in

Açlık nedir? Belirtileri nelerdir? İnsan Açlığa ne kadar dayanabilir?

Uzun süren gıda mahrumiyeti. Açlıkta, kalori ve protein yetersiz alınmaktadır. Ayrıca açlıkta hemen daima vitamin, mineral ve sıhhat için elzem olan diğer gıda elemanlarının yetersizliği vardır. Açlık, kötü beslenmekten ayrı bir şeydir.

Kötü beslenmekte diyet zengin değildir veya alınan gıda sindirilememektedir; ve hatta alınmaması gereken gıdalar yeniliyor olabilir. Çok yemek de kötü beslenme hastalıkları grubundadır. Dolayısıyla kötü beslenen kişi, aç olmayabilir. Diğer taraftan aç insanlarda malnütrisyon denilen kötü beslenme hali de mevcuttur; çünkü temel gıdalar alınamamaktadır.

Açlık, kuraklık ve fakirlik sebebiyle dünyanın bazı bölgelerinde, büyük bir problem olarak mevcuttur. Dünya gıda teşkilatının raporuna göre, bugün dünya nüfusunun yarısı açtır. Bunun sebebi; Batı ülkelerinin iddia ettiği gibi nüfusun aşırı çoğalması değil, bu ülkelerin çok zor şartlarda elde ettikleri tahılı yok pahasına Batı ülkelerine satmak zorunda bırakılmalarıdır. Ayrıca tabii felaketler, Afrika’daki sömürgeci mücadelelerin getirdiği bitmeyen savaşlar arasındadır.

Alkoliklerde, bazı mide bağırsak kanalı ameliyatlarından sonra aşırı ishal ve sindirememe neticesinde ve ilerlemiş verem veya kanser hastalıklarında da açlık olur.

Belirtileri: En karakteristik anormallik, kilo kaybıdır, ilerle­diği zaman, kişinin yürüyen bir iskeletten farkı kalmaz. Özellikle kas dokusu erir. Kalori alama­yanlar umumiyetle protein açlığı da çekerler. Müzmin açlıkta bitkinlik, bulantı, karın ağrıları, kramplar, baş ağrısı ve nefes alma zorluğu gibi haller görülür. Aç insanlar kendilerini çok kuvetsiz hissederler ve ufak bir işe taham­mülleri yoktur. Soğuktan çok etkilenirler. Baş dönmesi de olabilir. Bacaklar ve karın şişer. Depresyondadırlar. Kadınlarda adet olmaz, ishal bunların çoğunda şiddetlidir. Açlığın dere­cesine bağlı olmakla birlikte kilo kaybı süratlidir. Tam açlıkta, su da yoksa, 10-12 gün içinde ölüm vukû bulur. Su var ise, bedendeki yağ miktarına göre haftalarca yaşanabilir. İlk beden ağırlığının üçte biri veya yarısı kaybedildi­ğinde, yaşamak mümkün olmaz.

Kwaşiorkor olarak isimlendi­rilen protein açlığında, çocuk­larda büyüme kusuru, iştahsızlık ve ishal olur. Kasları erir, fakat bacaklar şişer. Derilerinde döküntü ve karaciğer büyümesi tespit edilir. Kansızlık da vardır.

Tedavi: Açlığın tedavisi yeterli beslenmektir. Su ve tuz eksiklikleri de giderilmelidir; çünkü bunların eksiklik veya faz­lalığında kalp, böbrek ve beyin bozuklukları olur. Açlıkta beden mukavemeti çok zayıflamış oldu­ğundan mikrobik hastalıklar sık görülür. Bunlar da antibiyotikler ile tedavi edilmelidir. Sık sık ve az yemek, ara sıra çokça yemek yemekten daha etkili olmaktadır. Kwaşiorkorlu çocuklara süt çok faydalıdır. Vitamin eksikliğine bağlı hastalıklar (Bkz. Beriberi, pellegra, skorbüt), vitamin teda­visi ile giderilebilir. Verem, kan­ser gibi müzmin hastalıklar gerekli şekilde tedavi edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by admin

Darbe Sonucu Tırnak Morarması Nasıl Geçer?

Adele (Kas) Ağrısı Belirtileri Nelerdir? Adele Ağrısı Tedavi Yöntemleri Nelerdir?