in

Aft Nedir? Aft Tedavisi Aft İlaçları ve Yorumları

Ağız İçi Aft Nasıl Geçer
Ağız İçi Aft Nasıl Geçer

Aft yaraları bir çok insanın muzdarip olduğu bir ağız hastalığı türüdür. Aft yaraları tedavisi ilaçları kullanıcı yorumlarına bakılarak eczanelerden alınabilmektedir.

Birçoğunun asıl sebebi bilinmeyen, ağızda, dudaklarda ve dil sathında küçük (ülserler) dokuya verdiği zararlar ile seyreden bir hastalık türüdür.

Aft Neden Çıkar?

Aft yaraları; küçük, sığ, yuvarlak veya oval ve satıhtan hafifçe kabarıktır. Ekseriya sindirim bozuklukları ile birlikte görülür. İlaç allerjilerinde, ateşli hastalıklarda, B ve C vitaminlerinin eksikliklerinde, mekanik travmalarda aft meydana gelebilir. Çok sık tekrarlayan aftlar, Behçet hastalığının bir belirtisi olabilir. Çok ağrılıdır. Gülmeyi, konuşmayı ve çiğnemeyi güçleştirir. Tedaviye rağmen 1-2 hafta sürer. Bazen biri iyileşirken bir diğeri yeniden
çıkar.

Ağızda tekrarlayan Aftöz ülserlerin (Aft’ın) tedavisi:

B ve C vitaminleri verilebilir. Antibiyotikler fayda sağlamaz. Ancak, yeni bir hastalığın bunun üzerine eklenmesini
önlerler. Gamaglobülin enjeksiyonu yapılırsa belirtiler kısa sürede silinir. Çiğneme sırasındaki ağrıyı azaltmak için; yemek
öncesi yüzeysel olarak ağrı kesici solüsyonlar sürülür 15-20 dakika ağrının hissedilmesi önlenebilir.

Ağzın karbonatlı veya şaplı suyla çalkalanması, yaraların üze­rine gliserin sürülmesi iyileşmeyi hızlandırır. Yaraların üzerine kortizon tedavisi oldukça etkili olmaktadır. Ağız içinde ülser çık­madan, o bölgede kaşıntı veya yanma gibi belirtiler olduğunda, uygulanan kortizon muhtevalı merhem tedavisi; ülser gelişmesini önleyebilmekte, ülser ortaya çıktıktan sonra verildiğinde ise ülserin şiddetini azaltmakta, süresini kısaltmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by admin

Adet Sancısına İyi Gelen İlaçlar

Adet (Aybaşı) Kanaması ve Adet Kesilmesi

SMA Hastalığı İlaçları Nelerdir?