in

Pika Sendromu Nedir

Pika Sendromu Nedir? 
Çocuklarda, yetişkinlerde ve hamilelerde görülebilen pika sendromu nedir? Bu yazımızda bu konuyu derinlemesine açıklayacağız.
Bir besin olarak tüketilemeyen kireç toprak, kil, kum, kâğıt gibi maddelere karşı yeme isteği duyma durumu pika sendromu olarak adlandırılmaktadır.
Bebek, dünyayı tanımak ve anlamlandırabilmek amacı ile gördüğü her şeyi ağzına götürme davranışı gösterebilmektedir. Bu, tamamen gelip geçici bir süreç olup sonraki yaşlarda da devam ediyorsa mutlaka bir uzman tarafından tedavi edilmelidir. Bu durum, daha çok iyi beslenemeyen ve ihmal edilen çocuklarda kendini gösteren bir durumdur.
Pika Sendromu Nedenleri 
– Kalsiyum ve demir minerallerinin eksik olması
– Çocuğun sevgiden ve ilgiden mahrum bırakılması, ihmal edilmesi
– Zihinsel anlamda gerilik
Çocukta pika olması halinde;
Bu durumun ne sebepten kaynaklandığı araştırılmalı, şayet kalsiyum ve demir eksikliğinden dolayı ise bir doktordan yardım istenmelidir. Ancak çocukta bu mineraller eksik değilse aile, çocukları ile olan ilgi ve iletişimini sorgulamalı, varsa çocuğun yaşadığı problemler anlaşılmaya çalışılmalı ve bu konu ile ilgili bir uzmandan mutlaka yardım alınmalıdır.
Pika sendromu en anlaşılır tabiriyle yenme özelliğine sahip olmayan maddelere karşı yeme isteği duyma durumudur. Şayet siz de durup dururken, kum, tebeşir, çamur gibi maddeleri yeme isteği hissediyorsanız bu, pika sendromu yaşadığınız anlamına gelmektedir. Bu durum, günümüzde daki bilimsel anlamda tam olarak açıklanamamış olup biyokimyasal, psikolojik ve kültürel etkenlerin rol oynadığı düşünülmektedir.
Pika, daha çok çocuklarda kendini göstermektedir. Yabancı maddelere karşı yeme arzusu duyma olarak tanımlanan bu durumun yemek nedenleri demir, kalsiyum, bakır ve çinko eksikliği olarak ifade edilmektedir. Bu minerallerin vücutta yetersiz olması, çocukta karşı konuşamayan yabancı madde yeme arzusu ortaya çıkarmaktadır.
Doğumdan sonraki ilk 1 yıl içerisinde bebekler gördükleri her şeri ağızlarına götürerek yenip yemediğini kontrol ederek öğrenmek isterler. Bu tamamen, bu nesneleri tanımaya yönelik olarak gösterdikleri son derece doğal ve normal bir süreçtir. Ancak bu durumun 1 yaşından sonra da söz konusu olması uyum buzukluğu olarak nitrlendirilmektedir. Anormal olarak devam eden bu durumda ağıza götürülmek istenen şey genelde toprak, kum, çamur, kireç gibi yenilebilir olmayan ve zararlı maddelerdir. Hatta nadir de olsa bazı çocukların mobilya kenarını kemirmeleri de söz konusu olabilmektedir. Anormal olarak değerlendirilen bu durum daha çok yeterli ve dengeli beslenmeyen, anne sütü almamış ve ilahi ve sevgiden yoksun çocuklarda ortaya çıkmaktadır. Bu nedenlerden dolayı çocuğun beslenmesine dikkat edilmesi, tüm fiziksel ve duyusal gereksinimlerinin yerinde ve zamanında karşılanması sorunun giderilmesinde son derece önemli kıstaslardır.
Pika Sendromunun Yol Açtığı Tehlikeler 
Yabancı maddeleri yeme isteği olan Pika sendromu, yenilen bu maddelerden dolayı sindirim sistemi rahatsızlıklarına neden olabilmektedir. Tüketilen bu maddeler eğer hijyenik değilse enfeksiyon ve parazit gibi durumların oluşumu da söz konusu olabilmektedir. Tüm bunlarla birlikte türüne göre bu maddeler zehirlenmeler de yol açabilmektedir.
Tedavi
Pika tedavisini sağlamak için gerekli olan ilk durum hastalığın tanımlanmasını sağlamaktır. Eğer demir, çinko ve bakır gibi elementlerin eksikliğinden dolayı ortaya çıkmışsa, ilk olarak bu eksikliğim giderilmesi sağlanmalıdır. İlaç tedavisi ile birlikte doğal besinlerin de takviyesiyle tedavi süreci başlatılmalıdır. Şayet çocukta demir eksikliği söz konusu ise karaciğer, yumurta, kırmızı et, kuru baklagiller ve yeşil yapraklı sebzeler ağırlıklı olarak tercih edilmelidir. Çinko eksikliğinin tespit edilmesi durumunda ise balık ve kuru baklagiller bolca tüketilmelidir. Tüm bunlarla birlikte şayet bu hastalık psikolojik nedenlere bağlı olarak gelişmiş ise çocuğun bir pedagog tarafından takip edilmesi sağlanmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

Dişim Kırıldı Ne Yapmalıyım

Dişlerdeki Siyah Lekeler Nasıl Geçer