in

Diyabet Türleri ve Tedavilerine Genel Bakış

Diyabet, vücudun kan şekeri olarak da bilinen kan şekerini işleme yeteneğini bozan bir durumdur. Çeşitli tedavileri olan birkaç diyabet türü vardır.

Türkiye’de, teşhis edilmiş ve edilmemiş diyabetle yaşayan her yaştan tahmini insan sayısı 7 milyon.

Devam eden, dikkatli bir yönetim olmadan, diyabet kanda şeker birikmesine yol açabilir ve bu da inme ve kalp hastalığı gibi tehlikeli komplikasyon riskini arttırabilir.

Kişide farklı diyabet türleri ortaya çıkabilir ve insanların durumu nasıl yönettikleri, diyabetin türüne bağlıdır. Tüm diyabet türleri, aşırı kilolu veya hareketsiz bir yaşam tarzına öncülük eden bir kişiden kaynaklanmaz. Bazıları çocukluktan beri mevcuttur. Yani doğuştan gelebilir.

En yaygın diyabet türleri, aşağıda daha ayrıntılı olarak ele aldığımız tip 1, tip 2 ve gestasyonel diyabeti içerir. Daha az yaygın diyabet türleri arasında monogenik diyabet ve kistik fibrozla ilişkili diyabet bulunur.

Tip 1 diyabet nedir? Nasıl meydana gelir?

Juvenil diyabet olarak da bilinen tip 1 diyabet, vücut insülin üretmediğinde ortaya çıkar. İnsülin, vücutta kullanılmak üzere kandaki şekeri parçalamaktan sorumlu bir hormondur. Tip 1 diyabet ile yaşayan bir kişiye çocukluk döneminde teşhis konur.

Tip 1 diyabetle yaşayan kişilere, her gün insülin verilmesi gerekebilir. Kişiler bunu enjeksiyonlarla veya bir insülin pompasıyla yapabilirler .

Tip 1 diyabetin tedavisi yoktur. Kişi teşhis konulduktan sonra, kan şekeri seviyelerini düzenli olarak izlemesi, insülin vermesi ve durumu yönetmeye yardımcı olmak için bazı yaşam tarzı değişiklikleri yapması gerekecektir.

Kan şekeri düzeylerini başarılı bir şekilde yönetmek, tip 1 diyabetli kişilerin ciddi komplikasyonlardan kaçınmasına yardımcı olabilir. Bazı yaygın komplikasyonlar şunlardır :

 • Ketoasidoz
 • Sinir hasarı
 • Gözlerle ilgili sorunlar
 • Artan cilt enfeksiyonu riski
 • Böbreklerle ilgili sorunlar
 • Kalp-damar hastalığı
 • Uyuşma dahil ayak problemleri
 • Yüksek kan basıncı
 • Felç

Tip 2 diyabet Nedir? Nasıl olur?

Tip 2 diyabetli kişiler insülini etkili bir şekilde yapmaz veya kullanmazlar.  Bu en yaygın diyabet türüdür ve obezite ile güçlü bağlantıları vardır.

Tip 2 diyabetli bir kişinin insüline ihtiyacı olabilir veya olmayabilir. Çoğu durumda, egzersiz ve diyetteki değişikliklerle birlikte ilaç, durumu yönetmeye yardımcı olabilir.

Çocuklar ve yetişkinler dahil herkes tip 2 diyabet geliştirebilir. Tip 2 diyabet için en yaygın risk faktörleri şunlardır:

 • 45 yaş ve üstü,
 • Kilolu,
 • Aile öyküsü.

Gestasyonel diyabet nedir? Neden Olur?

Gestasyonel diyabet, bir kişinin insüline daha az duyarlı hale geldiği hamilelik sırasında ortaya çıkar. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine (CDC) göre, her yıl gebeliklerin çoğu gestasyonel diyabetle sonuçlanır. Hamile olan aşırı kilolu kadınların, durumu daha kritik seviyelerdedir.

