in

Dişim Kırıldı Ne Yapmalıyım

Dişim Kırıldı Ne Yapmalıyım?
Diş kırılması, daha ziyade çocuk yaşta görülmekte olan olumsuz bir durumdur. Ancak elbette ki sadece çocukların maruz kalmış oldukları bir problem olmayıp bazı nedenlere bağlı olarak yetişkinlerde de ortaya çıkabilmektedir. Siz de dişim kırıldı ne yapmalıyım? sorusunun cevabını arıyorsanız yazımızı sonuna kadar okumanızı tavsiye ediyoruz. Ancak bunun için öncelikle diş kırılmalarına neden olan durumları inceleyelim.
Diş Kırılmasında Neden Olan Durumlar
– Yemek yeme sırasında
– Dişe gelen darbeli kazalar
– Kavga durumunda ağıza gelen sert darbe
– Aşırı soğuk ve aşırı sıcak içeceklerin art arda içilmesi
Tüm bu durumlar diş kırılmalarına yol açabilmektedir.
Üst geçici dişlerde, alt kesici dişlere oranla daha çok çatlama ve kırılma vakası söz konusu olmaktadır. Dişlerde uçlarda köklere doğru kırılma riskinde azalma söz konusudur. Bununla birlikte dişin uç kısmında kırılmanın meydana gelmesi kök kısmında meydana gelen kırılmalara kıyasla daha az tehlikeli olarak değerlendirilmektedir. Zira dişin kökten kırılması hem çevre dokuda zarara yol açmakta, hem de meydana gelen kırık, dişin öz kısmının da etkilenmesine neden olmaktadır.
Eğer diş, sert bir darbeye bağlı olarak kırılmışsa, kırılmış olan dişin durumunun tespiti iyi yapılmalı ve duruma göre bir tedavi yöntemine gidilmelidir. Kaza sonucu kırılan dişler daha çok ön kesici dişler olmaktadır. Bu durumla birlikte kanamanın da söz konusu olacağından ilk olarak hangi dişin kırıldığı ve oluşan kırığın büyüklük derecesinin tespiti sağlanmalıdır. Eğer mümkün olacaksa dişin kırık olan parçası temiz bir bezin içine konup sarılarak saklanmalıdır. Kırılmaya bağlı olarak kanama söz konusu olsa da olmasa da ve kırılan parçanın büyüklüğü her ne olursa olsun hastanın derhal doktora götürülmesi sağlanmalıdır. Doktora ulaşma süresinin maksimum iki saat olduğu kesinlikle unutulmaması gereken bir durumdur. Çünkü kırılmış plan dişin öz kısmının açık hava ile temas etmesi her zaman için problem oluşturacaktır.
Unutulmaması gereken bir diğer hususta kırılan dişin üzerine hiçbir şekilde baskı uygulanmaması, ovuşturulmaması ve kesinlikle fırçalanmaması gerektiğidir.
Kırık Diş Tedavisi
Diş kırılmasında doktor ilk olarak kırık dişteki meydana gelen hasarın tespiti üzerinde duracaktır. Zira hasar tespiti tedavinin iyi bir şekilde gerçekleşmesi için son derece hassas ve önemli bir husustur. Hasar tespitinin durumuna  göre doktorun, dişin geri kalan kısmını çekmeye karar vermesi mümkündür. Meydana gelen kırığın, dişin öz tabir edilen bölgesine ulaşması halinde bu dişin kurtarılması olanaksız olarak değerlendirilmektedir. Çünkü bu diş er ya da geç düşecek ya da çürümeye maruz kalacaktır. Ancak oluşan kırık şayet dilin öz kısmına ulaşmamış ve yüzeysel kalmışsa, bu durumda doktor dişin kırılmış olan parçasını tekrar yerine takmayı deneyecektir. Bununla birlikte kırılan dişin parçalı olması gibi sebeplere bağlı olarak eğer dişin yerine takılması mümkün değilse doktor yapay maddeler kullanarak kırıl olan kısmı tamamlayacaktır. Dişi tamamlama aşamasında doktorunuz dişinizi uyuşturmayı uygun görebilir. Işık aracılığı ile yoğunlaşan yapay diş harcı yaklaşık olarak yarım saat içerisinde sertleşecek, hasta da ortalama 1-2 saat içerisinde dişini kullanmaya başlayabilecektir.
Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar
– Dişiniz kırıldıktan sonra hemen diş hekimine ulaşınız. Bu süre en geç 2 saat olmalıdır.
-Kırılan dişinizi kesinlikle ovuşturmayınız, fırçalamayınız ya da hiçbir şekilde baskı uygulamayınız.
– Şayet kırık büyük ise bir pamuk kullanarak ana parçanın üst kısmına kapatın.
– Dişinizin kırılmış olan parçasını temiz bir beze sarın ve derhal doktorunuza ulaştırın.
– Kırılmış olan dişinizi hiçbir şekilde ovuşturmayın, fırçalamayın ve baskı uygulamayın.
– Kırılan diş parçasının büyük olması halinde bir pamuk yardımı ile kırılmış olan parçanın üzerini kapatın.
– Tedavi sırasında hekiminize kesin bir dille talimatta bulunun. Hiçbir şekilde kötü malzeme kullanmaması hususunda uyarın. Unutulmaması gereken bir diğer husus da yapay bulan diş malzemelerinin her zaman için ucuz ve kalitesiz, iyi malzemenin ise daha pahalı bir fiyata sahip olduğudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

Dudak Mantarı Neden Olur

Pika Sendromu Nedir