in

Dodex Ampul Nedir , Kullananlar Yorumları

Dodex Ampul nedir , ne amaçla kullanılır .Dodex kullananalar değerli yorumlarını sitemize bırakabilirler.Öncelikle sorumuz ne işer yarar.Doktor kontrolünde kullanmaya özen gösteriniz.Kullanım şekli ve miktarını en iyi hekiminiz tayin eder.

Dodex 1000 Ml ‘lık Ampul Nedir? Ne İçin Kullanılır?

Bu ampul vücudun çeşitli nedenlere bağlı olarak B12 vitaminin eksikliğini gidermek ve bu eksikliğin neden olduğu bir çok rahatsızlığı gidermek ve tedavi etmek amacıyla kullanılan bir ilaç grubunda yer alan ampul grubundaki ilaçtır. Ampuller 1 ml’ lik ampul cam ampul şişelerde satışa sunulmaktadır. İçerisinde yardımcı etken maddeler olarak klorür, benzil alkol ve enjeksiyonluk su bulunmaktadır. Dodex ampul sıvı kırmızı renkli bir ilaçtır. Ayrıca berrak bir solüsyondur. İlaç tam bir B12 eksikliği için kullanılan bir ilaçtır. Dodex ampuller B12 vitamine bağlı olarak ortaya çıkan kansızlık hastalığının ya da kansızlık hastalığının yol açtığı rahatsızlıkların giderilmesi, önlenmesi ve tedavisinde kullanılır. B12 vitamini eksikliğinden kaynaklanan eritrosit hacminin hemoglobin ağırlığına oranının artmasıyla oluşan kansızlık (hiperkrom makrositer anemi rahatsızlığının tedavisinde etkili olarak kullanılır.)

Bir anda oluşan şiddetli ve kişiye aşırı derecede ağrı yapan hatta şimşek çarparcasına oluşan bir yüz ağrısı meydana geliyor ise,

 

 

 

Sinir sisteminde oluşan romatizması yani siyatik denilen romatizma rahatsızlıklarının giderilmesi ve tedavisinde kullanılır. Nevrit olarak nitelendirilen akut sinir iltihabı, zona ve nevraliji denilen sinir sistemleri nedeniyle ortaya çıkan sinir ağrılarının giderilmesi ve tedavi için kullanılır. Ayrıca idrarda B12 vitamini m,iktarını ölçmede de teşhis amacıyla kullanılan bir ilaçtır.

Dodex 100 ml ‘lik Ampulu Kullanılırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Aşağıdaki Durumlardan Biri Sizin İçin Geçerli İse Kesinlikle Dodex Ampulu Kullanmayınız.

Eğer ki B12 ya da Dodex’in içinde bulunan etken maddelere karşı alerjiniz ya da hassasiyetiniz var ise Dodex Ampulu kullanmayınız.

Kanda B12 vitamini konsantrasyonunun yüksek olduğu görme siniri hastalıklarında özellikle optik nöropatiler hastalığı görülenlerde kullanılması kesinlikle uygun değildir. Bu şikayetler sizde mevcut ise Dodex ampul kullanımı derhal keserek en yakın hastanenin acil servis bölümüne başvurmalı ve doktorunuzu bu durumdan haberdar etmelisiniz.

Dodex Ampulu Aşağıdaki Durumlarda Doktor Kontrolünde ve Dikkati Bir Şekilde Kullanınız.

Dodek Ampul ağız yoluyla ya da başka bir yolla uygulanmaz sadece kas içine enjekte etme yolu ile uygulanarak kullanılır. Bu enjeksiyon işlemini ise nu konuda uzmanlaşmış olan sağlık hizmeti içinde olan kişilere yaptırılması gerekmektedir.

B12 vitamini ya da kansızlık teşhisi konulmamış kişilerde bu ilaç kesinlikle uygulanmamalıdır.

İlaca karşı vücut direnci olan hastalarda her 3- 6 ayda bir düzenli aralıklarla muayene edilmesi gerekmektedir. Buna göre doktor ilacın kullanım dozunu ve zamanını değiştirebilmektedir.

Tedavi esnasında enfeksiyon, folik asit kullanımı, kansızlık, kanda üre miktarının fazla olması gibi durumların ortaya çıkışı da tedavinin etkinliğini azaltabilir. Ağır anemi ve dokuların oksijensiz kalması gibi durumları olan hastalarda ve yaşlılarda acil önlemler gerektirebileceğinden doktor gözetiminde dodex ampulün kullanılması gerekmektedir.

Astım, ürtiker ya da egzama gibi rahatsızlıkları ya da alerjik durumu mevcut olan kişilerin Dodex ampulü kullanmadan önce gerekli olan tahlilleri yaptırmalı ve daha sonra doktor önerisi üzerine bu ilacı kullanmalıdır.

Hamilelik sırasında vücudunuzda yapılan tahlillerde B12 vitamini eksikliği teşhis edilmemiş ise kesinlikle Dodex ampulü kendi isteğinize göre kullanmayınız. Hamilelikte ve emziren annelerin ise doktorun belirlemiş olduğu dozların ve zaman ayarlamaların dışında fazladan ya da eksik olarak doz kullanımı yapılmamalı.

Dodex Ampulun Olası Yan Etkileri Nelerdir?

İlacın uygulandığı bölgede kızarıklık, kaşıntı, yanma hissi, sızlama olabilir.

Nefes darlığı, Solunum zorluğu,

Boğaz bölgesinde şişme ya da duyu kaybının yaşanması,

Göğüs bölgesinde sıkışma hissi,

Vücutta aşırı derecede sıcaklık ya da soğukluk hissi var ise hemen doktorunuza bu şikayetleri bildirmelisiniz.

Dodex Ampul aynı zamanda iğne şekline kullanılan bir ilaç türüdür.Kullanımın şeklinin hangisinin daha etkili olacağı hekim kararına bırakılmalıdır.Etkisini ne zaman gösterir diye bir beklentiye girmeden düzenli bir şekilde kullanmaya özen gösteriniz.Kullanmadan önce hamilelik veya şüphesi taşıyorsanız doktora bu durumdan bahsediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

Rupafin tablet Nedir? Ne İçin Kullanılır?

ORNİSİD FORT TABLET 500 MG