in

 Ağrısız Doğum Nasıl Yapılır?

 

Kadınların en önemli süreçlerinden birini oluşturan doğum, çok şiddetli ağrılar eşliğinde süregelmektedir. Hiçbir şekilde ağrı ve acı çekmeden doğum yapabilmek mümkün müdür?

Evet, günümüzde çeşitli teknikler kullanılarak ağrısız doğum gerçekleştirebilmektedir. Çeşitli tıbbi yöntemler kullanılarak ortadan kaldırılan doğum ağrısı, doğum sonrasında çeşitli  ağrılar şeklinde yaşanmaktadır. Özellikle sezaryen ile doğum yöntemi doğum sırasında hiçbir acı ve ağrının yaşanmasını sağlamazken doğumun ardından dikiş noktalarında şiddetli ağrı oluşumlarına neden olabilmektedir.

 

Bu yöntem son dönemlerde çok sık tercih ediliyor olsa da hem normal doğum yapabilmek hem de ağrı çekmeden bebeğini kucağına alabilmek adına ağrısız doğum yöntemlerine başvurmaktadır. Ilık suda doğum yapmak son dönemlerin en revaçta olan yöntemidir.

İnce kreter aracılığıyla epidural bölgeye yapılan anestezi ile yapılan ağrısız normal doğum yöntemi de önemli yöntemlerin birini oluşturmaktadır. Hem risksiz hem de normal doğum şeklinde annenin her şeyi rahatlıkla görebilmesidir.

Son dönemlerde en çok tercih edilen epidural boşluk olarak adlandırılan ve omurilik boşluğuna enjekte edilen madde sayesinde belden aşağı kısımda uyuşma sağlanarak ağrısız doğum sağlanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

Yarık yanak nedir?

Tetik parmak-başparmak nedir?