in

Yarık yanak nedir?

 

Bebeğin anne karnındaki gelişim süreci içerisinde bebeğin daha doğumuna oldukça uzun süre var iken dudak ve yanak kısmının gelişimi bu süre zarfında gelişmektedir. Ancak bazı bebeklerde bu gelişimin tamamlanmamasından dolayı yarık yanak adı verilen doğumsal gelişim sorunu meydana gelmektedir. Özellikle yarık yanak ya da yarık dudak sorunu üst dudak bölgesindeki birleşiminim tam olarak tamamlanmamasından dolayı meydana gelmektedir.

 

Yarık yanak sorunu ağız tabanında ya da yanak kısmında birleşimin tam olarak oluşmamasından meydana gelmektedir. Bebeğin ise hem yarık damak hem de yarık dudak sorunu ile birlikte doğma olasılığı da bulunmaktadır.

Yarık yanak için plastik cerrahi ile tıbbi bir müdahale sayesinde çözüm mümkündür. Yapılan profesyonel cerrahi müdahale ile bebeğin yarık yanak sorunundan kurtulması sağlanırken aynı zamanda normal bir şekilde yaşamını sürdürmesi de sağlanmaktadır.

Özellikle yarık yanak tedavisi için yapılacak olan ameliyat ile birlikte diş hekiminin de bebeği görmesinde ve gerekli görüldüğünde müdahale etmesinde fayda olmaktadır. Şimdiye kadar yapılan yarık yanak ameliyatlarında sonuçlar olumludur.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

En Çok Yaşanan Çocuk Hastalıkları Nelerdir?

 Ağrısız Doğum Nasıl Yapılır?