in

Amoklavin 1000 Mg Diş İçin Kullananlar

 Amoklavin 1000 Mg antibiyotik ilacını diş ağrısı için kullananlar değerli yorumlarını sitemize bırakabilirler.Her antibiyotik gibi Amoklavin’de reçetesiz olarak alınan bir ilaç değildir.Hemen burada belirtmemiz gereken  penisiline alerjisi olanlar bu antibiyotikten uzak durmalılar.Amoklavin,diş apseleri gibi diş ve diş eti enfeksiyonları ve iltihapları için tercih edilir.

 

DİŞ ENFEKSİYONLARI İÇİN ETKİLİ BİR ANTİBİYOTİK; AMOKLAVİN 1000 mg FİLM TABLET

Sindirim sisteminin  başlangıcı olan,besinleri çiğneyip parçalamamızı  sağlayan diş organına  gerekli ilgi ve bakımı sağlayamadığımız taktirde ,günlük hayatımızı derinden etkileyecek üzücü anlar  yaşayabiliyoruz.Ağız ve diş sağlığı ihmale alınmaması gereken hassas bir konudur.Diş enfeksiyonlarında türlü tedavi yöntemleri olmakla birlikte ,en  etkin çözüm yollarından biri de kullanılan  antibiyotikler olmaktadır.Amoklavin 1000  mg Film Tablet’te doktorlar tarafından tercih edilen bir antibiyotiktir.

 

AMOKLAVİN ANTİBİYOTİK NEDİR VE NE AMAÇLA KULLANILIR?

Amoklavin 1000 mg Film Tablet;mikrop ve bakterilere karşı etkili ve güçlü bir antibakteriyel ilaçtır.Bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlarda kısa süreli tedaviler için kullanılır.Beyaz, kokusuz,film kaplı tabletler şeklindedir ve her bir kutuda 10, 14 veya 20 adet halinde yer alır.

Amoklavin,diş apseleri gibi diş ve diş eti enfeksiyonları için tercih edilir.Bu kullanım alanının dışında ise;bademcik enfeksiyonu,sinüzit,orta kulak iltihabı,bronşit,akciğer iltihabı,idrar yolu iltihabı,çıban,apse ve yara enfeksiyonlarında da kullanılabilmektedir.

 

AMOKLAVİN ANTİBİYOTİK NASIL KULLANILIR?

Amoklavin yetişkin bireyler ve ancak 12 yaşından büyük çocukların kullanımı için uygundur.Hafif ve orta dereceli enfeksiyonlarda günde iki kere  625 mg tablet şeklinde; şiddetli enfeksiyonlarda ise günde iki kere 1 g tablet halinde kullanımı gerekmektedir.Tabletler muhakkak çiğnemeden yutulmalıdır.Eğer gerekirse tabletler ikiye bölünerekte çiğnemeden yutulabilir.

Kaç gün kullanılmalı ve etkisi ne zaman sonra görülür .Diş enfeksiyonlarında aralıksız 5 gün boyunca günde 2 kez 625 mg tablet alımı şeklinde yapılmalı ve tedavi süresi 14 günü aşmamalıdır.

Hamilelekte kullanımı için doktor onayı almanız gerekiyor.Güçlü olan bu antibiyotik doktor onayına bağlı alınmalıdır.Emziren anneler kullanabilir mi ? Annelerin aldığı her ilaç ve ürün doğrudan süt ile karışıp bebeğe geçebilmektedir.Bu nedenle emziren annelerin almaması daha doğrudur.Bunun yerine daha az yan etkisi olan muadili bir ilaç veya eşdeğer diğer yollara başvurmalıdırlar.Bu gibi durumda kadın doğum doktorunuza başvurunuz ve onay aldıktan sonra diş hekiminden ilaç isteyebilirsiniz.

 

 

AMOKLAVİN ANTİBİYOTİĞİN YAN ETKİLERİ  NELERDİR?

Tüm ilaçlarda olduğu gibi amoklavinin içeriğinde bulunan etken maddelere alerjisi olan kişilerde çeşitli istenmeyen  durumlar meydana gelebilir ve zararları ile başka sorunlara yol açabilir.Deri üzerinde döküntüler oluşarak alerjik reaksiyonlar baş gösterebilir.İlaç kullanımına bağlı olarak kanlı ishal dışkısı oluşabilir.Diş renginde sararma ve ağızda koku oluşabilir.Kusma,iştah kaybı,mide bulantısı,gözlerde sararma ve solgunluk hissi gözlenebilir.Avuç içlerinde kaşıntı ve beraberinde küçük kabarcıklar meydana gelebilir.Eğer hasta bu durumlardan herhangini birini yaşarsa ilacın  kullanımı anında bırakılmalı ve doktora danışarak başka bir tedavi uygulanmalıdır.

Kadınlar tarafından en çok yöneltilen sorulardan birisi de adet geciktirir mi ? Bazı ilaçlar adet dönemini ya daha erken veya daha geç olmasını sağlayabilir.Bu dönem hassas bir döngü üzerine kuruludur.Dışarıdan alınan ilaçlar adeti geciktirebilir.Fakat bu düzenli bir kullanım sonrasında ortaya çıkabilir.Bu ilacı kullanıp adet gecikmesi yaşayan ziyaretçilerimizden yorumları bekliyoruz.

AMOKLAVİNİN DİKKATLİ KULLANILMASINI GEREKTİREN DURUMLAR:

Hastaların penisiline karşı alerjisi varsa amoklavin kesinlikle kullanılmamalıdır. Karaciğer  ve böbrek yetmezliği olan hastalarında extra dikkatli olup belirli dozda tüketilmesi gerekir.Antibiyotiği kullanan bazı kişilerde ise kanama ve pıhtılaşma süresinde uzama tespit edildiğinden,doktorun tavsiye ettiği süre zarfı boyunca kullanmak yerinde ve uygun olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

Dicetel tablet nedir ve ne amaçla kullanılır?

PIYELOSEPTYL 50 mg KAPSÜL