in

YÜKSEK TANSİYON İÇİN; BENİPİN

YÜKSEK TANSİYON İÇİN; BENİPİN

Hipertansiyon yani halk arasındaki adıyla yüksek tansiyon vücudunuzda olan kan basıncının normal değerlerden daha fazla olması anlamına gelmektedir. Vücudumuzda kan belli bir basınç değeri ile dolaşmaktadır. Bu basınç ile beraber kanın tüm vücutta dolaşması sağlanır. Bu basınç kanın kalpten çıkış anından itibaren başlayarak kalbe tekrar geri dönmesine kadar sürmektedir. Yüksek tansiyon pek çok insanda görülen bir hastalıktır. Ve göz ardı edilecek bir hastalık değildir. Mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Yüksek tansiyon hastalığında da erken teşhis diğer hastalıklar gibi önemlidir. Eğer yüksek tansiyon hastalığı tedavi edilmezse damarlarda daralma, damarlarda daralmayla birlikte oluşabilecek olan felç durumu, kalp yetmezliği, kalp büyümesi, çoğunluk ve böbrek yetmezliği gibi hastalıkları da beraberinde getirebilir. Bu nedenlerden ötürü hipertansiyon tedavi edilmelidir. Hipertansiyonun tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar vardır. Bu ilaçlarla beraber yükselmiş olan tansiyon düşürülerek yaşanabilecek olan kötü durumlar en az da indirilir. Baş dönmesi, baş ağrısı, nefes darlığı, görme bozuklukları, burun kanaması, kulak çınlaması ve kalp atışında düzensizlikler hipertansiyonu belirtileridir. Hipertansiyonun tedavisinde sıklıkla önerilen bir ilaç ise benipindir.
BENİPİN NEDİR? BENİPİN NE İÇİN KULLANILIR?
Benipin yükselmiş olan kan basıncını, bununla beraber yükselmiş olan tansiyonu düşürmek için kullanılan bir ilaçtır. İçerisinde hidroklorür etkin maddesini bulundurmaktadır. Otuzluk tabletler halinde içerisinde hidroklorür bulunan sekiz miligramlık ilaçlar steril şekilde ambalajlanmaktadır.
• hipertansiyonun tedavisinde (yüksek tansiyon),
• Böbrek yetmezliği gibi böbrek hastalıklarından sonra meydana çıkan yüksek tansiyonun tedavisinde,
• Kalbi temiz kan taşıyan yani kalbi besleyen damarlar da zamanla oluşmuş olan daralma durumu kaynaklı olarak göğüste hissedilen ağrının tedavisinde kullanılan bir ilaçtır.

 

 

BENİPİN NASIL KULLANILIR?
Bu ilaç pek çok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. İlacın kullanım miktarı hastalığa ve kullanacak olan kişiye göre farklılık göstermektedir. Hastaların durumu, kişinin cinsiyeti, kişinin yaşı ve vücut ağırlığı kullanacak olan dolaylı miktarını değiştirmektedir. Uygun olan doz miktarı doktorların önermiş olduğu doz miktarıdır. Doktorlar önermediği sürece kendi kararınız ile belirlediğiniz bir doz ile bu ilaca başlamanız doğru olmamaktadır. Daha sonrasında istenmeyen sonuçları beraberinde getirebilir.
Kalbi besleyen damarlarda daralma kaynaklı olarak hissedilen ağrının tedavisi için kullanılacak ilacın dozajı yetişkin bireyler için günde iki kez olarak önerilmektedir. Bu kullanım ise kahvaltı ve akşam yemeğinden sonra olması en doğru şekilde olacaktır. Hastalığınızın durumuna göre doktorunuz bu kullanım miktarının değiştirebilirdi. Eğer böbrek rahatsızlığı kaynaklı yüksek tansiyon sorunu yaşıyor iseniz yetişkin bireyler için günde yarım yada bir tablet olmak üzere kahvaltıdan sonra kullanım önerilmektedir. Eğer bu kullanım dozajı hastalığınız için yeterli gelmiyor ilacın doz miktarı doktorunuz tarafından günde iki tablete de çıkarılabilir. Fakat hastalığınız çok ilerlemiş ve ağır hipertansiyon hastası iseniz günde 12 tablette kadar benipin kullanımı da uygulanabilir.
İlaç ağızdan yutularak tüketilmektedir. İlacın yutulması aşamasında su ile alınması daha doğru bulunmaktadır.
Çocuklarda ve yetişkinlerde kullanımı her hastaya göre farklılık göstereceğinden bu dozaj miktarı doktor tarafından belirlenir. Böbrek ve karaciğer yetmezliği yaşayan hastalar içinde ilaç kullanımı doktorun kontrolünde olmalıdır. Sizin için bu ilacın uygun olup olmadığı ve eğer uygunsa hangi dozda kullanılacağını yine doktorunuz karar vermelidir.
Eğer ilacınızı almayı unuttuysanız bir sonraki ilaç alma saatinde dengelemek için çift doz almayınız. Almanız gereken ilaç miktarı kadar ilaç tüketiniz. Fakat almanız gerekenden daha fazla ilaç almışsınız daha böyle bir durumda yan etkiler oluşacağından doktorunuza ya da eczacınıza başvurmanız daha doğru olacaktır.
BENİPİN YAN ETKİLERİ NELERDİR?
Yan etkiler her kişiye göre farklılık gösterebilir. İlacın içerisinde bulunan etkinleri hassaslık durumu yan etkiler yaratabilir.
İshal, kusma, mide bulantısı, kabızlık, karın ağrısı, uşaklık, baş ağrısı, kulak çınlaması, uyuşukluk, keyifsizlik, ateş basması, çarpıntı, yüzde kızarıklık, ağızda kuruluk, öksürük ve ellerde ve bacaklarda ödem durumu bu ilacı hafif yan etkileridir. İlaç kullanımı azaltıldığında ya da bırakıldığında yan etkiler de geçebilir. Kalp atımının hızlanması, kalp atımının yavaşlaması, kan basıncında düşme, kalbin normalden fazla atması, göğüste şiddetli ağrı, baskı ve göğüste yanma hissi, akyuvar sayısında azalma ve çok sık ya da çok az idrara çıkma durumu ilacın ciddi yan etkileridir. Bu gibi durumlarda karşılaştığınızda ilacı kullanmayı bırakarak doktorunuza başvurunu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

VİCKS VAPODRY ŞURUP

AMOKLAVİN-BİD 1000 mg