in

Ağrısız Normal Doğum Nasıl Yapılır

Ağrısız Normal Doğum Nasıl Yapılır?
Kendine özel özellikleri olan doğum ağrısı, çok yönlü bir özelliğe sahip olup son derece şiddetli bir özelliğe sahiptir. Doğum yapmış kadınların pek çoğu bu sancıyı yaşadıkları en büyük acı olarak tarif etmektedirler. Doğım sırasında yaşanan bu yoğun sancı, annenin gereksiz yere şiddetli bir acı deneyimi yaşamasına, fizyolojik bir stres edinmesine ve aynı zamanda da yorgun düşmesine yol açar. Ancak günümüzde geliştirilmiş olan bazı yöntemlerle anneler artık eskisine göre çok daha şanslı.
Prenses doğum ya da epidural doğum olarak da adlandırılan ağrısız doğum, anne adaylarının doğım sancısını %80 oranında azaltarak  ağrı hissini ortadan kaldırmaya yönelik geliştirilmiş olan çok özel bir anestezi yöntem. Genel anesteziden farklı olarak anne adayı, epidural anestezi uygulanırken tamamen uyanıktır ve çevresinde olup bitenlerden her anlamda haberdardır. Günümüzde, normal doğum için çokça talep alan, son derece etkili ve bir o kadar da güvenli olan doğum yöntemidir.
Peki Ağrısız normal doğum nasıl yapılır? 
Ağrısız doğumun gerçekleşmesi için gerekli olan epidural anestezinin uygulaması, çok ince bir katader  kullanılmak suretiyle epidural saha olarak ifade edilen bölgeye girilmesi ve yine bu bölgeye lokal anestezik maddeler verilmesi şeklindedir. Epidural anestezi uygulanan anne adayı dokunma, baskı gibi dış müdahaleleri hissetmekle birlikte doğum sancılarını ise hissetmemektedir. Anestezi hastaya uygulamadan önce, anne adayı bu doktor tarafından bilgilendirilir, sormak istediği sorular varsa yanıtlanır.
Doktor, anneyi yan yatar pozisyonda muayene eder ve yapılan bu muayene sonucuna bağlı olarak anestezinin uygulanacağı bölgeyi tespit eder. Anestezi uygulanmadan önce iğnenin uygulanacağı bölgw antiseptik bir madde yardımıyla silinir ve ardından steril bir örtü ile üzeri örtülür. Cilt ve cilt altının son derece ince bir iğne yardımıyla uyuşturulması sağlanır. Uygulanan bu ince iğne ile epidural iğnenin yapıldığı anda meydana gelecek olan ağrı hissini minimum düzeye indirmek amaçlanır. Epidural sahaya ucu küt yapıya sahip bir iğne ile kateter yerleştirilerek ilaç buradan enjekte edilir. Bu esnada annenin birkaç dakika boyunca hiç kıpırdamaması gerekmektedir. İncecik bir sonda olan kareter, yumuşak bir maddeden elde edilmiştir. Dolmasına kalan bölümü alerjiye neden olmayan özel flaster ile hastanın sırtı boyunca sabitlenmesi sağlanarak kaymanın önüne geçilir. Buradan,  gereksinim duyuldukçaöncedeb programlanmış olan otomatik pompalar yardımı ile devamı olarak belli miktarlarda doz enjekte edilebilir. Bazen de anestezi doktoru, söz konusu bu ilaçları belli zaman aralıklarında kendisi vermek isteyebilir.
Vajinal doğumda, epidural anestezi uygulandıktan sonra yaklaşık 15 dakikadan itibaren anne gelen kasılmaları hissetmek birlikte artık sancıları hissetmez. Doğumun beklenenden daha uzun sürmesine bağlı olarak anestezinin etkisinin azalması halinde anne adayına ilave doz sağlanır. Anesteziyi enjekte etmek amacı ile sırta yerleştirilmiş olan kateter hastanın arzusuna göre doğumda sonra 24 ila 48 saat içerisinde tekrar alınır. Kullanılan bu kateter, hastanın rahatlığı ve acı çekmemesi için don derece rahat ve etkilidir.
Epidural Doğumun Avantajlı Yönleri
– Sancılı bir doğumu dindirmek için geliştirilmiş bir yöntem olan epidural anestezi, bu anlamda son derece etkili ve muazzam bir uygulama olma özelliğine sahiptir. 
 
– Tam zamanında ve etkin dozda uygulanması halinde doğumu hızlandırıcı bir etkiye sahiptir. 
 
– Anestezi uygulandıktan sonra annede herhangi bir hareket kısıtlılığı söz konusu olmayıp rahatça yürümesi mümkündür. 
 
– Oluşturduğu psikolojik rahatlama durumu, kas spazmını çözücü etkiye sahiptir. 
 
– Anneyi hiçbir şekilde daha kötü hissettiremez, hasta olmasına yol açmaz ya da gaz çıkarımına ve bağırsak hareketlerine engel olmaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

Dişlerdeki Siyah Lekeler Nasıl Geçer

Bartholin Kisti Nedir