in

Ayaklarda Şekil Bozukluğu Nedir?

 

Ayaklarda meydana gelen şekil bozuklukları özellikle estetik açıdan kişinin rahatsız olmasına neden olan durumlardan birisidir. Kimi durumlarda bazı hastalıklar ayaklarda şekil bozukluğu sorununa neden olurken kimi durumlarda ise doğuştan meydana gelen bir yapısal bozukluğa bağlı olarak şekil bozuklukları oluşabilmektedir.

Ancak ayaklarda şekil bozukluğuna neden olan ve farkında olmadan yapmış olduğunuz pek çok hata da bulunmaktadır.

 

Yanlış Ayakkabı Seçimi: Özellikle bayanlar için en önemli konulardan birisi olan yanlış ayakkabı seçimi ayaklarda şekil bozukluğuna neden olan en önemli nedenlerden birisidir. Hem yüksek topuklu hem de sivri burunlu ayakkabı kullanımı normal olan bir ayak yapısının bile zaman içinde bozulmasına neden olabilmektedir.

Kas Hastalıkları: Hastalıklar kemik yapısını yakından ilgilendiren konulardan birisidir. Özellikle kas hastalıkları ayak yapısını yakından ilgilendirmektedir.

Yaşlılık: Yaş ile birlikte kemik yapısında meydana gelen bazı sorunlara bağlı olarak ayak yapısında ve kemiklerde bazı hasarlar ve değişimler gözlemlenebilmektedir. Yaşlılık döneminde oldukça normal olarak karşılanan bu durum ise kemik erimesi ile yakından ilgilidir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

Levmont 2,5/4 Mg Toz İçeren Saşe

Solunum Yolu Enfeksiyonu Nedir?Nasıl Geçer?