in

Uzuv Kırık Çıkık Kopma Tedavisi Nasıl Olur?

Uzuv yaralanması nedir?

Bir uzuv yaralanması, bir bacak veya kolda veya bacak, ayak ve parmaklarda herhangi bir yaralanmadır.

Uzuv yaralanmaları arasında kırık kemikler, çıkıklar, burkulma, incinmeler, tırnak yaralanmaları ve morarma yer alır.

Uzuv yaralanmaları ile ilgili semptomlar nelerdir?

Uzuv yaralanması belirtileri, yaralanma tipine bağlı olarak değişebilir.

 • Kırık kemikler (çatlak veya kırık kemikler, örneğin kırık bir kol): Şiddetli ağrı, etkilenen uzuvda kısıtlı hareket veya hareket yok, uzuvda şekil değişikliği, renk değişikliği, hassasiyet ve şişme.
 • Çıkık (bir kemik hareket ettiğinde veya yerinden çıktığında, örneğin çıkık bir omuzda): Eklem yerinde görünmüyor ve şişlik, morarma, renk değişikliği, uyuşukluk, güçsüzlük, ağrı ve hareket edememe olabilir.
 • Burkulma (bağların yaralanması, örneğin burkulan ayak bileği): Semptomlar şişlik, ağrı, bölgede morarma ve hareket kaybıdır.
 • Gerilme (kasların yaralanması, örneğin gergin bir uyluk): Belirtiler, etkilenen bölgede keskin, ani ağrı ve güç kaybıdır.
 • Morluk : Deri içinde veya altında kanamadan kaynaklanan renkli izler olacaktır.

Bir uzuv yaralanmanız varsa, bölgedeki sinirlere veya kan damarlarına da zarar vermiş olabilirsiniz. Sinir hasarı belirtileri arasında iğnelenmeler, uyuşukluk ve hareket kaybı yer alır. Kan damarlarına verilen hasar belirtileri arasında soğukluk ve solgunluk bulunur.

Bazı durumlarda, uzuv yaralanması belirtileri başka bir şeyin yanlış olduğunu gösterebilir. Örneğin omuzda hissedilen ağrı bir kalp sorununun işareti olabilir; kalçadaki ağrı, sırttaki sıkıştırılmış bir siniri gösterebilir ve ağrılı ayaklar sinir hasarının (nöropati) bir işareti olabilir.

Ne zaman doktora görünmeliyim?

Ciddi bir yaralanmanız varsa, tıbbi yardım alın.

Kanamanız varsa: Temiz bir bez veya bandajla örtün ve kanamayı durdurmak için sürekli baskı uygulayın.

Bir kırığınız varsa: yaralı uzuv boyunca pamuklu bir atel yerleştirerek uzvunuzu hareketsiz hale getirin. Bandaj yaparken uzvu destekleyin. Hareketi önlemek için bandajları aranın üstünden ve altından geçirerek ateli yerinde tutun. Bandajları sıkıca ve yaralı taraftan uzağa bağlayın. Bandajların çok sıkı olmadığından emin olun. Bacak yaralanması ise, bacak ve ayak bileğini de hareketsiz hale getirin. Kırıklar, uzuv hareketsiz hale getirilerek, genellikle alçıyla ve bazen ameliyatla tedavi edilir.

Çıkık varsa: Omuz yaralanmasıysa, kolu mümkün olduğunca rahat destekleyin. Bilek yaralanması ise, bileği bir askı ile destekleyin. Doğrudan yaralı eklemin üzerine soğuk bir paket koyun ve tıbbi yardım isteyin. Uzuvda dolaşım etkilenirse (uyuşur, soluklaşır veya dokunulmazsa, 112’yi arayarak bir ambulans çağırın.

Aşağıdaki durumlarda bir doktora görünün:

 • Kırık bir kemiğiniz veya çıkığınız olabileceğini düşünüyorsanız (yerinden çıkmış veya şekilsiz görünen bir kemiği düzeltmeye veya hareket ettirmeye ÇALIŞMAYIN),
 • sinir veya kan damarı hasarınız olabileceğini düşünüyorsanız,
 • Yaralanmanız zamanla iyileşmezse.

Uzuv yaralanmalarına ne sebep olur?

Uzuv yaralanmalarının birçok farklı nedeni vardır. Bunlar, spordan evde yemek yapmaya kadar, basit gezilere ve düşmelere kadar uzanır.

Kırık kemikler ve çıkıklar gibi ciddi uzuv yaralanmaları, büyük bir kuvvetle (vücuda bir darbe gibi) veya ağır bir düşüşle yere temastan kaynaklanabilir.

Bir kas veya bağ normal aralığının ötesine geçtiğinde (örneğin ayak bileğinizin üzerinde yuvarlandığınızda) veya vücuda bir darbe geldiğinde (örneğin, parmağınızı bir kapıya çarptığınızda) daha küçük uzuv yaralanmaları meydana gelebilir. ).

Uzuv yaralanmaları nasıl tedavi edilir?

Yaralanmadan kaynaklanan hasarı bulmak için bir röntgen çekmeniz gerekebilir.

Çıkıklar, eklemi tekrar yerine koyarak ve ardından birkaç hafta dinlenerek tedavi edilir. Bunu kendiniz yapmaya çalışmayın, çıkık için her zaman tıbbi yardım alın.

Kırıklar, bir atel, korse veya alçı ile hareketsiz hale getirilerek tedavi edilir. Bazen kemiği bir arada tutmak için metal çubuklar kullanmak da dahil olmak üzere ameliyat gerekebilir.

Zorlanma veya burkulma varsa, ağrıyı gidermek ve şişliği azaltmak için ‘RICER’ yöntemini uygulayın.

 • Dinlenme : Uzvu hareket ettirmekten kaçının.
 • Buz : Kapalı bir buz torbası veya donmuş bezelye torbası kullanarak ağrılı bölgeye bir defada 15-20 dakika buz torbası koyun. 2 ila 3 gün boyunca her 2 ila 4 saatte bir tekrarlayın.
 • Sıkıştırma : Bölgeyi sıkıca sarın.
 • Yükseklik : Uzvu yüksekte tutun.
 • Sevk : Yaralanmayı doktorunuza kontrol ettirin.

Kanama veya tırnak yaralanmaları yıkanmalı ve ardından steril, yapışmaz bir pansuman ile kapatılmalıdır. Ağrı, şişlik, kızarıklık veya irin gibi enfeksiyon belirtileri varsa bir doktora görünün.

Ağrınız varsa basit ağrı kesiciler (örneğin apranax) alabilirsiniz.

Bir uzvu yaralanmasından kurtulmak için fizyoterapiye ve bir rehabilitasyon dönemine ihtiyacınız olabilir.

Uzuv yaralanmaları önlenebilir mi?

Uzuv yaralanmasını önlemenin en iyi yolu evde, okulda veya işte, araba kullanırken ve spor yaparken dikkatli olmaktır. 

Sorumluluk Reddi: Tavsiye içeren bu içerik yalnızca genel bilgi sağlar. Hiçbir şekilde nitelikli tıbbi görüşün yerini tutmaz. Daha fazla bilgi için her zaman bir uzmana veya kendi doktorunuza danışın. ilaccesitleri.com bu bilgiler için sorumluluk kabul etmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kafa Travması Subdural Hematom Nedir?

Diz Ağrısı Tedavisi ve Çeşitleri