in

ORNİSİD FORT TABLET 500 MG

ORNİSİD FORT TABLET 500 MG

Ornisid Fort 500 mg Tablet Nedir? Ne İçin Kullanılır?

Ornisid fort tablet bakterilere karşı aşırı savaş açan etkili bir ilaçtır. Ornisid fort tablet 500 mg’lık film tablet olarak ambalajlanmış 10 tablet şeklinde satışa sunulan bir ilaç grubudur. Antibakteriyel yani bakterilere karşı ve antiprotozoal yani protozoonlara karşı etkili olan ve tedavisinde kullanılan bir ilaç grubunda yer almaktadır.

Ornisid Fort tablet antibiyotik özelliği taşıyan bir ilaç olmasının yanı sıra özellikle kadınlarda ve erkeklerde üreme ve idrar yolları sistemine bağlı olarak ortaya çıkmış olan iltihap oluşturan mikrobik hastalıkların giderilmesi ve tedavisinde kullanılan etkili bir ilaçtır.

Tek hücreli bir parazitlerin neden olduğu Entamoeba enfeksiyon hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. Şiddetli ishal ile ortaya çıkan kalın bağırsak hastalıklarının ve bağırsağa ait diğer enfeksiyonların giderilmesi ve tedavisinde etkili olan bir antibiyotik ilaç grubudur. Giardia lamblia isimli parazitlerin bağırsakta oluşturduğu enfeksiyon çeşitlerinin tedavisinde etkin olarak kullanılan bir ilaçtır. Eğer ki sizlerin de üreme ve idrar yollarınızda ağrılı, kaşıntılı ya da yanma hissine bağlı olan bazı sorunlarınız mevcut ise bu ilacı gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Ayrıca bağırsak yollarınızda teşhis edilmiş her hangi bir enfeksiyon durumu var ise bu rahatsızlığınızın önene geçecek ve tedavi edecek olan kuvvetli ve etkili bir antibiyotiktir.

Ornisid Fort Tableti Kullanmadan Önce Dikkat Etmeniz Gereken ve Kullanmamanız Gereken Durumlar

Eğer ki Ornisid Fort tablet içinde bulunan etken maddelere alerjiniz var ise kesinlikle bu ilacı kullanmayınız. Duyarlılığınız olan maddelere karşı prospektüsü iyice okuyunuz ya da ilacı kullanmadan önce doktorunuza ya da eczacınıza duyarlılığınızın yani alerjinizin olduğu maddeleri söylemelisiniz. Böylece olabilecek kötü durumlara karşı tedbirinizi almış olursunuz.

Ornisid Fort Tableti Aşağıdaki Durumlarda Doktor Kontrolü Haricinde Kesinlikle Kullanmayınız.

Eğer ki merkezi sinir sisteminizde olumsuz bir durum oluşturabilecek bir rahatsızlığınız var ise doktor kontrolünde ve tavsiyesinde kullanınız.

Karaciğer hastalığınız var ise eczacınıza ya da doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmamalısınız.

Bu uyarılar şuanda ki durumunuzda bulunmasa bile geçmişte bu tarz şikayetleriniz bulunduysa öncelikle doktorunuza danışmalısınız ve gerekli tahliller yapıldıktan sonra bu ilaçları kullanmalısınız. Aksi halde ciddi sorunlara yol açabilmektedir.

 

 

Ornisid Fort Tablet Nasıl Kullanılır? Günlük Kullanımı Dozu Nedir?

Ornisid Fort tablet ağız (oral) yolla kullanılan bir ilaçtır. Bol su ile ve yemekten sonra tok karnına kullanılması gereken bir ilaçtır. Ayrıca ornisid fort tableti kullanırken ve kullanımı bıraktıktan en az  gün boyunca alkol kullanımı yasaktır. Bu vücudunuza ciddi zararlar verebilecek bir durumdur.

Ornisid Fort tableti doktorunuz vereceği uygun kullanım ve dozları aşmadan kullanmanız gerekmektedir. Doktorunuz tedavi sürecinizde tedaviye verdiğiniz cevaba göre doz değişikliğini yapacaktır. Ayrıca çocuklarda ilacın kullanımın dozunu kiloya göre yapılacağından doktor önerisi haricinde kullandırılmamalıdır.

Ornisid Fort Tabletin Olası Yan Etkileri Nelerdir?

Ornisid Fort tablette diğer bir çok ilaçta olduğu gibi içinde bulunan etken maddelere aşırı duyarlılığı olan hastalarda alerjik reaksiyonlar ortaya çıkacağı gibi sizin de ilacın içindeki maddelere hassasiyetiniz var ise bazı olumsuz durumlar ortaya çıkabilir. Bundan dolayı en yakın acil servise gitmeniz gerekmektedir.

Uyku hali, uyuşukluk, halsizlik, soluk almada zorluk çekmek, deri rahatsızlıkları, baş ağrısı, bulantı, kusma vb. gibi gasteointestinal rahatsızlıklar, sanlık, vertigo, baş dönmesi, koordinasyon bozukluklar, nöbetler, yorgunluk, geçici bilinç kaybı ve duyusal ya da karışık nöropati gibi merkezi sinir sistemi hastalıkları bazı hastalarda görülmüş olan rahatsızlıklardır. Bazı hastalarda ise tat alma bozukluğu ve cilt reaksiyonları gibi rahatsızlıklar da görülmüştür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

Dodex Ampul Nedir , Kullananlar Yorumları

DİCETEL YAN ETKİLERİ NELERDİR