in

YÜKSEK TANSİYON İLACI: GOPTEN

YÜKSEK TANSİYON İLACI: GOPTEN

Bilindiği üzere ülkemizde fazla sayıda hipertansiyon hastası bulunmaktadır.Eğer düzenli ilaç alımı sürdürülmezse kronik olan bu hastalık kalp,böbrek,beyin ve gözlerde ne yazık ki ciddi sorunlar ortaya çıkmasına sebep olmaktadır.Yüksek tansiyonun belirtisi yoktur ve bu hastalığı teşhis edebilmek için ölçmek gerekir.

GOPTEN 2 mg KAPSÜL NEDİR VE NASIL KULLANIR?

Gopten 2 mg kapsül ağız yoluyla alınan, hafif ve orta dereceli yüksek kan basıncının(esansiyel hipertansiyon)tedavisi için kullanılan etkili  bir ilaçtır. Her bir kapsül 2 mg trandolapril içermektedir. Yüksek tansiyondan başka bir rahatsızlığınız yoksa eğer önerilen başlangıç dozu 0.5-1 mg arasındadır.1-4 haftalık aralıklarla alınan doz ancak doktor tavsiyesi eşliğinde artırılabilir;en yüksek günlük doz ise 4-8 mg aralığında olabilmektedir.Kalp krizi geçirmiş olan hastalarda ise krizden sonra en erken 3. Gün günde 0.5-1 mg ile başlanılması daha uygun görülür.

 

 

GOPTEN 2 mg KAPSÜL KULLANIMINDA OLASI YAN ETKİLER NELER OLMAKTADIR?

Gopten kapsül kullanımı esnasında yüz, ağız,boğazda şişme,kurdeşen ve nefes darlığıyla birlikte olabilecek alerjik reaksiyonlar görülebilir.Nedeni belli olmayan ateş,vücut direncinde düşme,karnın üst bölümünde şiddeti giderek artan ağrı ve akabinde kusma, yaşanabilecek ciddi yan etkilerdir ve acil tıbbi müdahale gerektirir.Tüm bunların dışında olası yan etkiler arasında baş ağrısı,baş dönmesi,öksürük,halsizlik,ishal ve  çarpıntı sayılabilir.

GOPTEN 2 mg KAPSÜL KULLANMADAN ÖNCE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER:

Eğer daha önce anjiyoödem(vücudun değişik bölgelerinde aniden gelişen geçici bir şişme ve kızarıklık halidir) kesinlikle kullanılmamalıdır. Aksi taktirde yutma ve nefes almayı zorlaştırarak ölüme yol açabilir. Hamile kalmaya çalışan,hamile olan ve bebek emziren kadınlarda da kullanılması uygun değildir.Karaciğer ,böbrek hastalığı mevcut ise,potasyum destekleyici ilaçlar alınıyorsa,aşırı miktarda ishal ve kusma durumu mevcut ise,kalpten çıkan ana damarlarda sertlik varsa doktor kontrolü olmadan bu ilacın kullanımı uygun olmamaktadır.

GOPTEN TEDAVİSİ NE ZAMAN DURDURLABİLİR?

Hipertansiyon süregelen(kronik) bir hastalık olduğundan ,kan basıncını kontrol altında tutmak için doktor reçete ettiği sürece her gün alımı sürdürmek gerekir. Kullanım bırakıldığı an kan basıncı tedavi öncesi düzeylere döner ve şikayetler yeniden gün yüzüne çıkar.

Yüksek tansiyon ilacının hayat boyu kullanılması gerektiği unutulmamalıdır.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

SOLUNUM YOLU ENFEKSİYONLARI TEDAVİSİNDE; CİPRO ANTİBİYOTİK

Dicetel tablet nedir ve ne amaçla kullanılır?