in

SİVİLCELER İÇİN ETKİLİ SONUÇ; ZORETANİN 10 mg Yumuşak Jelatin Kapsül

 

SİVİLCELER İÇİN ETKİLİ SONUÇ; ZORETANİN 10 mg Yumuşak Jelatin Kapsül

Zoretanin; antibiyotik ve cilt tedavileri dahil iyileşmeyen akneler(sivilceler) için dermatolog denetiminde kullanılması gereken etkili bir ilaçtır.Zoretanin içerisinde vitamin A ile ilişkilendirilen 10 mg izotretinoin içermektedir.

ZORETANİN İLE TEDAVİ DOZU VE ETKİSİ:

Zoretanin akne gelişimine  neden tüm faktörlere etki eden tek ilaçtır.Tedavide genelde başlangıç dozu 0.5 mg/kg’dır.Bunu örneğe dökecek olursak;60 kg’lık bir hastada verilecek doz günlük 30 mg   ile 60 mg arasında olacaktır.Zoretanin ile sebum bezi yağlarında baskılanma 1. haftada başlar ve 4. haftada max. Düzeye ulaşır.Yağ salgılarında ki bu azalma ciltte kurumaya sebep olacak özellikle dudak kenarlarında ve burun içindeki kuruma daha belirgin olabilmektedir.

 

İlginç olarak tedavinin ilk 2 haftasında akne lezyonlarında hafif de olsa bir kötüleşme olabilecektir fakat  bu durum tedavinin bir etkisidir ve kısa süre içerisinde düzelir.Uygulanacak tedavi süresi hekimin vereceği günlük doz miktarına göre 4 ay ile 8 ay arasında değişebilir.

TEDAVİ ESNASINDA GEREKLİ OLAN LABORATUVAR TESTLERİ:

Zoretanin kullanan tüm hastalar tedavi başlangıcında ve tedavinin 1. Ve 3. Aylarında kan yağları ve karaciğer enzimlerini hafif yükselmeler gelişebileceğinden mutlaka ölçtürmeli ve takip etmelidirler.

ZORETANİN TEDAVİSİ ESNASINDA KARŞILAŞILAN YAN ETKİLER NELERDİR?

Bu tedavi esnasında görülebilecek en önemli yan etki gebe kalındığında bebekte oluşabilecek hasardır.Hatta hekim bu konuyu Hasta Onay Formu ile teyit etmelidir.Tedavi bitiminden 1 ay sonra güvenle gebe kalınabilir.Eklemlerde  ve kaslarda ağrı görülebilir.Lazer ve benzeri epilasyon işlemlerinin tedaviden 6 ay sonra yaptırılması da cilt güvenliği için  daha uygun olacaktır.Nefes almada güçlük,terleme,bulanık görme,mide bulantısı,cildin normale göre daha kırmızı ve hassas (özellikle yüz) olabilmesi mümkündür.Ağır karaciğer ve böbrek yetersizliği olan hastalar ile aşırı A vitamini almış kişlerde de dikkatle kullanılması fayda sağlayacaktır.Zoretanin tedavisinde bazı hastalar nadir de olsa ruhsal denge bozukluğu yaşayabilmektedir.Fakat bu olası yan etkilerin tamamı tedavi sonlandığında ortadan kaybolacaktır.

ZORETANİN’E EK OLARAK BAŞKA BİR TEDAVİ GEREKİR Mİ?

Zoretanin’in etkinlik göstergelerinden biri olan cilt kuruması için nemlendirici ve yumuşatıcı krem ve losyonlar kullanılabilir.

Zoretanin akne tedavisinde gerçekten bir zaferdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

HEMOROİD KRİZİ İÇİN ETKİLİ İLAÇ; DAFLON 500 mg Film TABLET

SOLUNUM YOLU ENFEKSİYONLARI TEDAVİSİNDE; CİPRO ANTİBİYOTİK