in

Parasetamol Kullanımı ve Yan Etkileri

Yetişkinler ve 12 yaş ve üzeri çocuklar için önerilen parasetamol dozu 4-6 saatte bir 1 gr’dan fazla değildir ve günde toplam 4 gr’dır. Çocuklar için maksimum doz vücut ağırlıklarına bağlıdır. 

Parasetamol ne zaman alabilirim?

Aşağıdaki belirtiler için doktorunuza başvurarak parasetamol alabilirsiniz:

 • Hafif ila orta şiddette ağrı, örneğin sırt ağrısı , baş ağrısı , migren , kas gerilmeleri, adet ağrısı , diş ağrısı ve soğuk algınlığı ve gripten kaynaklanan ağrılar,
 • Ateş (yüksek ateş),
 • Daha şiddetli ağrı için diğer ağrı kesicilerle birlikte…

Sıvı parasetamol üzerindeki etiketler net talimatlar içerir. Karaciğerinize zarar verebileceğinizden, önerilen dozdan fazlasını almak tehlikelidir, bu da geri dönüşü olmayan ve ölümcül olabilir.

Parasetamol çeşitli marka isimleri altında satılmaktadır, bu da kafa karıştırıcı olabilir ve birinin tavsiye edilen güvenli seviyeden daha fazla parasetamol almasına yol açabilir. Herhangi bir ilaç almadan önce paketi kontrol edin.

Çocuklara parasetamol verilebilir mi?

Bir aşıdan sonra ağrı veya ateş varsa, çocuklara parasetamol önerilebilir. Ateş riskini azaltmak için aşıdan önce çocuğunuza vermenize gerek yoktur. Bu konuda mutlaka doktorunuza danışın. Kafanıza göre çocuğunuza ilaç vermeyiniz.

Çocuğunuzun ateşi yüksekse ve bu onu rahatsız ediyorsa, herhangi bir rahatsızlığı hafifletmek için parasetamol verilebilir. Ateş düzelmezse tıbbi yardım alın.

Doktor, bir aylıktan küçük bebekler için düzenli parasetamol önerebilir, ancak bir doktor tarafından tavsiye edilmedikçe, bu kadar küçük bir bebeğe düzenli parasetamol vermeyin.

Parasetamol bedende nasıl çalışır?

Parasetamol 50 yıldan uzun süredir genel olarak kullanılmaktadır, ancak ağrı ve ateşi azaltmak için bedenimizde nasıl çalıştığı tam olarak anlaşılamamıştır. Parasetamol, bir doz alındıktan yaklaşık 30 dakika sonra ağrıyı hafifletmeye ve yüksek sıcaklığı düşürmeye başlar. Etkileri genellikle yaklaşık 4 ila 6 saat sürer.

Ne zaman parasetamol almamalıyım?

Aşağıdaki durumlarda parasetamol almayın:

 • Parasetamole alerjisi varsa,
 • Diğer parasetamol içeren ilaçları alıyorsanız,
 • 24 saatlik bir süre içinde önerilen dozu zaten almışsanız…

Aşağıdaki durumlarda parasetamol almadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız:

 • Karaciğer sorunları varsa,
 • Böbrek sorunları varsa,
 • Alkolle ilgili sorunlar varsa,
 • Çok zayıfsanız…

Diğer ilaçlarla birlikte parasetamol alabilir miyim?

Parasetamol/ibuprofen kombinasyonları, migren ilaçları ve bazı öksürük ve soğuk algınlığı ilaçları gibi parasetamol içeren başka ilaçlar da alıyorsanız parasetamol doz aşımı riski nedeniyle parasetamol almayın. Bu, karaciğerinize zarar verebilir ve ölümcül olabilir.

Parasetamol, ağrı veya ateş için yalnızca birkaç gün alındığında diğer birçok ilaçla etkileşime girmez. Antibiyotik kullanıyorsanız parasetamol almak da güvenlidir.

Bununla birlikte, parasetamolün diğer ilaçlarınızla birlikte alınmasının güvenli olup olmadığını kontrol etmek için doktorunuza veya eczacınıza danışmanız veya ilacınızla birlikte gelen bilgi broşürünü okumanız önemlidir.

Varfarin

Parasetamol, varfarin alan kişiler için önerilen ağrı kesicidir .

