in

Adele (Kas) Ağrısı Belirtileri Nelerdir? Adele Ağrısı Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Kas ağrılarının başlıca sebepleri adelelerdeki sinir uçları, kemiklerden fazla, deridekinden azdır. Derideki sinir yoğunluğu, adalelerde mevcut olmadığından, kaslara iğne yapmak veya kesmekle duyulan ağrı az olur. İltihap, ezilme, kan akımında bozulma; etkilendikleri kas bölgesinde, üstündeki deride ve bazen de bütün kol veya bacakta şiddetli ağrıya sebep olurlar. Kas yaralandığında veya ağrılı bir hastalığa kapıldığında kasılma ve kramp olur.

Sinir sistemi hastalığına bağ­lı kas kramplarında da ağrı olur. Tek bir kas yüzünden bütün bir kol ağrıdığında sebe­bini bulmak zor olabilir. Fakat bu hâlde de hasta olan kas hassastır ve üstüne basınca, koldaki ağrı artar.

Darbe geçirmiş bir kas ağrılı­dır, serttir, hassastır. Dinlenince ağrı hafifler; kası kullanınca ağrı artar. Kondisyonsuz biri aşırı iş yapınca hâsıl olan kas tahribi en hafifidir. Bu ağrının sebebi bilin­memektedir. Kasta biriken kim­yevî maddelerden kaynaklandığı düşünülmektedir. Ağrı ilk darbe­den 4 ilâ 6 saat sonra başlar ve 48- 72 saatte en üst düzeyine ulaşır. Hafif eksersiz, sıcak ve masajla ağ­rı geçebilir. Ezilen bir kasın içinde kan toplanır ve bir kaç dakika içinde ağrımaya başlar. Günlerce veya haftalarca devam edebilir. Kasta kopma; lif kopması, bütün kasın kopması veya ten- don kopması şeklinde olabilir. Kısmî kopma olan noktanın üstüne basınca, belirgin bir has­sasiyet olduğu görülür. Kasın zarı bölününce yine hassasiyet olabilir, fakat esas belirtisi zarın bölündüğü yerden kasın dışarıya doğru kabarmasıdır. Bütün kas veya tendonu (kirişi) koptu­ğunda kas çalışmaz, kopan yerde hassasiyet vardır ve üstte kalan parça kasılır.

Polimiyozit hastalığında kas iltihaplanır. Ağrı, hassasiyet ve kuvvetsizlik olur. Bu hastalık, genellikle romatizmal hastalıklarda görülür. Özellikle çocuk­larda ani bir şekilde başlayabilir. Kas içinde ve üstündeki deride şiddetli iltihap vardır. Ateş, kan sedimentasyonunda artma olur. Ayrıca mide, göğüs ve akciğer kanserlerinde ilk belirti olabilir. Ancak tümörle alâkalı ise, yaygın tümörlerde daha çok görülür. Virüs hastalık­larında, (trişinöz) isimli parazit hastalığında da olur. Bu hallerde kısa sürer. Tipik özelliği üstteki kasların alttakilerden daha çok tutulmasıdır.

Yüksek ateşli sistemik hasta­lıklarda ve griplerde görülen kas ağrılarının sebebi bilinmemekte­dir. Tıpta yerel miyozit veya fasitis tâbir edilen kulunç, omuz bölgesi kaslarında virüs enfeksi­yonlarından sonra yerleşir.

Bilinen en şiddetli ağrılardan biri de çalışan bir kasın kansız kalmasıyla meydana gelir. Daha ziyade damar sertliğinde olur. Bacakta olursa yürüme topalla­yarak ve çok ağrılı olur. Ayak­taki atardamarlardan nabız alınamaz. Diğer bacağa göre tan­siyon farkı vardır.

Kas kanserlerinde de ağrı olur. Bu cins kanserler çok nadir görülür.

One Comment

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by admin

Açlık nedir? Belirtileri nelerdir? İnsan Açlığa ne kadar dayanabilir?

Adet Sancısına İyi Gelen İlaçlar

Adet (Aybaşı) Kanaması ve Adet Kesilmesi