksi halde ciddi sorunlara yol açabilir.Progestan iğne,ampül veya kapsül olarak üretilmektedir.Fakat en çok bilinen 200 mg kapsül yani fitil şeklinde olanıdır.Progestan fitil kullananlar değerli yorumlarını sitemize bırakabilirler.

progestan fitil
progestan fitil

Progestan Fitil Nasıl Kullanılır

Yumuşak kapsül olarak üretilmiştir.Bu hem ilaç hem fitil olarak rahatlıkla kullanılabilinir.Doktorunuz ilk olarak size bu ilacı vajina yoluyla fitil şeklinde kullanmanızı söylemiş olabilir ilacı aldığınızda iseprospektüsünda ağız yoluyla alınması gerektiği bilgisini göreceksiniz.Her iki şekildede kullanılmaktadır.Fakat doktorunuzun tavsiye ettiği şekilde kullanmanız daha yararlı olacaktır.

Progestan Nedir ve Neden Kullanılır

Progestan ne demek ?Gebelik süreci boyunca vücut farklı çalışır ve farklı düzeylerde hormon salgılar.Bu hormonlardan biride progesteron hormonudur.Her ay düzenli bir şekilde rahmi hamilelik için hazırlayan ve kadınlık hormonu olan progesteron aynı zamanda yumurtalıkların salgıladığı bir cinsiyet hormonudur.

Progestan,hamile kalmak isteyen kadınlar ve hamile olup düşük tehlikesi olan anne adaylarının kullandığı ve progesteron hormonunun artmasını sağlayan bir ilaçtır.Düşük sorasında ve düşük sonrası kullanılan progestan ilacı düşük riskini azaltmaya yardımcı olurken düşük sonrası rahim ve kandaki progestan hormonunu düzenler.

 

Progestan fitil olarak kullanılabileceğini belirtmiştik fakat alttan (vajinal) nasıl kullanılır hakkında kısa bir bilgi vermek isteriz.
Öncelikle hijyen oldukça önemlidir.Ellerinizi temizce yıkamaya özen gösteriniz.Yere veya yatağınıza uzanın.Fitilin ince kısmını vajinadan içeri girecek şekilde yerleştiriniz ve itiniz.Zaten bu işlemden sonra fitil içeriye doğru kayacaktır.
Bunu yaptıktan sonra hemen kalkmamalısınız.Bazı durumlarda geri geldiği görülmektedir,belirli bir süre sırt üstü yatmanız gerekebilir.Bazı durumlarda bel altına yastık koyulduğuda bilinmektedir.Doktor onayı olmadan kullanmayınız.

Yan Etkileri:

Vajinal yoldan kullanılan progestan fitilinin en sık görülen yan etkileri mide bulantıs ,karın ağrısı,şişkinlik,kusma, yorgunluk,baş ağrısı,
rahim kasılmaları,vajinal kanama.Ağız yoluyla kullanımında hamileler için herhangi bir sakınca yoktur ancak emziren anneler için kullanımıtavsiye edilmemektedir.Çünkü ilaç süte geçebilir ve bebeğe zarar verebilir.

Daha önce düşük yapmış ve tekrar düşük yapma ihtimali olan anne adaylarına düşüğü engellemek için progestan ilacı önerilir.Bunun dışında polikistik over sendromu tedavisinde ,adet döneminin gecikmesinde ve adet düzensizliği tedavisinde,
adet görememe durumunda ,tüp bebek ve kısırlık tedavilerinde de progestan ilacı kullanılmaktadır.Beklenmedik herhangi bir rahatsızlık durumunda doktorunuza başvurunuz ve doktor tavsiyesi haricinde reçetesiz satın almayınız.

 

Progestan adet düzenler mi veya söktürür mü ,gecikme yapar mı veya düzenlermi sorularından yola çıkarak kendiniz kullanmamalısınız
Bu ilaç bazı durumlarda ciddi yan etkiler bırakabilir.Eğer adet düzensizliği şikayetiniz varsa doktora görünün ve dediği ilacı
dediği şekilde kullanmaya özen gösteriniz.

Hamile kadınlar için kadın doğum uzmanları da Progestan kullanmasının istediği durumlar olabilir.Değişkelik göstersede genel
olarak aynıdır.Özellikle ilk 3 aylık hamilelik döneminde kullanma olasılığı yüksektir.Düşüğü engeller mi diye sorabilirsiniz.
Bu amaçla verildiği olabilir.Doğumu önler mi sorusuna ise hayır engellemez diye cevap alabilirsiniz.Lekelenme ise diğer bir kullanım amacı olabilir.Bu şikayetlerinizden dolayı hekim bu fitili yazabilir.

Hamilelikta kullanıldığı için bebeğe zararı var mı diye sorabilirsiniz veya aklınıza böyle bir soru gelebilir.Bebeğinize
herhangi bir zararlılığı söz konusu değil.Adet döneminde kullanımı için hekiminiz sizin için en doğru kullanım zamanını söylecektir.Bu nedenle merak ettiğiniz adet dönemin de kullanımını sorabilirsiniz.

Piyasa da Progestan muadili ilaçlar bulunuyor.Doktor onayını alarak hangi ilaç fiyatları daha uygunsa onu tercih edebilirsiniz.

Progestan ilaç ve genel olarak fitil hakkında bilgiler verdiğimiz bu yazımızın da sonuna gelmiş bulunuyoruz.Sizler hangi şikayetlerden dolayı
progestan kullandınız veya kullananların yorumlarını merak ediyoruz.Progestan kullanıp hamile kalanlar var mı lütfen değerli yorumlarınızı bize yazınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hayıt Tohumu Çayı Kullananlar Yorumları

Formula 7 Plus Kapsül Kullanımı, Kullanıcı Yorumları