in

Neden Olur: Boğaz Ağrısı (Farenjit)

Boğaz ağrısı neden olur
Boğaz ağrısı neden olur

“Neden olur” serimizin devamında boğaz ağrısı (farenjit) var. Peki farenjit nedir? Neden olur? Boğaz kızarıklık varsa bu farenjit mi? Farenjiti nasıl anlarız?

Boğaz ağrısı nedir?

Boğaz ağrısı veya farenjit, özellikle yutulduğunda boğazın kırmızı, şiş ve ağrılı olmasıdır. Farinks adı verilen boğazın arkası iltihaplandığında olur.

Genellikle boğaz ağrıları tedavi olmaksızın 3 ila 4 gün içinde geçer. Aşağıdaki durumlarda tıbbi yardım alın:

 • Nefes almakta veya yutmakta güçlük çekiyorsanız (veya bebeğinizin salyası akıyorsa),
 • Sert veya şişmiş bir boynunuz varsa
 • Yüksek ateşiniz varsa,
 • Kızarıklık varsa,
 • Kendinizi iyi hissetmiyorsanız veya boğaz ağrınız kötüleşiyorsa…

Boğaz ağrısının belirtileri nelerdir?

Boğaz ağrısına soğuk algınlığı neden oluyorsa, burun akıntısı, öksürük, muhtemelen ateşiniz olabilir ve kendinizi çok yorgun hissedebilirsiniz.

Strep boğaz iltihabında ise, diğer belirtiler şunlar olabilir:

 • Boyunda şişmiş bezler,
 • Şişmiş kırmızı bademcikler,
 • Döküntü,
 • Ateş,
 • Karın ağrısı,
 • Kusma…

Boğaz ağrısına ne sebep olur?

Boğaz ağrısının en yaygın nedeni soğuk algınlığı veya grip , COVID-19 veya glandüler ateş gibi bir virüstür.

Her 3 boğaz ağrısından 1’inden azı bakteriyel bir enfeksiyondan kaynaklanır. Bazı boğaz ağrılarına Strepococcus pyogenes bakterisi neden olur . Buna bazen boğaz ağrısı denir. Sebep bakteri ise, çok rahatsız olma eğilimindesiniz ve enfeksiyonunuz çok daha kötüleşiyor gibi görünüyor. Boğaz ağrısına bakteriler neden oluyorsa, antibiyotiklerden faydalanabilirsiniz.

Bazen boğaz ağrısına bademcik iltihabı (bademcikler şişebilir), ağız ülseri veya alerji neden olabilir .

Boğaz ağrısı ve çocuklar

Çocuklarda boğaz ağrısı çok yaygındır. Bunlara genellikle bir virüs neden olur. Çocuğun normalde ayrıca burun akıntısı, öksürük, ağrılı kulaklar, ateş, yorgun hissetme ve iştahsızlık belirtilerinden yola çıkılabilir.

Çocuk 3 yaşından büyükse ve boyunda şişmiş bezler, beyaz benekli kırmızı bademcikler, kızarıklık ve kusma varsa boğaz ağrısı olma olasılığı daha yüksektir.

Çocuğunuzun semptomlarından emin değilseniz veya endişeleniyorsanız, doktorunuza görünün.

Boğaz ağrısı nasıl teşhis edilir?

Sizde veya çocuğunuzda boğaz ağrısı varsa ve belirtilerden endişeleniyorsanız, doktorunuza görünün.

Boğaza bir ışıkla bakacaklar ve şişmiş bezler için boynu hissedecekler. Enfeksiyonun nedenini belirlemek için boğazdan bir bez alabilirler. Swablar bir dizi virüs ve bakteri için test yapabilir.

Boğaz ağrısı nasıl tedavi edilir?

Bir virüsün neden olduğu boğaz ağrısını tedavi etmenin bir yolu yoktur. Boğaz ağrısı 5 ila 7 gün içinde geçmelidir. Bu arada ağrı kesici ilaçlar alarak semptomları hafifletebilirsiniz. 1 aydan büyük yetişkinler ve çocuklar parasetamol alabilir ve yetişkinler ve 3 aydan büyük çocuklar ibuprofen alabilir. 16 yaşından küçük çocuklara aspirin vermeyin.

Boğaz ağrısına bakteriler neden oluyorsa, antibiyotiklerden faydalanabilirsiniz.

Boğaz ağrısı ilaçları ve kişisel bakım

Lokal anestezik içeren pastiller veya boğaz gargaraları gibi reçetesiz satılan ilaçlar yardımcı olabilir. Hamileyseniz veya emziriyorsanız, iyot içeren ürünlerden kaçının. Eczacınız size daha fazla bilgi verebilir.

Dondurma, buz blokları veya jöle gibi yumuşak yiyecekler yemek yardımcı olabilir.

Boğaz kaşıntısını hafifletmek için ılık, tuzlu su ile gargara yapmayı veya ballı ve limonlu sıcak su içmeyi deneyin. Sıcak veya buzlu içecekler ve buz blokları yatıştırıcı olabilir.

Yutulduğunda ağrıya neden olan yiyeceklerden kaçının. Yoğurt, çorba veya dondurma gibi yumuşak yiyecekler yemeyi deneyin.

Susuz kalmamak önemlidir, bu yüzden bol su için. Mevcut bir tıbbi durumunuz varsa, sizin için ne kadar suyun uygun olduğunu doktorunuza danışın.

Odayı rahat bir sıcaklıkta tutun ve dinlenin ve semptomlar kaybolana kadar ağır aktivitelerden kaçının.

Sigara içmek veya başkalarının dumanını solumak semptomları daha da kötüleştirebilir. Sigara içen kişilerin yanında bulunmamaya çalışın. Sigara içiyorsanız, azaltmayı veya bırakmayı deneyin. Sigarayı bırakma konusunda tavsiye için Yeşilay’ın yürüttüğü birakabilirsin.org web sitesini ziyaret edin.

Ateşiniz yüksekse  kişisel bakım ipuçları hakkında daha fazla bilgi edinin. Doktorunuza danışın veya acile başvurun.

Sorumluluk Reddi: Tavsiye içeren bu içerik yalnızca genel bilgi sağlar. Hiçbir şekilde nitelikli tıbbi görüşün yerini tutmaz. Daha fazla bilgi için her zaman bir uzmana veya kendi doktorunuza danışın. ilaccesitleri.com bu bilgiler için sorumluluk kabul etmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Derya Kıran

Parasetamol Kullanımı ve Yan Etkileri

Alka-Seltzer XS Nasıl Kullanılır?