in

Sağlıklı ve Temiz Hava Sağlayan 10 Bitki Türü

Oksijen kalitesinde ve yaşam tarzımızda değişiklik yapmanın zorlukları göz önüne alındığında, soluduğumuz havanın kalitesini azda olsa renklendirmeye ihtiyaç duyulmaktadır. Serinletici bir iç mekanda havayı solumayı kim istemez. Bunun için bazı bitkileri seçerek evinizin dekoruna estetik eklemekten çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Son zamanlarda yapılan çalışmalara göre, iç mekanda bulunan ev bitkilerinin çoğu içeride dolaşan havanın temizlenmesinde oldukça etkilidir. Bunlar, solunum sisteminin tahrişine neden olduğu söylenen formaldehit gibi zararlı maddeleri emebilir. Büyümesi kolay, evinizde ya da ofisinizde otururken, iç mekan bitkileri, sağlıksız toksinleri ciğerlerinize giren havadan filtrelemenin en doğal yoludur.

Aşağıda listelenen, hava temizliği için en iyi 10 iç mekan yani ev bitkileridir.

1. Örümcek bitki (Spider Plant)En çok kullanılan bitkiler arasında olan ve haliyle pratik olması nedeniyle en çok tavsiye edilen örümcek bitki uzun ve yayılan bitki olması ve bakımı kolay olması sebebiyle tercih edilir. Havayı en iyi temizleyen bitkilerden biri, iki gün içinde toksinlerin % 90’ını emerek hızlı bir şekilde çalışır. Havadan karbon monoksit, benzeri ve formaldehitleri etkili bir şekilde uzaklaştırır. Bitki aynı zamanda küf ve diğer alerjenleri gidermede de iyidir, ortak alerji semptomları olanlar için avantajdır.

2. İngiliz sarmaşığı (English Ivy)

Formaldehit ve benzen filtrelemede en etkili olan İngiliz sarmaşığı, hem ev hem de ofis için harika işlev görmektedir. Küf ve kötü kokular gibi havadaki alerjenleri giderdiği için evcil hayvanlara sahip olanlar için idealdir. Yaprak dökmeyen sarmaşık bitkisi olduğu için uzun süre yaşabilmektedir.

3. Boston Fern (Boston Fern)

Klasik bir güzellik olan Boston Fern, evinize hem estetik hem de sağlık katıyor. Doğal bir nemlendirici özelliği taşıyan bitki, evde yaşayanların kuru cilt problemlerini gideren mükemmel bir bitkidir. Ayrıca kuru kış mevsiminde hava nemi seviyesinin korunmasına yardımcı olur. Nörolojik hastalıklarla ilgili yaygın olarak bulunan kimyasal olan toksin formaldehitini emer. Evinizde güzel bir yere konulan Boston Fern, odanızı aydınlatırken, diğer bir özelliğiyle de solunan havayı arıtarak adeta bir filtre görevi görüp havanızı temizler, sağlıklı bir oksijene sahip olursunuz.

4. Barış Çiçeği (Peace Lily)

Adıyla mükemmel enerji veren Barış Çiçeği, harika bir bitkidir. Diğer bitkilerden daha fazla sayıda toksini emdiği kanıtlanmıştır. Ksilen, benzen, amonyak, formaldehit ve trikloretilen gibi maddeleri yok eder. Barış Çiçeği, hem düşük hem de parlak ışıkta iyidir, ancak düşük ışık koşulları çiçeklenme için idealdir. Evinizin havasını Barış Çiçeği ile değiştirebilir, ferahlatabilirsiniz. Bunun için sürekli havalandırarak, bitkinizin bakımını yapmalısınız. Unutmayın Barış Çiçeği bir çiçektir. Çiçeklerin açabilmesi için bazen hava alması, güneş ışınlarını alması gerekebilir.