CDC, gestasyonel diyabetli kişilerin yaklaşık %50’sinin daha sonra tip 2 diyabet geliştireceğini de ekliyor.

Hamilelik sırasında, bireyler durumu yönetmek için önemli adımlar atabilir. Bunlar:

 • Fetüsün büyümesini ve gelişimini izlemek
 • Diyetlerini kontrol altına almak
 • Kan şekeri seviyelerinin izlenmesi

Gestasyonel diyabet, bir kişinin hamilelik sırasında yüksek tansiyon geliştirme riskini artırabilir. Ayrıca şunlara da neden olabilir:

 • Erken doğum
 • Artan doğum ağırlığı
 • Genellikle birkaç gün içinde düzelen yenidoğan ile kan şekeri sorunları
 • Bebeğin yaşamın ilerleyen dönemlerinde tip 2 diyabet geliştirme riskinin artması

Prediyabet nedir? Nasıl olur?

Prediyabet veya sınırda diyabet, bir kişinin kan şekeri seviyeleri yükseldiğinde ancak diyabet teşhisi için yeterli olmadığında ortaya çıkar. Doktorun prediyabet teşhisi koyması için, bireyin aşağıdakileri karşılaması gerekir:

 • 140-199 miligram/desilitre (mg/dl) glikoz tolerans seviyeleri
 • %5,7–6,4’lük bir A1C test sonucu
 • 100-125 mg/dl arasında açlık kan şekeri seviyeleri

Prediyabet ile yaşayan kişilerin tip 2 diyabet geliştirme riski daha yüksektir, ancak genellikle tam diyabet semptomlarını yaşamazlar.

Prediyabet ve tip 2 diyabet şeker hastalığı riski olan bir kişi için belirtiler  ve risk faktörleri benzerdir. Bunlar:

 • Aşırı kilolu olmak
 • Ailede diyabet öyküsü
 • 40 mg/dl veya 50 mg/dl’den düşük yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL) kolesterol düzeyine sahip olmak
 • Yüksek tansiyon öyküsü
 • Gestasyonel diyabeti olan veya doğum ağırlığı 9 kilodan fazla olan bir çocuğu doğuran
 • Polikistik over sendromu (PCOS) öyküsü
 • 45 yaşından büyük olmak
 • Yerleşik bir yaşam tarzına sahip olmak

Diyabeti (Şeker Hastalığını) Önleme

Bir kişi tip 1 diyabeti önleyemez.

Bununla birlikte, insanlar tip 2 diyabetin önlenmesine yardımcı olmak için bazı adımlar atabilir. Tip 2 diyabeti önlemeye yardımcı olacak bazı yollar:

 • Fiziğinize uygun normal bir kiloyu korumak
 • Dengeli bir diyet yapmak
 • Düzenli egzersiz yapmak

Gestasyonel diyabet geliştirme riskini azaltmak için, bir kişi hamile kalmadan önce normal bir kiloda kalmalıdır.

Bu adımlar yardımcı olabilirken, insanların hala tip 2 veya gestasyonel diyabet geliştirebileceğini unutmamak gerekir.

İnsülin sorunları nasıl gelişir?

Doktorlar tip 1 diyabetin kesin nedenlerini bilmiyorlar. Ancak tip 2 diyabete yol açabilen insülin direncinin daha net nedenleri vardır.

İnsülin, bir kişinin yiyeceğindeki glikozun, enerji sağlamak için vücudundaki hücrelere erişmesine izin verir. İnsülin direnci genellikle aşağıdakilerin bir sonucudur.

 1. Bir kişinin, ne kadar glikoz veya şeker tüketimini karşılamak için yeterli insülin üretememesini daha olası kılan genleri veya bir ortamı vardır.
 2. Vücut, fazla kan şekerini işlemek için ekstra insülin yapmaya çalışır.
 3. Pankreas artan ihtiyaca ayak uyduramaz ve fazla kan şekeri kanda dolaşarak hasara neden olur.
 4. Zamanla insülin, hücrelere glikoz vermede daha az etkili hale gelir ve kan şekeri seviyeleri yükselmeye devam eder.

