in

Dudak Mantarı Neden Olur

Dudak mantarı krem ve bitkisel yollarla kolaylıkla geçebilir.Dudak Mantarı bulaşıcı mıdır ? diye arayanlara eve bu rahatsızlık bulaşıcı olabilir.Dudak etrafında ortaya çıkan bir problem olan dudak mantarı, pek çok farklı şekilde ortaya çıkabilen ve bulaşıcı olduğundan da dikkatle üzerinde durulması gereken bir sorundur. Kimi zaman aft, uçuk ve diğer dudak hastalıklarının akabinde ortaya bu durum, daha çok dış görünümü konusunda hassas olan bayanlar için büyük bir problem olma özelliğine sahiptir.
Kişiden kişiye bulaşabilen bir hastalık olan dudak mantarı, kişide hiçbir ağrıya yol açmazken estetik anla da büyük bir probleme dönüşebilmektedir. Ortaya çıkma düzeyi son derece yüksek bu hastalık yayılarak dudağım etrafını tamamen kaplayabilmektedir. Bundan dolayı dudak mantarı hiçbir şekilde göz ardı edilmemelidir. Tedavisinin erken dönemde gerçekleştirilmesi durumunda problem çok daha basit şekilde giderilebilmekte, çok daha hızlı çözüm sağlananilmektedir. Bundan dolayı diğer tüm hastalıklarda olduğu gibi dudak mantarında da erken müdahale son derece büyük bir öneme sahiptir. Peki dudak mantarı neden olur?
Halen önemli bir araştırma konusu olma özelliğine sahip olan dudak mantarının temel oluşum nedeni her ne kadar hijyene bağlı olsa da bulaşıcı olma özelliğine sahip olmasından dolayı hastanın ailesinde ve yakın çevresinde de ortaya çıkabilmektedir. Daha çok sarılma, öpme gibi yakın fiziksel temas içeren durumlarda bulaşma durumu söz konusu olsa da çatal, kaşık ve bardak gibi özel ev eşyalarının ortak kullanımı da dudak mantarının bulaşmasına yol açabilmektedir. Dudak mantarı pek çok nedene bağlı olarak oluşum gösterebilen bir hastalıktır. Kimi zaman çevresel faktörlerden kaynaklanabiliyorken kimi zaman da kişisel etkenler bu durumda rol oynayabilmektedir.
Dudak Mantarı Neden Olur?
Dudak mantarına yol açan en önemli nedenlerden bir tanesi yukarıda da sözünü ettiğimiz gibi kişisel hijyen olarak ifade edebilir. Dudak mantarı söz konusu olan biriyle aynı bardaktan su içmek, aynı çatal, kaşık, havlu vb. eşyaları hıkamadan ortak kullanmak bu duruma davetiye çıkaran etkenler arasındadır. Görüldüğü gibi bu hastalık temelde hijyen ile doğrudan ilişkilidir. Bakterilerden korunmak amacı ile yüzün sık aralıklarla yıkanması ve birtakım hususlarda da dikkatli davranılması bu hastalıkların ortaya çıkmasında önleyici olabilmektedir. Dudak mantarına yol açan bir diğer sebep ise ağız ve dudaklarda oluşan  uçuk, aft, dudak çatlaması ve benzeri diğer hastalıkların iyileşme aşamasında enfeksiyonların yayılmasıdır. Benzeri durumlar çoğunlukla bireylerde uzun bir zaman almaktadır. Oluşan ağız ve dudak rahatsızlıklarının doğru bir şekilde tedavisinin sağlanması halinde mantar oluşumu da önlenmiş olacaktır.
Dudak mantarı en çok dudak kenarında ve üst dudakta görünüyor.Böylece daha zor bir dönem başlamış oluyor.
Dudak mantarı oluşumuna sebep olan başka bir sebepten bağışıklık sisteminin zayıf olmasından ileri gelmektedir. Bu durumudan dolayı ortaya çıkan dudak mantarı oluşumu son derece yaygındır. Çocuklarda ve bebeklerde ortaya çıkan dudak mantarları ise büyük çoğunlukla bağışıklık sisteminin zayıf olmasından ileri gelmektedir.
Sürekli ilaç kullanımı da dudak mantarına davetiye çıkaran sebeplerden bir tanesidir. Özellikle kalp ve tansiyon hastalarının sürekli olarak kullanmış oldukları birtakım ilaçlar, yan etki olarak dudak mantarı enfeksiyonunun oluşumunu hızlandırıcı etkiye sahip olabilmektedir. Bu nedenle kalp ve tansiyon hastalarının bu hususta dikkatli davranmaları sağlıklı olacaktır.
Dudak Mantarı Tedavisi
Dudak mantarına ne iyi gelir ve buna yönelik olarak etkili bir tedavi için bu hastalığa yol açan virüsleri tamamen ortadan kaldırmak olacaktır. Bununla birlikte kalıcı bir özelliğe sahip olmalarından ötürü gerçekleştirilen tedavilere yenik düşmektedirler. Mantar ilaçları da bu durumun tedavisinde etkili çözüm sunmaktadırlar. Dudak mantarının  tedavisinde hastaya da birtakım sorumluluklar düşmektedir. Bol vitaminli gıdaların tüketilmesi problemin ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca tıbbi tedavi yöntemlerinin yanı sıra bitkisel yöntemler de sorunun çözümünde etkili olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

Gut Hastalığı Nedir

Dişim Kırıldı Ne Yapmalıyım