in

Tetik parmak-başparmak nedir?

Tetik parmak-başparmak nedir?

El parmaklarında açılma esnasında oluşan takılma durumuna verilen isimdir.  Özellikle takılma ve zorlanma durumlarında parmaklar ani olarak tetikleme hareketleri yaşamaktadır.

Tetik parmak – başparmak kimlerde görülür?

Tetik Parmak durumu yediden yetmişe herkeste görülen bir sorun olmaktadır. Özellikle 40 yaşını aşmış bayanlarda daha yüksek oranda görülmektedir.

Tetik parmak – başparmak neden olur?

Parmakların bükülmesine yardımcı olan tendonlar (kirişler) avuçlarımızın içerisinde yer alan özel makaralardan geçmektedir.

 

İçinden geçme sırasında makaraların kalınlaşıp yada daralması sonucu tendonun bölgesel olarak kalınlaşması ortaya çıkar ve bu süreçte  makara sıkışarak parmaklar istem dışı  bükülme hareketi sağlar.

Sıkışma sonrası tetikleme hareketi ile birlikte tüm parmaklar rahatlıkla açılır.

Tetik parmak – başparmak bulguları nelerdir?

Tetik parmak sorunu ortaya çıkarken öncelikle avuç içinde ya da başparmak üzerinde çeşitli ağrılar Ortaya çıkabilmektedir.

Sabahları parmaklarda tetikleme sorunları daha yoğun olarak yaşanmaktadır. Hastalık tedavi edilmediği durumlarda takılma sıklığı artış göstermektedir. Başparmak doğmalık şeklinde bükük bir kilitletme hareketi yaşayarak sorun ara ara devam eder. Tedavi parmağın cerrahi operasyonu ile kolayca gerçekleşir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

 Ağrısız Doğum Nasıl Yapılır?

Kapederm Krem 50ml