in

Solunum Yolu Enfeksiyonu Nedir?Nasıl Geçer?

 

Solunum yolu enfeksiyonu hem alt hem de üst solunum yolunu direkt olarak etkilemektedir. Özellikle salgın olarak soğuk algınlığı hastalığı her iki solunum yolunu da yakından ilgilendirdiği için solunum yoluna bağlı olarak pek çok hastalığı da tetiklemektedir.

Solunum yolu enfeksiyonu burunda, sinüslerde, soluk borusunda tutunan virüslerin neden olduğu bir hastalıktır. Düzenli olarak ilaç tedavisi ile kısa süre içinde solunum yolu enfeksiyonu geçmektedir.

Bazı enfeksiyonlar farkında olmadan atlatılsa bile özellikle kış mevsiminde şiddetli bir şekilde meydana gelebilmektedir. Solunum yolu enfeksiyonu yetişkinlerde yıl içinde 3 veya 4 kez çocuklarda ise 6 ve daha fazla meydana gelebilmektedir.

Solunum yolu enfeksiyonu antibiyotik kullanımı ile bir hafta gibi kısa bir süre içinde kesin olarak geçmektedir. Solunum yolu enfeksiyonu ile birlikte şiddetli öksürük, hapşırma, ateş, ses kısıklığı sıklıkla meydana gelen rahatsızlıklar içinde yer almaktadır.

Solunum yolu enfeksiyonu için en önemli şeylerden birisi de bol bol sıvı tüketilmesidir. Aynı zamanda soğukta kalmamak ve sigara ve alkol tüketiminden bu dönemde uzak kalmak hastalığın ilerlememesi için çok önemlidir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

Ayaklarda Şekil Bozukluğu Nedir?

En Çok Yaşanan Çocuk Hastalıkları Nelerdir?