in

VİCKS VAPODRY ŞURUP

VİCKS VAPODRY ŞURUP

Vicks Vapodry Nedir? Ne İçin Kullanılır?

Vicks Vapodry şurup çocuklar üzerinde son derece etkili olan bir şurup grubunda yer alan bir ilaçtır. Çeşitli nedenlerle ortaya çıkmış olan ve özellikle nezle ve gribe bağlı olarak ortaya çıkmış olan öksürük durumlarına karşı olan bir şuruptur. Gönül rahatlığıyla çocuklarınıza verebileceğiniz bu ilaç çocuğunuzun kısa sürede sağlığına kavuşmasını sağlayacaktır. Bazı alerjik nedenlerden dolayı oluşan gribal enfeksiyon durumlarından dolayı ortaya çıkan öksürük durumunun tedavisinde de etkili olarak kullanılan bir şuruptur. Şurubun içindeki etken maddeler alerjik öksürüğün tedavisinde oldukça çözüm sağlayan bir ilaç grubudur. Vicks Vapodry şurup içinde bulunan psödofedrin maddesi vücuttaki kan dolaşımını yavaşlatan bir ilaçtır. Aynı şekilde ilaç içinde bulunan dekstrometorfan ise öksürük kesici bir maddedir. Bu etken madde sayesinde beyinde bulunan öksürük refleksini tetikleyen sinyalleri etkileyerek vücudun sağlığına kavuşmasını sağlamaktadır.

İlacın içindeki diğer etken maddeler sayesinde ise alerjik nedenlerden dolayı oluşabilen ödem, kızarıklık, kaşıntı, gözlerde sulanma, burun akıntısı gibi sorunların giderilmesinde ve tedavi edilmesinde kullanılan etkili bir ilaç grubudur.

 

 

 

Vicks Vapodry şurup genellikle soğuk algınlığı ve alerji varlığında görülen, boğaz ve bronşlardaki tahrişe bağlı öksürük ve burun tıkanıklığı gibi rahatsızlıkların engellenmesi ve tedavisinde kullanılır.

Vicks Vapodry Şurup Hakkında Kullanılmadan Önce Bilinmesi Gereken Önemli Bilgiler ve Uyarılar

Eğer ki Vicks Vapodry Şurubun içerisinde bulunan Psödofedrin, Dekstrometorfan gibi etken maddelere alerji durumunuz var ise ya da özelikle yüksek tansiyon, sara ya da kalp rahatsızlığınız mevcut ise kesinlikle bu ilacı kullanmayınız ve çocuğunuza da kullandırmayınız.

Eğer ki bu ilacı kullanmadan yaklaşık 2 hafta öncesinde azilect, moverdin gibi etken maddeler bulunan ilaç gruplarından birini kullandıysanız bu ilacı kullanmayınız.

Bu şurubu 2 yaşında ve 2 yaşından küçük yaş grubundaki çocuklara doktor tavsiyesi olmadan ya da doktor gözetimi olmadan kullanmayınız.

Bu ilaç kesinlikle sigaraya ya da astıma bağlı olarak ortaya çıkan öksürük durumlarında fayda etmeyeceğinden doktor tavsiyesi olmadan kullanmayınız.

En önemli uyarı ise bu ilaç alkolle çeşitli etkileşimlere gireceğinden alkol aldığınız zamanlarda bu şurubu kullanmayınız.

Vicks Vapodry Şurubu Kullanmaya Başlamadan Önce Doktorunuza ya da Eczacınıza Bildirmeniz Gereken Önemli Uyarılar Nelerdir?

Eğer ki Vicks Vapodry Şurup içinde bulunan etken maddelerin bazılarına alerjiniz var ise kesinlikle doktorunuza ya da eczacınıza bu durumdan bahsetmelisiniz.

Yüksek tansiyon var ise

Şeker hastalığı yani diyabet durumunuz var ise

Aşırı derecede olan kabızlık durumunuz var ise

Böbrek rahatsızlığınız var ise

İdrar yapma ya da idrar yollarınızda bildiğiniz bir rahatsızlığınız var ise

Prostat büyümesi var ise

Tiroid bezlerinizle ya da tirioid hormonlarınızda bir bozukluk var ise

Göz içi basıncınızda artış var ise ya da dar açılı göz tansiyonunuz var ise bu şikayetlerinizden doktorunuza ya da eczacınıza bahsetmelisiniz.

Vicks Vapodry Şurup Nasıl Kullanılır? Günlük Kullanım Dozu Nedir?

Doktorunuzun ya da eczacınızın tavsiye ettiği şekilde ve dozlarda kullanmanız gerekmektedir. İlacı kullanmaya başlamadan önce kesinlikle doktorunuzun yazmış olduğu talimatları ve prospektüsü okumalısınız. Oral yolla kullanılmalıdır. Ve ölçü olarak kesinlikle şurubun kendi ölçüsünü kullanmalısınız yemek kaşığı ya da başka bir ölçek kullanmayınız.

Vick Vapodry Şurubun Olası Yan Etkileri

Kurdeşen, nefes almada zorluk, yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda alerjik reaksiyona bağlı olarak gerçekleşebilecek sorunlarda kesinlikle hastanelerin acil servislerine başvurmalısınız. Doktorunuza da bu şikayetlerden bahsetmelisiniz. Halsizlik, baş dönmesi, iştah kaybı, bulantı, kusma, tansiyonda yükselme gibi yan etkilerde hafif şekilde görülen yan etk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

DİCETEL YAN ETKİLERİ NELERDİR

YÜKSEK TANSİYON İÇİN; BENİPİN