in

Anne Sütünü Artıran 5 Besin

Anne sütü artıran yiyecek ve içecekler bulunuyor.Bu makelemizde genel olarak yiyecekler üzerinde duracağız.

Bir bebeğin dünyaya geldiği andan itibaren tüketeceği en önemli besin maddesidir. Anne sütünün yerini bir bebek için hiçbir şey doldurmaz. Yeterli anne sütünü alan bebekler daha sağlıklı olur, vücudu için gerekli besinlerinin birçoğunu alır ve bağışıklık sistemi oluşumu daha etkin olur. Aslında anne sütü azlığı çok nadir görülen bir durumdur. Sütünüzün azlığından şüpheniz varsa öncelikle hekiminize danışmanızda yarar vardır. Eğer gerçekten süt oluşumunda yeterli değilseniz anne sütünü arttıran 5 besin ile bebeğiniz için daha çok süt oluşumu sağlamanız mümkün olabilir.

Anne sütünü çoğaltmak için ne yapmalı diyenler için sağlıklı beslenmek çok önemlidir.İşte Anne sütünü çoğaltan 5 besin.

  • Beyaz üzüm: Anne sütünü arttırmak için doğal ve beyaz üzümden birer tabak sabah ve akşam yiyebilirsiniz.
  • Dereotu: Dereotu birçok derdin devası olan mucizevi bir bitkidir. Yemeklere hoş bir aroma katan bu bitkiyi anne sütü arttırma açısından sabah ve akşam yemeklerden bir süre önce almanız önemlidir.
  • Kimyon: Kimyonun eskiden beri anne sütünü arttırmada önemli olduğu düşünülmektedir. Kimyonu aşırıya kaçmadan tüketebilirsiniz.
  • Arpa: Arpa insana güç ve kuvvet veren bir besin. Çorbalara katabileceğiniz, haşlayabileceğiniz, pilavını yapabileceğiniz arpayı aşırı tüketmeden arasıra almakta yarar olabilir.
  • Yulaf: Emzirme döneminde olan annelere zengin bir lif kaynağı gören yulaf aynı zamanda süt arttırıcı olarak değerli bir besindir.

Yanlış Beslenme Anne Sütünü Azaltır

Yanlış Beslenmenin Anne Sütüne Zararları:

-Bebeğin bağışıklık sistemini anne sütü doğrudan etkilemektedir. Eğer düzensiz ve sağlıksız bir şekilde beslenirseniz bu direkt olarak sütünüzü aynı zamanda da bebeğinizi de doğrudan etkileyecektir.

-Bebeğinizin az ve sağlıksız bir süt ile beslenmesi ise onun bağışıklık sistemini de doğrudan etkileyeceği için hastalıklara açık olacaktır.

Yanlış beslenme yanı sıra özellikle alkol ve sigara tüketiyorsanız sütünüzden bu zararlı maddelerin bebeğinize de geçeceğini unutmayın. Sütünüzden almış olduğu zararlı maddelerle ise bebeğinizin özellikle kronik olarak bronşit ve astım gibi çeşitli hastalıklara sahip olmasına neden olabilmektedir.

-Eğer sigarayı bırakamıyorsanız bebeğinizi kesinlikle sigara içmeden önce emzirmeye dikkat etmelisiniz. Kesinlikle sigara tüketiminden sonra bebeğinizi emzirmemelisiniz.

Yanlış Beslenmenin Anne Sütüne Zararları Nelerdir?

Gebelik döneminden itibaren sağlıklı ve düzenli beslenme hem kendiniz için hem de bebeğinizin gelişimi için çok önemlidir. Gebelik sürecinin sağlıklı bir şekilde sonlanmasının ardından bebeğinizin sağlığını direkt olarak etkileyen anne sütü için de yine beslenme düzeniniz büyük bir önem taşıyor. Yanlış bir beslenme ise anne sütünün azalmasına hatta kesilmesine bile neden olabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ağız Kokusu Neden Olur Nasıl Giderilir

Lipogel Nasıl Kullanılır , Kullananlar Yorumları