in

Ağız Kokusu Neden Olur Nasıl Giderilir

Ağız kokusu neden olur ve nasıl geçer , giderilmesi için neler yapılmalıdır.Çeşitli ilaçlar, spreyler veya doğal yollar ile giderilebilir.Fakat önemli olan sürekli devam eden ağız kokusunun nedeni nedir.Bunu bulmak ve çözümü direkt olarak kökünden çözmek daha rahat bir yaşam sunacaktır.

Ağız Neden Kokar Sebebi Nedir

Tıp dilinde ‘Halitosis’ olarak geçen ağız kokusu, patolojik ve fizyolojik olmak üzere iki ana dal üzerinden incelenmekte ve çözümleri üretilmektedir.

  1. Fizyolojik ağız kokusu; ağız kokusu sebepleri içinde doğal bir oluşum olarak karşımıza çıkar ve özellikle sabah uyandığımızda midemizdeki gazların ağızdan çıkması ile sık olarak yaşanır. Çözümü olarak diş fırçalama sırasında dilin sırtını da fırçalamak ve yeterli miktarda çinko içeren ağız gargaraları ile ağzımızı temizlemek olumlu sonuç vermektedir.
  2. Patolojik ağız kokusu; ağız kokusunun önemsenmedi vakalarda oluşur ve sürekliliği daha yoğun bir hal almaktadır.

Kokunun kaynağı sinüs ve akciğer bölgesinde enfeksiyonlarda, şeker hastalığı sürecinde, böbrek yetmezliği yaşanan sürecin içinde ve metabolizma bozukluklarında ortaya çıkar.Bazı durumlarda ağız bakımı ve diş temizliğinin yeterince yapılmadığı durumlarda ağız kokusu oluşabilir.Dişte ki çürük ağız kokusuna neden olabilir.

Diğer bir sebep ise iç hastalıklardan kaynaklı olabilir.Akciğer ,karaciğer ,kalp, reflü  ve mide rahatsızlıkları ağız kokusu olduğunda incelenmesi gerekir.Özellikle Ağız kokusu için hangi bölüm ve doktora gidilmeli sorusu aklınıza gelebilir.Öncelikle ağız ve diş bölümüne gidip dişlerinizde çürük varmı veya ağız içi herhangi bir sebepten kaynaklı olduğunu öğrenmeni gerekebilir.Daha sonra iç hastalıkları ve dahiliye bölümüne başvurabilirsiniz.

Evde Ağız Kokusu İçin Neler Yapılabilir

Ağız temizliği kokuyu büyük ölçüde giderir.Diş temizliği , dil temizliği önemlidir.Diş ipi ile diş aralarında kalan kalıntıları temizlemeniz de ağız kokusunun giderilmesine yardımcı olacaktır.Bunun yanı sıra Karanfil ve zencefil de kullanabilirsiniz.
Bunun için eczaneden bir gargara veya sprey alabilir ve kullanabilirsiniz.Bunun yanı sıra bol su tüketmekte gerebiliriz.
Bazı durumlarda ağız kokusu ile nefes kokusu arasında farklar vardır.Bunun için nefes kokusu geçici olabilirken ağız kokusu genel olarak kalıcı etkiye sahiptir.

Bebeklerde ve çocuklarda da ağız kokuları görülebilir.Bunun için ise çocuk doktoruna başvurunuz.Ağız kokusu ile ilgili bu yazımızın sonuna gelmiş bulunuyoruz.

Toplum içinde ağız kokusu birçok bireyde görülebilen rahatsız edici olduğu kadar kişinin sağlığına verdiği değerinde bir göstergesi olarak nitelendirilmektedir. İleri yaşlarda özellikle hastalıklar ve kullanılan ağır kimyevi ilaçlar ile çok daha engellenemez bir halde alabilmektedir. Ağız kokusuna doğal çözüm olarak uzmanlar araştırmalarında olumlu sonuçlar elde ederken bireyleri de bu olumsuz süreçten kurtararak daha sosyal bir yapıya sahip olmalarını da sağlamaktadır.

