in

AIDS Hastalığı (HIV Virüsü)

(Edinilmiş immun yetersizlik sendromu) homoseksüellerde, virüs taşıyıcılarla ilişkilerde, damardan uyuşturucu kullananlarda (ortak enjektör kullanılması sonucu), ya da Aids’li kan transfüzyon­larında HIV adı verilen bir virüsle bulaşır. Bugüne kadar bu virüse etkili bir ilaç veya koruyucu bir aşı bulunamamıştır. Aids bağışıklık yetmezliği sonucu birçok hastalıklara sebep olmaktadır: Pnömoni, toksoplazmoz, Amebiyaz ve giardiazis, Herpes enfeksiyonla­rı, kandida enfeksiyonları, kaposi sarkomu gibi. Tedavi; ortaya çıkan bu hastalık formlarına göre saptanmalıdır

AIDS Hastalığı İlaçları

Pnömoni’de Trimethoprim-Sulfamethoxazol (Bactrim, Bakton, Baktrisid, Kemoprim ve eşdeğerleri) vücut ağır­lığına göre 20 mg/kg Trimethoprim ve 100 mg/kg Sulfamethoxazol hesabıyla per os verilir.

• Toksoplazmoz: Spiramvdn (Rovamycin tablet 750.000 – 1.500.000 l.U.) günde 2-3 tablet verilir. Tedavi süresi 14 gündür. Pyrimethamin (Daraprim günde 50 mg, o rai) + Sulfadiazin kombine olarak kullanılır. Daraprim ile birlik­te Clindamycin verilmesi de etkilidir.

• Amebiyaz ve giardiyazis için Metronidazol (Anaerobex, Flagentyl, Flagyl, Metrajil, Nidazol), Ornidazol (Biteral, Ornitop) kullanılır.

• Herpes simpleks yada herpes zoster enfeksiyonlarında Ganciclovir (Cymeven) ya­da Aciclovir (Acyl, Aklovir, Asiviral. Hernovir, Klovirek s, Zovirax) preparatları önerilir, örn. Zovirax tablet her dört saatte bir 200-400 mg veya i.v. olarak 5 mg/kg VA. 7 gün süreyle uygulanır

• Kandida enfeksiyonu oluşmuş ise Ketoconazol (Fungoral, Ketoral, Konazol, Nizoral) günde 200 mg sürekli verilmelidir

• Kriptokokoziste (pnömoni veya menenjit‘de) Amphoteriein-B 0.5 mg/gün i.v, hergün veya gün aşırı uygulanır. 8-10 haftada doz 2 grama çıkarılmalıdır.

• Kaposi sarkomu: Şirürjikal müdahale ve radyoterapi uygulanır. Kemoterapi için Adriamycin (Doxorubicin), Bleomycin (Bleocin) yada Vinblastin seçilmelidir, kemoterapinin onkologlarca uygulanması gereklidir. İnterferon alfa 2-a (Roferon) ile Aids’e bağlı kaposi sarkomunda iyi sonuçlar alınmakladır

HIV virüsünün üremesinin önlenmesi: Tam şifa sağlayan bir antiviral olmamakla beraber Zidovudin (Retrovir AZT) HIV virü­sünün üremesini önlemek için endikedir. Retrovir AZT kapsül 200 mg, saatte bir (günde 6 defa) alınmalıdır. Günlük doz hastanın durumuna göre 500-1500 mg arasındadır.

• Diğer ilaçlar: Epivir (Tablet, oral süspansiyon, Videx Tablet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by admin

Sağlıklı ve Temiz Hava Sağlayan 10 Bitki Türü

Ailevi Akdeniz Ateşi