in

Mesane Kanseri Nedir?

Mesane Kanseri Nedir?

Mesane kanseri, mesanedeki anormal hücreler kontrolsüz bir şekilde büyüdüğünde ve bölündüğünde gelişir. Her yıl yaklaşık tahmini olarak 2000 kişiye mesane kanseri teşhisi konuyor ve 60 yaş üstü kişilerde ve erkeklerde daha sık görülüyor. Erken fark edilirse tedavi edilebilir.

Mesane, midenin alt kısmında idrar depolayan küçük bir organdır. Mesane kanseri geliştirirseniz, mesanenin astarında anormal hücreler büyür. Buna yüzeysel mesane kanseri denir.

Kanser hücreleri bazen mesanenin kas duvarına ya da daha da ilerideki diğer organlara veya lenf düğümlerine yayılabilir . Buna invaziv mesane kanseri denir.

Erken teşhis edildiğinde tedavi edilebilmesine rağmen, Türkiyede’de her yıl 5 bin’den fazla kişi mesane kanserinden ölmektedir.

Mesane kanseri türleri nelerdir?

Mesane kanserinin en yaygın şekline ürotelyal karsinom (veya geçişli karsinom) denir. Bu, mesane duvarındaki ürotelyal hücrelerde başlar.

Nadir görülen mesane kanseri türleri, mesaneyi kaplayan hücrelerde başlayan skuamöz hücreli karsinom ve mukus üreten bir hücre tipinde başlayan adenokarsinomdur .

Mesane kanserinin belirtileri nelerdir?

Mesane kanserinin en yaygın belirtisi idrardaki kandır. Genellikle aniden olur ama acı verici değildir. İdrarınızda kan görürseniz, her zaman bir doktor tarafından kontrol ettirmelisiniz.

Mesane kanserinin diğer belirtileri şunlardır:

  • Tuvalete gittiğinizde mesaneyi boşaltmada sorun yaşıyorsanız
  • İdrarı geçmeye çalışırken yanma hissi
  • Sık sık idrara çıkma ihtiyacı veya acilen gitme ihtiyacı hissetmek
  • Alt midenizde veya sırtınızda ağrı

Bu semptomların hiçbiri mutlaka mesane kanserinden kaynaklanmaz. Ancak yukarıdakilerden herhangi birine sahipseniz, doktorunuza söyleyiniz.

Mesane kanserine ne sebep olur?

Bazı insanlarda mesane kanserinin neden geliştiğini tam olarak anlaşılamıyor. Bazı faktörler riski artırabilir:

  • Sigara içmek
  • Belirli kimyasallara maruz kalma
  • Diyabet
  • Ailede mesane kanseri öyküsü
  • Mesanenin kronik iltihabı
  • Kanser için bir tür kemoterapi veya radyoterapi tedavisi

Mesane kanseri nasıl teşhis edilir?

Doktorunuz sizi muayene edecek ve kan testleri, idrar testleri ve CT, ultrason veya MRI taraması gibi taramalar dahil olmak üzere çeşitli testler isteyebilir.

Mesane kanserini teşhis etmek için ana test, genellikle ürolog denilen uzman bir doktor tarafından yapılan sistoskopi olarak adlandırılır. Doktor küçük bir kamera ile mesanenizin içine bakacaktır. Şüpheli bir şey görürlerse, laboratuvarda incelenmek üzere biyopsi, küçük bir doku örneği alacaklardır .

Mesane kanseri nasıl tedavi edilir?

Herhangi bir tedavi, mesane kanserinin tipine ve ne kadar yayıldığına bağlı olacaktır.

Herhangi bir tümörü çıkarmak için cerrahi müdahale yapılabilir. Buna ‘transüretral rezeksiyon’ denir ve genellikle sonunda tel halkalı bir sistoskop kullanılarak yapılır. Ameliyat sırasında kanser hücreleri de yakılabilir veya lazer uygulanabilir.

İnvaziv olmayan mesane kanseriniz varsa, kanserle savaşmak için kendi bağışıklık sisteminizi uyarmak için ilaç verilebilir ( immünoterapi olarak bilinir ).

Bazı insanlar, bir kateter yoluyla doğrudan mesaneye verilen kemoterapi ilacına sahip olacaktır .

İnvaziv mesane kanseri genellikle cerrahi ve bazen de radyoterapi ve kemoterapi ile tedavi edilir. Kanser kaslara ve diğer organlara yayılmışsa, muhtemelen yakındaki lenf düğümleri ile birlikte tüm mesanenin çıkarılması gerekecektir. Ya vücudunuzun içinde ya da vücudunuzun dışındaki bir torbada sizin için yeni bir mesane yapılacaktır.

Mesane kanseri ile yaşamak

Mesaneniz çıkarılmışsa, rekonstrüktif ameliyat olacaksınız. Mesane rekonstrüksiyonunu nasıl yöneteceğinizi öğrenmeniz gerekecek ve bu konuda kontinans hemşireleri ve fizyoterapistler size yardımcı olacak. 

Kanser tedavisi gördükten sonra kanserin geri döneceğinden korkmanız normaldir. Eğer mücadele ediyorsanız, doktorunuzdan, bir terapistten veya kanser geçirmiş diğer insanlardan destek almanız önemlidir.

Sorumluluk Reddi: Tavsiye içeren bu içerik yalnızca genel bilgi sağlar. Hiçbir şekilde nitelikli tıbbi görüşün yerini tutmaz. Daha fazla bilgi için her zaman bir uzmana veya kendi doktorunuza danışın. ilaccesitleri.com bu bilgiler için sorumluluk kabul etmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by admin

Genital (cinsel) bölgede beyazlıklar ve renk değişikliği neden olur?

Histerektomi nedir?