Tip 2 diyabet ile insülin direnci yavaş yavaş gerçekleşir. Bu nedenle doktorlar genellikle bu döngüyü yavaşlatmak veya tersine çevirmek için yaşam tarzı değişiklikleri yapmayı önerir.

Diyabetlilere egzersiz ve diyet ipuçları

Diyabet teşhisi konulan bir kişiye, sıklıkla kilo yönetimini ve genel sağlığı desteklemek için yaşam tarzı değişiklikleri yapmanızı öneririz.

Doktor, diyabet veya prediyabet ile yaşayan bir kişiyi diyet uzmanına yönlendirebilir. Bir uzman, diyabetli kişilerin aktif, dengeli bir yaşam tarzı sürmesine ve durumu yönetmesine yardımcı olabilir.

Bir kişinin diyabetle sağlıklı kalmak için atabileceği adımlar şunlardır:

 • Tam tahıllar, meyveler, sebzeler, yağsız gıdalar, az yağlı süt ürünleri ve fındık gibi sağlıklı doğal, taze, besleyici gıdalar almaları en iyi diyet yöntemidir.
 • Boş kalori sağlayan yüksek şekerli yiyeceklerden veya şekerli gazlı içecekler, kızarmış yiyecekler ve yüksek şekerli tatlılar gibi başka besinsel faydaları olmayan kalorilerden kaçınmak.
 • Aşırı miktarda alkol almaktan kaçınmak.
 • Yürüyüş, aerobik, bisiklete binme veya yüzme gibi spor aktivitelerini haftanın en az 5 günü günde en az 30 dakika yapmak.
 • Baş dönmesi, kafa karışıklığı, halsizlik ve aşırı terleme dahil olmak üzere egzersiz yaparken düşük kan şekeri belirtilerini tanımak.

Bazı insanlar, gerekirse vücut kitle indekslerini (BMI) azaltmak için adımlar atabilir, bu da tip 2 diyabetlilerin durumu ilaçsız yönetmelerine yardımcı olabilir.

İnsülin nedir? Kimlere iyi gelir?

Tip 1 diyabetli tüm insanlar ve tip 2 diyabetli bazı kişilerin kan şekeri seviyelerinin çok yükselmesini önlemek için insülin almaları gerekir.

Çeşitli insülin türleri mevcuttur ve çoğu, etkilerinin ne kadar sürdüğüne göre gruplandırılmıştır. Hızlı etkili, kısa etkili, orta etkili, uzun etkili ve karışık insülinler vardır.

Bazı insanlar sürekli olarak düşük kan şekeri seviyelerini korumak için uzun etkili insülin kullanır. Diğerleri kısa etkili insülin veya insülin türlerinin bir kombinasyonunu kullanabilir. Türü ne olursa olsun, kişi genellikle ne kadar insüline ihtiyaç duyduğunu belirlemek için kan şekeri seviyelerini kontrol eder.

Kan şekeri seviyelerini kontrol etmek için en güvenilir yöntem iğne ucu kadar parmak ucunu delmeyi veya sürekli bir kan şekeri ölçüm cihazı (CGM) ve cilt iğnelerinin bir kombinasyonunu içeren bir kan şekeri ölçüm cihazı kullanabilir.

Bir CGM, gün boyunca düzenli olarak kan şekeri ölçümlerini alır. Bir kişinin ilaçlarında herhangi bir ayarlama yapmasına yardımcı olabilirler.

Kendi kendini izleme, bir kişinin kan şekeri seviyelerini öğrenmesinin tek yoludur. Bir kişi aşırı derecede düşük şekerden şüphelenmedikçe ve hızlı bir glikoz dozuna ihtiyaç duyduğunu düşünmedikçe, meydana gelen herhangi bir fiziksel semptomdan seviyeyi anlamak tehlikeli olabilir.

