in

Dişlerdeki Siyah Lekeler Nasıl Geçer

Dişlerdeki Siyah Lekelerin sebepleri nedir ve nasıl çıkar. Doğal çözümler veya diş macunu var mı?Siyah lekeler çürük mü ? gibi merak edilen soruların en çok merak edildiğini görmekteyiz.
Dişlerde, bakımsızlığa bağlı olarak meydana gelen diş lekeleri, gülümsemenin önüne geçen en önemli olumsuz engellerden bir tanesidir. Bu lekelerden kurtulmadığınız sürece rahat bir gülümsemeye kavuşamayacağınızdan da emin olabilirsiniz. Peki günlük hayatta büyük bir problem haline gelen dişlerdeki siyah lekeler nasıl geçer?,
Dişlerde meydana gelen siyah lekelerin önemli bir kısmının doğal ve teknolojik yöntemlerle tedavisinin sağlanması mümkün. Bu yazımızda sizlerle diş lekelerinden kurtulmak için uygulanabilecek yöntemlere yer vereceğiz.
Dişlerdeki Siyah Lekelerin Nedenleri 
Dişlerde siyah lekeler, farklı nedenlere bağlı olarak oluşum gösterebilmektedirler. Bu oluşumun temel nedenlerinden söz edecek olursak şu şekilde sıralayabiliriz:
1) Yaşın ilerlemesine bağlı olarak gelişebilecek  leke oluşumu
2) Kahve, sigara, alkol gibi dişlerde leke oluşturulan yiyecek, içecek ve kötü alışkanlıklara sık sık devam edilmesi
3) Dişlerin bazı travmalara maruz kalması
4) Dişlerde yer alan dolgu ve protezlerin eskidikçe özelliklerini yitirecek leke tutması
5) Özellikle içeriğinde demir bulunan vitamin hapları ve bazı antibiyotiklerin çok fazla kullanımı.
Dişlerdeki Siyah Lekeler Nasıl Geçer? 
Dişlerde herhangi bir nedene bağlı olarak oluşum gösteren siyah lekelerin, genel olarak basit bir diş temizliği ile geçmesi mümkündür. Bu diş temizliğini evde kendi imkanlarınız doğrultusunda siz de uygulayabilir, yada daha hızlı bir sonuç almak için diş hekimlerinin kullandığı etkili kimyasal maddelerle de sağlayabilirsiniz. Dişlerde meydana gelen siyah lekeler zamanla dişlerde plakların meydana gelmesine ve daha ileri durumlarda tartara ve diş taşlarına dönüşür. Böyle bir durumun söz konusu olması halinde diş temizliğini  daha ciddi ve detaylı şekilde gerçekleştirilmesi gerekebilmektedir.
Diş taşı temizliğinin hemen ardından diş hekimleri, polis olarak adlandırılan ve lekelerin giderilmesinde etkili olan bir macun kullanarak dişleri temizlemekte ve daha beyaz bir duruma getirebilmektedirler. Ancak polisajın da dişlerin temizlenmesinde etkili olamaması durumunda bu diş çürüğünün bir habercisi olarak değerlendirilmektedir ve leke daha içeri kısımlara kadar işlemiştir. Bu daha derine işlemiş olan lekeleri temizlemek için uygulanan diş temizleme yöntemine ise bleaching temizleme kürü adı verilmektedir. Özellikle son dönlemlerde, üretilen diş macunlarının içerisine dişlerde meydana gelen esmer lekeleri önleyici etliye sahip bazı maddeler de eklenmektedir. Özellikle sigarayı ulusun bir şekilde kullananlara da yarar sağlayan be sararmaların da önüne geçen bu diş macunlarının bu anlamda son derece etkili olduklarını rahatlıkla ifade edebiliriz.
Diş macunu satın alırken içerisinde florür barındıran ve aşındırıcı maddeler yer almayanların tercih edilmesi gerekmektedir. Dişlerde sararmalara yol açan kafeinli içecek tüketimi olan bireylerin de bu kurala uygun olarak diş macunu seçmeleri faydalı olacaktır. Özellikle içeriğinde kafein barındıran kahve gibi içeceklerin de diş yüzeyinde leke kalmasına neden olmaktadır.
Dişlerin beyazlaması amacı ile kullanılan diş beyazlatma kalemleri,diş lekelerinin giderilmesi  bu anlamda kalıcı bir çözüm yolu değildir. Dişleri hem yüzeysel olarak beyazlatır, hem de etkisi geçicidir. Bununla birlikte acilştet gerektiren durumlar için etkili bir formül olarak değerlendirilebilir.
Diş beyazlatma konusunda uygulanann bir diğer yöntem olan diş beyazlatma tozu ise dişlerdeki lekeleri çıkaran ve kalemlere nazaran etkisi daha uzun vadeli olan ürünlerdir. Ancak diş beyazlatma kalemleri, tozlara göre daha hızlı sonuç vermektedir. Diş taşı, tartar gibi diş problemlerinin yavaşlatılmasında diş ipi kullanımı da son derece etkin bir rol oynamaktadır. Ancak diş ipi kullanmak, birtakım incelikler istemektedir.nundan dolayı diş ipinin nasıl kullanılması gerektiği bilen bir kişi tarafından detaylıca öğrenilmeli, daha sonra kullanıma geçilmelidir.
Ön dişler ve azı dişlerdeki sihay lekeler için diş hekimine başvurmanı ve belirtilen direktifler doğrultusunda çözüm yoluna gidilmelidir.Ağzınızı açtığınızda arka dişlerinizin ortalarında siyah lekeler olduğunu görebilirsiniz.Bu lekeler evde nasıl gider ,giderilir diye bir çaba içine girmeyiniz.Bu ancak diş hekimi tarafından temizlenmeli ve orta kısım hafif bir boşlukta olsa dolgu yöntemi ile doldurulmalıdır.Diş üzerinde ki siyah lekeler çürüklerin habercesi olabilir ve fazla ilerlemeden önlem anında alınmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

Pika Sendromu Nedir

Ağrısız Normal Doğum Nasıl Yapılır