in

SMA Hastalığı İlaçları Nelerdir?

Toplumlarda çok nadir rastlanılan SMA Hastalığı gen bozukluğundan kaynaklı kas hastalığı olarak bilinmektedir. SMA hastalığı ilaçları ve tedavisi çok maliyetli bir hastalık türüdür.

SMA hastalığına yakalanan bireyler maliyetlere katlanamadığı için genellikle devletten destek beklemektedir. Bazı Devletler destek verirken bazıları ise maalesef vermemektedir. Bu sebepten aileler çocukları için sosyal medya üzerinden SMA bağış kampanyaları düzenlemektedir.

SMA Hastalığı Tedavisi Neden Yurtdışında Yapılmaktadır?

Son yıllara kadar SMA hatalığı için ilaç yoktu ve tedavi imkanı neredeyse sıfırdı. Bu sebepten yurtdışında bazı ülkelerde geleneksel tedavi yöntemleri kullanılarak çok nadir bir şekilde hastalığa çözüm bulunabiliyordu. Fakat bulunduğumuz yıllar içinde SMA hastalığı için çeşitli ilaçlar geliştirildi ve Dünya Sağlık Kurumları tarafından onaylandı.

Tedaviye ilk etapta Avrupa ülkelerinde başlanarak sağlık sektörü gelişmiş diğer bazı ülkelerede zamanla bu haklar tanındı.

SMA Hastaları Hangi İlaçları Kullanmaktadır?

SMA hastalığı için günümüzde 3 çeşit ilaç bulunmaktadır. Bu ilaçlar;

  • Risdiplam
  • Spinraza
  • Zolgensma.

SMA  hastalarının kullanması gereken bu ilaçlardan yalnızca Spinzraza SGK tarafından verilmektedir. Diğer ilaçların ise şuanda verilemediği bilinmektedir.

Geçtiğimiz günlerde ilaç fiyatlarının açıklanmasıyla Zolgensma ilacının fiyatı 2 milyon dolar olarak açıklanmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by admin

Ağız İçi Aft Nasıl Geçer

Aft Nedir? Aft Tedavisi Aft İlaçları ve Yorumları

Meyan Kökü Bitki Hangi Hastalıklara İyi Gelmektedir?