in

Adet (Aybaşı) Kanaması ve Adet Kesilmesi

Adet Sancısına İyi Gelen İlaçlar
Adet Sancısına İyi Gelen İlaçlar

Adet kanaması ergenlik dönemine giren her genç kızda görülür. Aybaşı kanaması olarak da bilinir. Adet kesilmesi bir çok sebepten kaynaklanabilir. Adet düzensizlikleri şikayetleri olabilmektedir. Adet kesilmesi bir kaç damla gelip sonra kesilebilmektedir. Yazımızda Aybaşı kanaması ile ilgili bütün sorunlara değineceğiz.

Adet (Aybaşı) Kanaması Nasıl Olur?

Adet Zamanı Nedir?

Rahimden belirli aralıklarla kan ve kanlı sıvının atılması. Kan görüldüğü andan, kesildiği güne kadar olan günlerin sayısına “âdet zamanı” denir. Adet zamanı ençok on, en az üç gündür. Genel olarak 21 gün kan görülmez. Bu olay devrî olarak meydana gelmektedir. İki âdet arası zaman genellikle 26-39 gün olduğu halde, bu sürenin daha uzun veya kısa olduğu da bilinmektedir.

Adet (Aybaşı) Kanaması Nedir? Adet Kanaması Neden Olur?

Halk arasında aybaşı olarak bilinen bu hâdise, ergenlik çağına ulaşan her genç kızda görülür. Bir kadında, âdet görme olayı yaklaşık 45-55 yaşına kadar devam eder. Bundan sonra âdet görme hâli ortadan kalkar ve âdet görmeyen bir kadın çocuk doğuramaz. Âdet kanaması, gebe (hamile) ve lohusa kadın­larda da görülmez. İlk âdet gör­meye “menarş” denir ve bu yaş genellikle 12-15 arasındadır.

Bir kadında, ortalama 28 günlük âdet zamanı boyunca, beyinde (hipotala­mus ve On hipofiz), yumurtalıklarda, rahimde, kanda dolaşan hormon mik­tarlarında ve vücut ısısında değişiklikler meydana gelir. Her ay tekrarlanan bu değişiklikler, insan neslinin devamı için muntazam bir şekilde programlanmıştır.

Menopoz Nedir?

Âdet görme, kadınlardaki yumurtlama periyodunun bir parçasıdır. Çok az kadında âdet görme (gün olarak) düzenlidir. Âdetler arasındaki süre, bir kadı­nın hayatında defalarca değişir. Bu değişikliğe sağlık bozuk­luğu sebep olduğu gibi, çok ça­lışmak, çevre kirliliği ve buna­lım gibi etkenler de sebep ola­bilir. Âdet görmenin sona ere­ceği döneme menopoz denir. Menopoz dönemine doğru âdet süresinde değişiklik mey­dana gelir.

Adet Olma Belirtileri Nelerdir?

Âdet görme esnasında, vücut sıcaklığı, tansiyon, kan miktarında, kanı meydana getirenlerin oranında, nabızda ve vü­cudun diğer hareketlerinde değişiklikler olabilir. Akan kan miktarı bünyeden bünyeye değişebilir. Bir bünyedeki akan kan miktarı­nın değişmesine, tedavi maksatlı ilaçlar, gebelikten korunma ted­birleri sebep olabilir. Âdet zama­nı kaybedilen kan miktarı, 20 ila 60 gram arasında değişir.

Âdet Düzensizliği Sebepleri Nelerdir?

Kadın­larda âdet problemleri sık sık görülür. Âdet düzensizliklerinin çoğunun sebebi basit olup, genel olarak tedavi olabilir. Adet zamanında görülmemesi durumunda adet düzensizlikleri meydana gelmektedir.

Bazen 45 gün bazende 15 gün içinde adet olunması durumunda düzensizlikler baş gösterir. Bu durumda yapmanız gereken adet düzensizliklerine sebep olan etkenleri düşünmelisiniz. Düzensiz beslenmeden üşütmeye kadar bir çok sebebi olabilmektedir. Doktorunuza başvurmayı asla ihmal etmeyin.

Adet Kesilmesi Neden Olur?

Âdet kesilmesi (Amenore): Âdet görmeme hâlidir. Hamile­likte ve menopozda âdet gör­meme tabiidir. Bazen, doğum kontrol hapları da âdetten kesil­meye sebep olabilir.