İnsülin miktarı ne olmalı?

İnsülin, diyabetli kişilerin aktif bir yaşam tarzı yaşamasına yardımcı olur. Bununla birlikte, özellikle bir kişi çok fazla uygularsa, ciddi yan etkilere yol açabilir .

Aşırı insülin, hipoglisemiye veya aşırı düşük kan şekerine neden olabilir ve mide bulantısına, terlemeye ve titremeye neden olabilir.

İnsanların insülini dikkatli bir şekilde ölçmeleri, ilaçlarını ihtiyaçlarına göre ayarlamaları ve kan şekeri seviyelerini mümkün olduğunca dengelemeye yardımcı olan tutarlı bir diyet yapmaları önemlidir.

Ünsülinle aynı etkiyi gösteren diğer ilaç çeşitleri

İnsüline ek olarak, insanların durumlarını yönetmelerine yardımcı olabilecek başka ilaç türleri de mevcuttur.

Metformin

Doktor, tip 2 diyabetli bir kişiye hap şeklinde metformin reçete edebilir.

Şunlara katkıda bulunur:

 • Kan şekerini düşürmek
 • İnsülini daha etkili hale getirmek

Diyabetle yaşayan insanlar ayrıca kontrol etmek için ilaca ihtiyaç duyabilecekleri başka sağlık risklerine de sahip olabilirler. Doktor, bireye ihtiyaçları hakkında tavsiyede bulunacaktır.

Şeker Hastalığında Kendi kendini Kontrol Etme ve Önleme İpuçları

Kendi kendine kan şekeri düzeylerini izlemek, aşağıdakiler için hayati önem taşır: yemek zamanlamasını, fiziksel aktiviteyi ve insülin de dahil olmak üzere ne zaman ilaç alınacağını düzenlemeye yardımcı olur.

Kendi kendini izleyen kan şekeri makineleri değişiklik gösterse de, genellikle kullanma talimatlarını okuyarak bu makineler anlaşılabilmektedir. Genellikle çok basit ve kullanışlıdırlar. Ayrıca, az miktarda kan elde etmek için deriyi delmeye yarayan bir iğne aparatı ile kullanma talimatı içerecektir.

Şeker Hastalığı Ölçüm Cihazı Nasıl Kullanılır?

Makineler farklı olacağından, insanlar her durumda şeker ölçüm aletinin özel talimatlarına başvurmalıdır. Ancak, piyasadaki birçok cihaz için aşağıdaki önlemler ve adımlar geçerli olacaktır:

 • Test şeritlerine veya ölçüm cihazına dokunmadan önce her iki elin de temiz ve kuru olduğundan emin olun.
 • Test şeridini yalnızca bir kez kullanın ve sonucu değiştirmesini önlemek için hava olaylarına maruz kalmaması, orijinal kutusunda kalması tavsiye edilir.
 • Testten sonra kutuları kapalı tutmak,
 • Kullanmadan önce son kullanma tarihinin kontrol edilmesi.
 • Ölçüm cihazını ve şeritleri kuru ve serin bir yerde saklayın.

Şeker Hastalığı Ölçüm Cihazı İpuçları

Kan şekeri seviyelerini kan şekeri ölçüm cihazı ile kontrol eden kişiler, parmaklarını delmek için cihazla birlikte gelen iğne veya neşter adı verilen bir alette kullanacaklardır. Kan alma fikri bazı insanlar için sıkıntıya neden olsa da, kan örneği almak için deriyi delmek nazik ve basit bir işlemdir, çok fazla acı hissettirmez. Birçok ölçüm cihazı sadece gözyaşı damlası büyüklüğünde kan örneği gerektirir.

