in

Asetaminofen Zehirlenmesi (Parasetamol Zehirlenmesi) Nedir?

heart problem or chest pain, female model 470965385 Infarction, Coronary Artery, Women, Dizzy, Clinic, Bending, Heart Attack, Pain, Adult, Holding, Exercising, Middle Eastern Ethnicity, Aggression, Exhaustion, Condition, Breast, Illness, People, palpitation, sudden, Chest Pain

İlacın aşırı dozda yada intiharkastı ile alınması zehirlenmeye sebep olur. Başlangıçta bulantı, kusma, bitkinlik ve sarılık oluşur. Smnolans konfüzyon, karaciğer nekrozu, koma ve ölümle sonlanabilir.

Astaminofen Zehirlenmesi Tedavisi ve Alınacak Önlemler

Zehirlenme olayı öğrenilince veya belirtiler görülünce derhal kusturma ve mide yıkaması gibi ilk önlemler alınır. Bunu takiben N-Acetylystein uygulanır. Başlangıçta 100-150 mg daha sonra 4 saat ara ile 50 mg. Akut böbrek yetmezliği oluşmuşsa hemodiyaliz uygulanmalıdır.

Astaminofen zehirlenmesinde hangi İlaçlar kullanılmalıdır? Hangi ilaçlar iyi gelmektedir?

İpeka şurubu (kusturmak için)

Aktifkömür

N-Acetylcystein uygulanmalıdır.

Evde ipeka şurubu verilir. Acil serviste ipeka şurubu 6 ay – 1 yaş arası çocuklarda5 ml, 1-12 yaş arasında 15 ml, 12 yaştan büyük olanlarda 30 ml verilir. Ayrıca 2 bardak su içilir. Eğer kusma olmazsa bu dozlar tekrarlanabilir.

Aktif Kömür; Başlangıç dozu 1 gr, ctylcystein oral yükleme dozu 140 mg’dır. Bunu her dört saatte bir verilecek 70 mg’lık doz izler.

Not: İpeka şurubu özellikle küçük çocuklara kusturucu olarak verilir. Eskiden kusturmak için Apomorphin yapılırdı. Hipotansiyon, solunum felci gibi yan etkileri yüzünden artık terk edilmiş gibidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by admin

Deri Apsesi Nedir? Deri Apsesi Nasıl Olur?

Akne Vulgaris Nedir?