Adet kesilmesi bir kaç damla geldikten sonra kesilebilmektedir. Bu üzüntüye ve strese neden olsa da endişe edilmemesi gerekmektedir.

Normal hallerin dışında olan âdetten kesilmenin sebepleri; anoreksia nervosa, anemi, verem, hormon bozukluğu ve bazı müzmin hastalıklar olabilir. Gerekli tedavi yapılmalıdır. Üreme organları doğuştan bozuk olanlarda da âdet hâli görülmez.

Adet kesilmesinde dikkat edilmesi gerekenler;

Eğer âdetler, açıklanma­yan bir sebepten kesilmiş ise,

16 yaşını geçtiği halde kız âdet görmemiş ise,

Hamilelik ihtimali varsa,

doktora müracaat edilmelidir. Sebebi tayin edildikten sonra, sebebe göre tedavi gerekir.

Adet kesilmesi, Adet görmemeye ne iyi gelir?

Âdet görmeme hastalığı için, melisa (oğul otu), kekik, adaçayı, may­danoz ve papatya gibi bitkiler demlenip içilirse fayda görülebilir.

Adet Kanaması Düzensizlik Nedenleri Nelerdir? Adet Düzensizliğine Ne İyi Gelir Tedavisi Nasıl Olmalıdır?

Disfonksiyonel kanama: Nor­mal âdet düzenindeki değişiklik­lere denir. Sebebi bulunamayan ağır veya düzensiz âdetlere yol açar. Birkaç ayda geçebilir.veya fasılalar ile birkaç sene sürebilir. Genellikle hormonal bozuklu­ğun sonucudur. Bu hâl anemiye (kansızlığa) sebep olabilir. Eğer âdet düzenindeki bozukluk üç aydan fazla sürerse doktora müracaat etmek gerekir. Mua­yene ve çeşitli testler ile, ciddi bir sebebin olup olmadığı araştırılır. Ciddi bir sebep yoksa, doğum kontrol hapı veya hormon düzenleyici bir ilaç ile tedavi edi­lebilir.

Eğer hastalığın sebebi sinir bozukluğu ise, nane, ada­çayı, papatya, rezene gibi teskin edici bitkilerin çaylarından isti­fade edilebilir. Yemeklerden sonra bir çorba kaşığı bala, çörek otu karıştırılıp yenirse şifa olabilir.

Dismenore: Ağrılı âdet gör­meye dismenore denir. Âdet baş­ladığında, karnın alt bölgesinde kramp şeklinde ağrı olur ve sırta doğru yayılır. Birkaç saat veya birkaç gün sürebilir. Genç kız ve kadınlarda daha çok görülür. İlk bebekten sonra genellikle geçer. Genç kızlardaki ağrı, rahim ağzı­nın sertliğinden ileri gelmektedir. Anne olmuş kadınlarda âdet san­cısının sebebi, hastalığı veya yumurtalık tüplerinin müz­min iltihabı olabilir. Rahim içi­ne konulan ve doğum kontro­lüne yarayan araçlar da sancıya sebep olabileceği gibi, psikolojik sebepleri dahi olabilir. Psikolojik olanlar telkin ile tedavi edilebilir. Diğer durumlar için gerekli tedavi uygulanır.

Menoraji: Âdet kanamasının, daha fazla, daha uzun ve daha sık olmasına menoraji denir. Kanserler, iyi huylu urlar, rahim iltihabı hastalıkları, yumurtlama bozukluğu, hormonal dengesiz­lik, doğum kontrolüne yarayan hap ve aletler menorajiye sebep olabilir. Doktor muayenesinden sonra konulan teşhise göre tedavi edilir. Önemli birşey yoksa, kar­deş kanı (Sangdragon) denilen kırmızı sakızı toz edip, sabah akşam birer gram su ile yutulursa kanı keser. Günde beş gram alınabilir. Âdet bozuklukları için elekt­ronik akupunktur aletinden de faydalanılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Adele (Kas) Ağrısı Belirtileri Nelerdir? Adele Ağrısı Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Ağız İçi Aft Nasıl Geçer

Aft Nedir? Aft Tedavisi Aft İlaçları ve Yorumları