5. Çin Herdemyeşili (Chinese Evergreen)

Çin Herdemyeşili küçük kırmızı meyveler veren herdemyeşili yıllık bir bitkidir. Formaldehit, benzen ve karbon monoksit dahil toksinlerin emilmesinde harikadır. 

6. Salon Sarmaşığı (Golden Pothos)

Bu bitki hızla büyüyen yeşillikle dolu bir başka büyük hava temizleyici bitkidir. Golden Potos ülkemizde Salon Sarmaşığı olarak bilinmektedir. Benzen, formaldehit, toluen, ksilen ve karbon monoksiti etkin bir şekilde yok eder.Büyük bir saksı içerisinde muhafaza ederek zamanla büyüyeceğini düşünebilirsiniz.Otoparkınızın kenarlarına da ekere garajınızı sarıp egzoz dumanını yok etmesini sağlayabilirsiniz, böylece hem size hem de doğaya faydalı olabilir. Golden Pothos boruları sarınca çok güzel görünüyor. Karanlıkta bile yeşil kalma özelliğiyle nedeniyle Şeytan’ın Sarmaşıklığı olarak da bilinir.

7. Bambu Palmiyesi (Bamboo Palm)

Çekici, sağlam görünümlü bir iç mekan bitkisi olan Bambu Palmiyesi bakımı kolaydır. En yüksek terleme derecelerine ve iyi genel puana sahip Bambu Palmiyesi, benzen, formaldehit, azot oksit ve trikloretilen gibi toksinleri elimine etmek için mükemmeldir. Ayrıca kuru kış aylarında nem seviyesinin korunmasına yardımcı olur. Bambu Palmiyesi, düşük ila orta ışıkta büyür ve hatta olgunluğa ulaşınca küçük tomurcuklar verir.

8. Kauçuk Ağacı Bitkisi (Rubber Plant)

Hint kökenli bu yaprak dökmeyen bitkiler, koyu yeşil renkli geniş yapraklara sahiptir. Bununla birlikte, bazı varyantlar, renklerine bağlılık taşımaktadır. Formaldehitin giderilmesinde mükemmel olan bu bitkiler ayrıca karbon monoksit ve trikloretileni havadan emer. Kauçuk bitkisinin büyümesi kolaydır ve büyümeyi kontrol etmek için kesilebilir veya uzun bir ağaca dönüşmesine, büyümesine izin verilebilir. Dikkat edilmesi gereken bir nokta, kesildiği zaman veya dalları kırıldığında süt renginde bitki özü ürettiğidir, bu nedenle evdeki çocuklara veya evcil hayvanlara dikkat edilmesi gerekir.

9. Aloe Vera

Zambak ailesinin bir üyesi, bu bir değerinde bitkidir. Aloe Vera, tıbbi ve hava temizleme özellikleri ile birçok evde yer bulur. Jeli, küçük yanıkların, kesiklerin, cilt problemlerinin ve hatta böcek ısırıklarının iyileşmesinde harikadır. Ayrıca etkili bir hava temizleyici olan Aloe Vera, normal iç mekan hava toksin formaldehitini filtreler.

10. Deve Tabanı (Philodendron)

Kalp yapraklı Deve Tabanı, genellikle sepetlerden sarkan ya da bir köşede güzel duran bir iç mekan bitkisidir. Bu konuda serinletici bir his veren Deve Tabanı etkili bir hava temizleyicidir. Deve Tabanı bitkisi çok çeşitli koşullara kolayca uyum sağlayabilir ve kuraklığa toleranslıdır. Bununla birlikte, yukarıda saydığımız bu bitkileri ve Deve Tabanı bitkisini çocuklar ve evcil hayvanların erişemeyeceği bir yerde saklayın. Bazı bitkilerin ağızla teması halinde mikropların bulaşma ihtimali bulunmaktadır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by admin

Hafızayı Güçlendiren En İyi 10 Besin

AIDS Hastalığı (HIV Virüsü)