Uzun süreli parasetamol kullanımı, kanama riskini artırabilen varfarinin etkisini artırabilir. Bununla birlikte, ara sıra parasetamol kullanımı ile bunun gerçekleşmesi olası değildir.

Hamileysem parasetamol alabilir miyim?

Parasetamol, anne veya bebek üzerinde herhangi bir olumsuz etkisi olmaksızın çok sayıda hamile kadın tarafından alındığından, hamileyseniz ilk ağrı kesici seçeneği olarak kabul edilir.

Hamilelik sırasında alınan herhangi bir ilaçta olduğu gibi, hamile kadınlar parasetamol almadan önce tıbbi yardım almalıdır. Hamileyken parasetamol alıyorsanız, en düşük etkili dozda ve mümkün olan en kısa sürede aldığınızdan emin olun.

Emziriyorsam parasetamol alabilir miyim?

Emziriyorsanız parasetamol ilk ağrı kesici seçeneğidir.

Anne sütünde çok küçük miktarlarda bulunur ve bebeğinize zarar verme olasılığı çok düşüktür.

Emzirirken parasetamol alıyorsanız, önerilen dozda ve mümkün olan en kısa sürede aldığınızdan emin olun.

Parasetamolün olası yan etkileri nelerdir?

İnsanlar ilaçlara farklı tepki verirler. Bir yan etkinin listelenmiş olması, yan etkiyi yaşayacağınız anlamına gelmez.

Parasetamolün yan etkileri nadirdir ancak şunlar olabilir:

 • Döküntü veya şişme dahil alerjik reaksiyon,
 • Döküntü,
 • Kan hastalıkları
 • Karaciğer ve böbrek hasarı (önerilen dozlardan daha yüksek dozlarda alındığında).

Parasetamol sürüşümü etkiler mi?

Parasetamolün sürüşünüzü etkilemesi olası değildir.

Parasetamol alırken alkol almam uygun mudur?

Parasetamol alıyorsanız, az miktarda alkol içmenin zararlı olması olası değildir.

Kaçınmam gereken yiyecekler var mı?

Gıda ile bilinen bir etkileşimi yoktur.

Ya bir doz almayı unutursam?

Parasetamol dozunuzu almayı unutursanız, genel tavsiye:

Dozu hatırlar hatırlamaz alın ve bir sonraki dozu en az 4 saat sonra alın. Parasetamol dozları en az dört saat arayla olmalıdır. 24 saatlik bir süre içinde önerilen dozdan fazlasını almayın.

İlacınız ile birlikte gelen bilgi broşürünü kontrol edin. Size ne yapacağınız konusunda tavsiyeler vermelidir.

Ya yanlışlıkla fazladan bir doz alırsam?

Siz veya tanıdığınız biri önerilen dozdan daha fazla parasetamol aldıysa ve aşırı doz belirtileri varsa hemen üçlü sıfırı 112’yi arayın ve bir ambulans isteyin.

Siz veya tanıdığınız biri, herhangi bir semptom olmasa bile önerilen dozdan fazla parasetamol aldıysa, derhal tavsiye alın. 112’yi arayın veya yerel doktorunuzla iletişime geçin.

Parasetamol doz aşımı belirtileri şunlardır:

 • Karın ağrısı, bulantı, kusma,
 • Karaciğer sorunları,
 • Nöbetler,
 • Koma ve ölüm…

Daha fazla bilgi

Tedaviniz veya ilacınız hakkında soru sormak, seçeneklerinizi anlamanıza yardımcı olması açısından önemlidir. İlaç almadan önce eczacınıza veya doktorunuza sormanız gerekir.

Sorumluluk Reddi: Tavsiye içeren bu içerik yalnızca genel bilgi sağlar. Hiçbir şekilde nitelikli tıbbi görüşün yerini tutmaz. Daha fazla bilgi için her zaman bir uzmana veya kendi doktorunuza danışın. ilaccesitleri.com bu bilgiler için sorumluluk kabul etmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Selen Sarı

Kasıkta ağrı

Kasık Ağrısı Şişmesi ve Fıtığı Neden Olur?

Boğaz ağrısı neden olur

Neden Olur: Boğaz Ağrısı (Farenjit)