in

SOLUNUM YOLU ENFEKSİYONLARI TEDAVİSİNDE; CİPRO ANTİBİYOTİK

SOLUNUM YOLU ENFEKSİYONLARI TEDAVİSİNDE; CİPRO ANTİBİYOTİK

Kış ayı sevilen mevsimlerden biri olmakla birlikte, beraberinde en başta gribal enfeksiyonlar olmak  üzere türlü  üst solunum yolu hastalıklarına yakalandığımız  çetin bir dönemdir.Solunum yolu enfeksiyonları olan akut sinüzit,bronşit,orta kulak iltihabı,bronşit,kronik bronşit ve zatürre günlük hayatın idame ettirilebilmesi adına  müdahale edilmesi gereken hastalıklardır ve tedavileri için antibiyotiklerde tercih edilmektedir.Cipro 750 mg Film Tablet bu antibiyotiklerden biridir.

 

CİPRO 750 mg FİLM TABLET  NEDİR VE NE AMAÇLA KULLANILIR?

Cipro film tablet ;ağız yoluyla yutarak, 12 saatte bir alınan ve 1.5 saatte etkisini maksimum düzeyde gösteren bir  antibiyotiktir.İlacın çoğu böbreklerle dışarı atılır.Vücutta ki bakterilerle savaşan,bakterilerin neden olduğu  enfeksiyonları tedavi eden güçlü bir antibiyotiktir.Başta solunum yolu enfeksiyonları tedavisinde,göz ,böbrek,idrar yolu deri ve yumuşak doku ile kemik ve eklem  enfeksiyonlarında ;bağışıklık sistemi zayıflamış olan hastalarda ve şarbon hastalığı tedavisinde kullanılmaktadır.

CİPRO  TABLET’İN OLASI YAN ETKİLERİ NELERDİR?

Mide bulantısı  ve ishal yaygın görülen yan etkilerden olup;karın ağrısı,baş ağrısı,nefes almada güçlük,yüz ve dudaklarda şişlik,huzursuzluk ve deri döküntüsü,görmede bulanıklık olası yan etkilerdendir.

CİPRO FİLM TABLET HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKN DİĞER HUSUSLAR:

Öncelikle ilacın etken maddesine karşı bir alerji durumu söz konusu ise ilaç kesinlikle kullanılmamalıdır. Tedavi süresince süt ve süt ürünleri kullanımı tedavinin etkinliğini azaltabileceğinden tavsiye edilmemektedir. Yine tedavi süresince kafein tüketiminden uzak durulmalıdır.

Bu antibiyotiğin kullanımı bazı hastalarda ishale sebebiyet vereceğinden sulu ve kanlı ishalle karşılaşma durumunda acilen hekime başvurulması gerekir; çünkü bu durum yeni bir enfeksiyonun belirtisi olabilir.Doktor söylemedikçe ishali durdurmak için başka bir ilaçta kullanılmamalıdır.Eğer böbrek,karaciğer,eklem,diyabet hastalığı,çizgili kas zayıflığı,daha önce geçirilmiş  bir nöbet mevcut ise ilacı güvenli bir şekilde kullanabilmek için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyulabilir.

İlacı almadan önceki 6 saat ve aldıktan sonraki 2 saat süresinde vitamin veya mineral tabletlerin alınması uygun olmayacaktır.Tedavi esnasında her zamankinden daha fazla sıvı tüketilmesi gerekmektedir.Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanılması tehlikeli olacaktır çünkü süt yoluyla  bebeğe geçebilir.Tedavi esnasında ani bir acı ,ağrı,şişlik ve eklemlerde hareket zorluğu gibi bir durum oluşursa ilacın kullanımı anında bırakılmalı ve  bir uzmana mutlaka  danışılmalıdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

SİVİLCELER İÇİN ETKİLİ SONUÇ; ZORETANİN 10 mg Yumuşak Jelatin Kapsül

YÜKSEK TANSİYON İLACI: GOPTEN