in

DİCETEL YAN ETKİLERİ NELERDİR

SİNDİRİM SİSTEMİ İÇİN; DİCETEL

Sindirim sistemi, kıvrımlı ve uzun bir şekli olan dışarıdan bakıldığında uzun bir tüpe benzeyen, yediğiniz besinler çıkışa doğru ilerlerken onların içinden geçmesini sağlayan ve bu besinlerin içerisinde bulunan yararlı maddelerin emilimini yapan bir sistemdir. Bu emilimle beraber besinlerden aldığımız yararlı maddeler kan dolaşımını katılırlar. Besinlerin emilimi ince bağırsak da sallanırken kalın bağırsak da ise besinlerin vücuttan dışarı atılmasına olanak sağlanır. Bu besinler bağırsakların içerisinde peristaltik hareketler ne ilerlerler. Bu hareketler ile besinler adeta itiliyormuş gibi bir şekle girerler. Böylece besinlerde çıkışa doğru daha rahat hareket ederler.
Sindirim sistemimiz de nedeniniz yiyecekler oldukça fazla etkilerler. Çok fazla katı yemek, az miktarda sıvı tüketmek, yediğiniz yemekte içerisinde bulunan lif miktarını sindirim sistemini etkilemektedir. Bazı durumlarda sindirim sistemimiz çok yavaş çalışıyor. Böyle yavaş çalıştığı durumlarda sindirim sistemini harekete de yavaşlar. Bu da insanları oldukça rahatsız eder. Sindirim sisteminde ve insanın karnının içerisinde ağrılar oluşmaya başlar. Bu ağrılar bazen o kadar artar ki nefes almamız bile zorlaşabilir. Bu nedenden dolayı yenilen yemekleri ve de içilen sıvılarla oldukça dikkat edilmelidir. Sadece yenilen yemekle alakalı da olmayabilir. Günlük yaşam içerisindeki ettiğiniz hareketle orantılı olarak da değişkenlik gösterebilir. Daha az hareket ettiğinizde de bu gibi sorunla karşılaşabilirsiniz. Bugün de durumlarda doktorların önerdiği bir ilaç ise Diceteldir. Dicetel kullanımı ile bağırsaklarınızı ve sindirim sistemimize oldukça rahatlatabilirsiniz. Ağrılı krampları önüne bu ilaç ile geçebilirsiniz.
DİCETEL NEDİR? DİCETEL NE İÇİN KULLANILIR?
İçerisinde etkin madde olarak pinaveryum bromür içeren, yuvarlak şekle sahip turuncu renkli, 40 adet tabletler halinde ambalajlarla karton kutuda bulunan bir ilaçtır.
Eğer safra kanalımızda ve sindirim sisteminin devamı olan varsa kanalınız da kas kasılmaları ile beraber bir spazm getirirseniz bu oldukça ağrılı olacaktır. Bu durumu önlemek için tavsiye edilen bir ilaçtır.
Kabızlık, ishal ya da her iki durumun da yaşandığı durumlarda, mide ağrısı ve mide kramplarında, şişkinlik ve yellenme olacağı durumlarda tedavi amaçlı olarak doktorların önerdiği bir ilaçtır. Dicetel, hastalar baryum lavmanı yaptıracağı zaman bağırsakların işlem için uygun hale getirilmesi ve temizlenmesi içinde kullanılır.

 

 

 


DİCETEL NASIL KULLANILIR?
Kullanımı kullanacak olan her kişiye göre farklılık gösterir. Kişinin yaşı, kilosu, cinsiyeti ve hastalığının şiddetle dozaj miktarını etkileyecektir. Sizin için en uygun doz miktarı doktorunuzun size uygun gördüğü doz miktarı olmaktadır.
Yetişkinler için uygun olan kullanım miktarı bir gün içerisinde belirli aralıklarla olmak üzere üç defa birer tablet olarak kullanımıdır. Fakat hastalığınızın durumuna göre tablet sayısı altı tablete kadar çıkarılabilir.
Dicetel ilacın kullanım şekline dikkat istemektedir. Çünkü dikkatli bir şekilde kullanmazsanız yemek borunuzda tahriş yapabilme olasılığı bulundurmaktadır. İlacı alacağınız zaman yemeklerin ortasında yutarak almanız gerekmektedir. Tabletlere çiğnemeyiniz, ezmeyiniz ya da emmeyiniz. Bir bütün halinde bol miktarda su ile yutmaya çalışınız. Diğer türlü ilaç kullanımına size zarar verebilir.
Çocuklar için kullanımı önerilmemektedir. Yaşlılar için kullanımı ise yetişkinlerdeki kullanımına benzerlik göstermektedir. Yaşlıların kullanım miktarı doktorların belirleyeceği kullanım dolacak kadar olmalıdır. İlacınızı almamız gereken saatinde almayı unuttuysanız bir sonraki ilaç saatinde dengelemek için çift doz almayınız. Bir seferde almamız gereken ilaç miktarı ne kadarsa o kadarı almanız doğrusu olacaktır. Eğer normalden fazla bir ilaç kullanımı yaptıysanız bu durum için doktorunuz ya da eczacınıza başvurmanız gerekebilir.
DİCETEL YAN ETKİLERİ NELERDİR?
Yutma zorluğu, nefes almada zorluk, nefes almayı engelleyecek şekilde ağızda ve dudaklarda şişme durumu, boğazda şişme durumu, kaşıntı, ürtiker, hasta hissetme durumu ve sindirim sisteminde acı hissetme bu ilacın ciddi yan etkileridir. Bu gibi etkilerle karşılaştığınızda ilaç kullanımını bırakıp size en yakın olan acil servise başvurmanız gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

ORNİSİD FORT TABLET 500 MG

VİCKS VAPODRY ŞURUP