 • Kan örneği almak için parmak uçlarını kullanma. Bazı sayaçlar, uyluklar ve üst kollar gibi diğer test bölgelerinden numune alınmasına izin verirken, parmak uçları veya dış avuç içi daha doğru sonuçlar verir.
 • Yiyecek kırıntılarının cihaza girmesini ve cihazın bozulmasını önlemek için ciltlerinizi sabunlu, ılık suyla temizleyin.
 • Konfor için iğnenin derinlik ayarlarının yapılması.
 • Daha az ağrıya neden olduğu için parmağının yanından kan almak. Orta parmak, yüzük parmağı ve serçe parmağı kullanmak daha rahat olabilir.
 • Delme bölgesine basınç uygulamak yerine kanı “sağma” hareketiyle yüzeye çıkarmak.

Kendi kendini izlemeyi başarmak, insanların yaşam tarzlarını değiştirmelerini gerektirse de, bunun rahatsız edici bir süreç olması kişinin sağlığı için göz ardı edilmelidir.

Şeker Hastalığı Ölçüm Cihazı Görünüm

Diyabet ciddi, kronik bir durumdur. Amerikan Diyabet Derneği’ne (ADA) göre , durum 2017’de ABD’de yedinci büyük ölüm sebebidir. Diyabet nedeniyle çeşitli hastalıkların tetiklenmesi ve ardından ciddi ölümlere neden olması kaçınılmazdır.

Diyabet yönetilebilir olsa da, komplikasyonları günlük yaşamı ciddi şekilde etkileyebilir ve bazıları hemen tedavi edilmezse ölümcül olabilir.

Diyabet hastalığının neden olduğu sağlık problemleri, diyabet komplikasyonları şunları içerir:

 • Diş ve diş eti hastalıkları
 • Göz problemleri ve görme kaybı
 • Ülserlere ve tedavi edilmeyen yaralanmalara ve kesiklere yol açan uyuşukluk dahil, yürüme problemleri
 • Kalp hastalığı
 • Diyabetik nöropati gibi sinir hasarı
 • Felç
 • Böbrek hastalığı

Böbrek hastalığı, vücut suyu doğru şekilde atmadığı zaman su tutulmasına , mesane kontrolünde zorluklara ve böbrek yetmezliğine yol açabilir.

Kan şekeri seviyelerini düzenli olarak izlemek ve glikoz alımını azaltmak, insanların diyabetin daha zararlı komplikasyonlarını önlemesine yardımcı olabilir.

Tip 1 diyabetle yaşayanlar için, insülin uygulamak, durumu yönetmelerine yardımcı olmanın ana yoludur.

Özet

Diyabet, bir kişinin onu güvenli bir şekilde yönetmesi için dikkatli kan şekeri yönetimi ve sağlıklı bir yaşam tarzı gerektiren, yaşamı değiştiren bir durumdur. Birkaç farklı diyabet türü vardır.

Tip 1, vücut insülin üretmediğinde ortaya çıkar. Tip 2, insülin üretimi veya etkinliği artık vücudun ihtiyaçlarını karşılayamadığında gelişir.

Diyabetin tipine bağlı olarak, kişilerin durumlarını yönetmek ve glikoz emilimini iyileştirmek için insülin vermeleri ve başka ilaçlar almaları gerekebilir. Bir kişi prediyabet ile yaşıyorsa, düzenli egzersiz ve dengeli beslenme yoluyla tip 2 diyabet geliştirme riskini azaltabilir.

Diyabetin komplikasyonları, böbrek yetmezliği ve felç de dahil olmak üzere şiddetli olabilir, bu nedenle durumu yönetmek hayati önem taşır.

Diyabetli olabileceğinden şüphelenen herkes doktorlarına başvurmalıdır.

Sorumluluk Reddi: Tavsiye içeren bu içerik yalnızca genel bilgi sağlar. Hiçbir şekilde nitelikli tıbbi görüşün yerini tutmaz. Daha fazla bilgi için her zaman bir uzmana veya kendi doktorunuza danışın. ilaccesitleri.com bu bilgiler için sorumluluk kabul etmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by admin

Vitiligo’yu Tedavi Etmek İçin Evde Etkili 10 Çözüm

Genital (cinsel) bölgede beyazlıklar ve renk değişikliği neden olur?