Ağız kokusu, dilde biriken bakteri yoğunluğundan ve tüketilen besinlerin doğallığına kadar farklı koku kuvvetlerinde oluşabilir. Özellikle sabahları uyandığımızda kendimizin bile hissedebildiği bir koku ile bunun başka bir insana verdiği olumsuz etkiyi anlayabilmek mümkündür. Günün ilk süreçlerinde tuvalet ihtiyacımızı karşılamamız ve ağzımızı itinalı ve özenerek fırçalamamız ile giderebilmekteyiz. Bunun yanında ağız kokusu için az miktarda çinko içeren ağız gargaraları da sonuç vererek daha yoğun kokuları gidermemize ve daha özgüveni yüksek bir yaşam elde etmemize olanak verir. Gün içinde yemeklerden sonra sakız çiğnemek sindirim sisteminde dışa vurulan kokuların ağızdan daha hızlı atılmasını da sağlar.

Ağız Kokusuna Bitkisel Çözümler

Yaşam kalitemizi ve sosyal hayatımızı olumsuz yönde etkileyen bir sorun olan ağız kokusunu bazı pratik yöntemlerle ortadan kaldırmak mümkündür. Eğer bu rahatsızlık belirli bir hastalıktan kaynaklanmıyorsa, aşağıdaki yöntemler ve ağız kokusuna bitkisel çözümler size yardımcı olacaktır.

1- Maydanoz çiğneyin

Bakterileri yok etme etkisinden dolayı bir avuç ayıklanmış maydanoz ağız kokusunu azaltmaya ve nefesinizi ferahlatmaya yardımcı olur.

2- Uzun aralıklarla aç kalmayın

Eğer öğün aralarını dengeli bir şekilde ayarlayamazsak bu uzun süreli aç kalmaya sebep olur ve sonuç olarak nefesimiz kokar. Ana öğünler arasına küçük atıştırmalıklar ve meyveler ekleyerek hem ağız kokusunu hem de tansiyonu dengeler.

3- Tarçınlı içecekler

Sıcak ya da soğuk içeceklerinize az bir miktar tarçın eklemek ağızdaki bakterilerle mücadele eder ve koku oluşumunu engeller.

4- Düzenli diş ipi kullanımı

Dişlerinizi fırçaladıktan sonra diş ipi kullanma alışkanlığı edinirseniz ağız kokusunu büyük ölçüde önlemiş olursunuz. Özellikle uyumadan önce diş ipi temizliği gece boyunca bakteri oluşumunu azaltır.

5- Diş doktorunuza görünün

Ağız kokunuz uzun süre geçmediyse ve aldığınız önlemler fayda vermiyorsa sorun dişlerinizde olabilir. Diş etinde meydana gelen bir iltihap ya da dişlerdeki çürükler ağız kokusuna davetiye çıkarır. Bu yüzden 3 ayda bir diş muayenesine gitmek sizi büyük ölçüde rahatlatır.

6- Karanfil ferahlığı

Ağız kokusuna bitkisel bir çözüm olarak, bir adet karanfili bütün olarak ağızda bekletirseniz ağız kokunuzdan eser kalmayacak ve etrafa ferah bir koku bırakacaktır. Birkaç tane karanfili suda kaynatıp bekletirseniz diş fırçalamadan sonra gargara suyu olarak da kullanabilirsiniz.

7- Kafeinden uzak durun

Gün içinde tükettiğiniz kahve ve çay miktarını azaltın ve tüketimden hemen sonra dişinizi fırçalamaya özen gösterin.

8- Karbonat ile gargara

Bir kaşık karbonatı suyla karıştırıp gargara olarak kullanırsanız ağızdaki bakteri üretimi durur ve uzun süreli temiz bir nefes sağlar.

9- Çay ağacı yağı

Aktarlardan kolaylıkla satın alabileceğiniz çay ağacı yağını diş fırçasına birkaç damla damlatıp dişlerinizi fırçalamak ağız kokusuna bitkisel çözüm oluşturacaktır.

10- Sirkenin gücü

Asidik özelliğe sahip sirke ağız kokusunu anında yok eder. Bir çorba kaşığı sirkeyi bir bardak suya ekleyin ve yemeklerden önce tüketin. Böylece yemeklerden sonra ağızda oluşan kötü kokular kaybolmuş olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kalp Krizi Önceden Belirti Verir Mi ?

Anne Sütünü Artıran 5 Besin