in

Kronik Ağrı Nedir? Bu Ağrılar Neden Olur?

Kronik veya kalıcı ağrı, 3 aydan uzun süren veya çoğu durumda normal iyileşme süresinin ötesinde ağrıdır. Hızlı gelişen ve genellikle uzun sürmeyen bir yaralanmadan kaynaklanan ağrı gibi akut ağrıdan farklıdır .

Kronik ağrı karmaşık bir durumdur ve herkes bunu farklı şekilde deneyimler. Ağrı hafif ila şiddetli arasında değişebilir ve çoğu gün yaşanır.

Kronik ağrıya ne sebep olur?

Sinir ağrısı, kemik, kas veya eklem rahatsızlığının neden olduğu ağrı ve kansere bağlı ağrı dahil olmak üzere farklı kronik ağrı türleri vardır .

Kronik ağrı, migren, osteoporoz, artrit ve diğer kas-iskelet sistemi rahatsızlıkları gibi hastalıklardan veya bir yaralanma veya ameliyattan sonra da kaynaklanabilir. Bazen kronik ağrının belirgin bir nedeni yoktur.

Normalde, bir yaralanmanız varsa, sinirler vücudunuzun yaralı kısmından beyne sinyaller taşır ve beyne bir sorun olduğunu söyler. Beyin bu sinyalleri acı olarak okur.

Ancak birinin kronik ağrısı olduğunda, ağrı sinyallerini beyne veya beynin kendisine taşıyan sinirler alışılmadık bir şekilde davranır. Sinirler normalden daha hassas olabilir veya beyin diğer sinyalleri ağrı olarak yanlış algılıyor olabilir.

Akut ağrı, tedavi edilmezse veya akut ağrı yetersiz tedavi edilirse kronik bir ağrı durumuna dönüşebilir. Ağrı ne kadar uzun süre tedavi edilmezse, ağrının kronikleşme riski o kadar artar.

Ağrınız hakkında endişeleniyorsanız, doktorunuzla konuşun.

Kronik ağrı ile yaşamak

Kronik ağrı, çalışmayı, kendinize bakmayı ve keyif aldığınız şeyleri yapmayı zorlaştırabilir. Ayrıca uykunuzu ve ruh halinizi de etkileyebilir . Kronik ağrısı olan yetişkinlerin yarısından fazlası, ağrıları nedeniyle endişeli veya depresyona giriyor. Başınıza gelirse bunu tedavi etmek önemlidir.

Ağrının ruh halinizi etkileyebileceği gibi, duygusal sağlığınızı ve refahınızı iyileştirmek de ağrınızı yönetmenize yardımcı olabilir.

Kronik ağrıyı yönetmek

İlaçlar tek başına kronik ağrıyı yönetmenin çözümü değildir. Kronik ağrınız varsa, öz yönetim, fiziksel aktivite ve psikolojik yaklaşımlar gibi diğer tedavilere de ihtiyacınız olacaktır.

Ağrılarını günlük olarak aktif olarak yöneten kronik ağrıları olan kişiler, ilaç veya ameliyat gibi pasif tedavilere güvenenlerden daha başarılıdır. Çoğu insan, aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir dizi farklı tedaviden ve kendi kendine yönetimden yararlanır:

 • Bir psikolog görmek veya çevrimiçi kendi kendine yardım sitelerini kullanmak
 • Bir fizyoterapist veya egzersiz fizyoloğu görmek
 • Hızlı aktivite
 • Meditasyon gibi gevşeme teknikleri
 • Yürüyüş, yüzme , bisiklete binme veya tai chi gibi egzersizler
 • Uykunuzu iyileştirmek

Kronik ağrınızı yönetmek için bir plan geliştirme konusunda doktorunuzla konuşun. Muhtemelen planın bir parçası olarak birkaç sağlık profesyoneli göreceksiniz.

İlaçlar, kronik ağrının yönetiminde rol oynayabilir:

 • parasetamol — bu çok etkili ağrı kesici ilaç genellikle diğer ilaçlarla birlikte alınır. Parasetamol ağrınızı kontrol etmiyorsa doktorunuzla konuşun.
 • Steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar (NSAID’ler) – ibuprofen ve diklofenak gibi ilaçlaryardımcı olabilir, ancak ciddi yan etkileri olabileceğinden, bunları mümkün olan en kısa süre için mümkün olan en düşük dozda alın
 • antidepresanlar – normalde depresyon tedavisinde kullanılan amitriptilin gibi ilaçlar da ağrıyı azaltabilir
 • antikonvülsanlar veya antiepileptik ilaçlar – normalde epilepsiyi tedavi etmek için kullanılan ilaçlar da sinir ağrısını kontrol edebilir. Pregabalin ve gabapentin içerirler .
 • opioidler – morfin , fentanil , oksikodon veya kodein gibi güçlü opioid ağrı kesici ilaçlar kısa süreler için reçete edilebilir ancak kanserden kaynaklanmayan kronik ağrılarda çok etkili değildir.

Opioidler, kanserden kaynaklanmadıkça, genellikle kronik ağrı için önerilmez.

Uzun süreli opioid kullanımı, kazara ölümcül aşırı doz, yaşamı tehdit eden solunum sorunları , bağımlılık, tolerans ve bağımlılık dahil olmak üzere potansiyel olarak zararlıdır . Uzun süreli opioid kullanımları, bir kişiyi “opioid kaynaklı hiperaljezi” olarak bilinen ağrıya daha duyarlı hale getirebilir.

Bazen ilaçlar tüm ağrı semptomlarınızı gidermez. Ancak kronik ağrıyı yönetmenin amacı, sosyalleşme, çalışma ve aktif olma gibi zevk aldığınız şeyleri yapmaya devam edebilmeniz için ağrının hayatınızı bozmasını durdurmaktır.

Ayrıca, çoğu büyük devlet hastanesinde ve ayrıca özel olarak bulunan bir ağrı kliniğinde bir ağrı yönetimi programına sevk edilmeyi de düşünebilirsiniz. Doktorunuz bunu ayarlamanıza yardımcı olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Selen Sarı

Baş Ağrısı Nedenleri ve Nasıl Geçer?

Symbicort Turbuhaler 160 Nasıl Kullanılır 1

Symbicort Turbuhaler 160 Nasıl Kullanılır?