in

Meyan Kökü Bitki Hangi Hastalıklara İyi Gelmektedir?

Meyan kökü bitkisi baklagil çeşitlerinden bir bitki türüdür. Bu bitkinin faydaları ve iyi gelen hastalık türleri aslında saymakla bitmez, fakat başlıca faydalarının üzerinde durmakta fayda var.

Meyan kökü bitkisinin insan sağlığı üzerindeki etkisinin keşfi binlerce yıl öncesine dayanmaktadır. Şifalı özelliği barındıran bu bitki, Dünya üzerinde ılıman iklime sahip ülkelerde yetişmektedir. Bunlara İtalya, Türkiye, Türkmenistan, Azerbeycan gibi ülkeleri örnek verebiliriz.  Geleneksel tıp alanında kullanılmakta olan bu bitki, aslında serinletici şerbet olarakta bazı yörelerde şeker katılarak içilmektedir. Ülkemizde Adana, Mersin, Gaziantep, Şanlıurfa ve Diyarbakır gibi illerimizin çarşı içinde içilmek istendiğinde sıklıkla karşılaşılabilmektedir.

Şifalı Bitki Meyan Kökü Faydaları

Protein ve vitamin çeşitliliği olarak son derece yüksek olan meyan kökü, B vitaminine yüksek miktarda ev sahipliği yaptığı biliniyor. Depresyon ve sinirsel hastalıklara iyi geldiği söylenen meyan kökü bitkisi, kadınlarda menopoza erkeklerde de prostata iyi gelmektedir.

Boğaz ağrısına iyi geldiği bilinirken, balgam sökücü özelliği de deneyenlerden edinilen bilgiye dayanmaktadır. Sık sık öksüren bireylerin, bronşiti ileri derece olan bireylerinde fazla olmamakla birlikte hafta da bir kere içmeleri faydalı olacaktır.

Cilt hastalıklarına iyi geldiği bilinen meyan kökü kas ve mide rahatsızlıklarına da iyi gelmektedir. Bununla birlikte son olarak kabızlık sorunu yaşayan kişilerinde 2 günde bir içmesinin faydalı olacağı bilinmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by admin

SMA Hastalığı İlaçları Nelerdir?

Doğal Öksürük Şurubu ve Doğal Balgam Sökücü Nasıl Yapılır?