En Çok Yaşanan Çocuk Hastalıkları Nelerdir?

/ 18 Aralık 2016 / 1.410 / yorumsuz
En Çok Yaşanan Çocuk Hastalıkları Nelerdir?

 

Bebekler ve çocuklar özellikle anne karnındaki ortamlarından sonra büyüme aşamasında pek çok hastalık ile karşı karşıya kalabilmektedirler. Özellikle ilk birkaç yıl vücutları hastalık için oldukça korumasız olduğu için ve bağışıklık sistemleri de gelişme sürecinde olduğu için bazı hastalıklara sıkça yakalanabilmektedir.

En çok yaşanan çocuk hastalıkları ise:

Kabızlık: Sıkça yaşandığı gibi bazı durumlarda doktor kontrolünde ilaç kullanımı gerekmektedir. Çocuklarda sıkça yaşanan hastalıklardan birisi olan kabızlık gaz sancısı ile birlikte çocuğun rahatsız olmasına neden olan geçici hastalıklardan birisidir.

 

İshal: Kabızlık gibi ishal da çocuklarda en sık yaşanan hastalıklardan birisidir. Özellikle bağırsak sisteminin gelişim aşamasında olmasından dolayı pek çok besin çocuklar üzerinde ishal gibi durumlara neden olabilmektedir.

Ateş: Çocuk ve bebeklerin sürekli olarak vücut ısıları değişebilmektedir. Ancak ateş hem bebeklerde hem de çocuklarda sıkça görülen hastalıklardan birisidir. Özellikle soğuk algınlığı ve grip belirtisi olan sarılık gibi bulaşıcı hastalıları da en önemli belirtilerinden birisidir. Ağır ateşlenme durumlarında havale riskine karşın doktora danışılmasında fayda olacaktır.

 

Yorum yaz