in

Gut Hastalığı Nedir

Gut Hastalığı Nedir?
Gut hastalığı, genel olarak 45-60 yaş aralığındaki bireylerde görülen  romatizmal bir hastalık olup ürik asidin kan ve dokularda sonucu kendini göstermektedir. Gençlerde görülme sıklığı son derece azdır. Daha çok kırmızı et ve  deniz ürünlerini bolca tüketenlerde ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle halk arasında zengin hastalığı olarak da ifade edilmektedir. Gut hastalığı nedir? Belirtileri, nedenleri ve tedavi yöntemleri nelerdir? Hastalık ile ilgili tüm bu sorulara yazımızda detaylıca yer vereceğiz.
Gut Hastalığı Nedir?
Gut, yinelenen kırmızı renkli, sıcak ve aynı zamanda da hassas eklem şişliklerini ifade eden tıbbi bir hastalık olarak tanımlanmaktadır. Büyük çoğunlukla ayaklarda ve başparmak tabanında yer alan tarak kemiği ekleminde ortaya çıkmaktadır. Ayrıca ürat nefropati, böbrek taşı ve kireçlenme şeklinde oluşum gösterebilmektedir. Bu hastalık, kanda bulunan ürik asidin yükselmesi ile ilgilidir. Diz, bilek ve parmak gibi eklemlerde de kendini gösterebilen bir rahatsızlıktır.
Gut Hastalığı Nedenleri
– Bu rahatsızlığın yüzde 12’lik bir kısmı beslenme hataları dolayısıyla ortaya çıkmaktadır. Et ve deniz ürünleri, içeriğinde fazla oranda fruktoz bulunan meyve suları ve aşırı alkol tüketen bireyler bu anlamda risk altındadırlar. Bunun dışında geçirilen bazı ameliyatlar ve yaşanan fiziksel travmalar da gut hastalığına davetiye çıkaran durumlar arasında yer almaktadır. Gut hastalarında, beslenmedw insülin direncinin düşürülmesi, olumlu sonuçlar ortaya koymuştur.
– Kalıtım gut hastalığı üzerinde etkin rol oynayan durumlar arasındadır. Kişide var olan birtakım rahatsızlıklar ve yine bazı vitamin ve mineral eksikliklerine se dahil kalıtımsal bozukluklar gutun oluşumu üzerinde etkilidir.
– Hastada gut hastalığının yanı sıra hipertansiyon, insülin direnci ve obezite gibi rahatsızlıkların da söz konusu olması gutun daha karmaşık ve ağır bir hale bürünmesine yol açmaktadır.
Gut Hastalığı Belirtileri 
– Büyük sıklıkla ayak parmağında ortaya çıkan bir hastalık olan gut hastalığının  en sık kendini gösteren belirtisi tarak kemiğinde ortaya çıkan şişliktir. Hastalığın en ayırt edici özelliği olarak ifade edilen bu şişlikler son derece sıcaktır. Yalnızca bu şişliğin üzerinde ateş varmış gibi bir hissiyat vardır.
– Hastalığa bağlı olarak gelişen şişlik son derece hassastır. Dokunulduğu zaman kolaylıkla hissedilmesi mümkündür.
– Meydana gelen bu şişliğin renginin kırmızı olması, kemiğin tarak çıkması durumu değil gut hastalığı olduğunun anlaşılması yönünden büyük önem arz etmektedir.
– Şişmiş olan eklemde ortaya çıkan ağrılardır büyük çoğunlukla geceleri kendini gösterip yaklaşık 4 saat kadar devam eder. Ağrının gece saatlerinde şiddetlenmesi, vücut ısısının düşmesi ile ilişkilidir.
Gut Hastalığı Tedavi
Tedavi sürecine girildiğinde ilk hedeflenen belirtileri minimum düzeye düşürmektir. Ürik asit seviyesinin düşmesini sağlayan bazı ilaçlar oluşabilecek atakların engellenmesini sağlar. Günde 2-3 kez yarım saat kadar buz kompresi yapılabilir.
Gut hastalığının tedavisinde uygulanan ilk aşama non steroid anti inflamatuar ilaçların kullanımıdır. Bu ilaçların kullanımı ile birlikte 4 saate kadar iyileşme söz konusu olabilmektedir. Bu ilaçlarla tedavinin yaklaşık iki haftalık bir süreyi kapsaması tavsiye edilmektedir. Yan etkileri dolayısıyla hastanın takip altına alınması uygun olacaktır.
–  Non steroid anti inflamatuar ilaçları kaldıramayan hastalar için uygulanabilecek bir alternatif tedavi yöntemi ise kolşisindir. Ancak bu tedavi ile mide ve bağırsak bozukluğu gibi yan etkileri oluşumu söz konusu olabilir. Bazı ilaçlar ile etkileşime girmesi de söz konusu olabileceğinden ötürü kullanmanız gereken ilaçları doktorunuzla paylaşmanız önemlidir.
– Gut hastalığının tedavisinde steroidler, son derece etkili ilaçlardır. Eklemlerin içerisine enjekte edilmeleri halinde tedavi etmekle birlikte hastada eklem enfeksiyonu söz kokusu olması halinde kullanılmaması gerekmektedir.
– 2010 senesinde Amerika’da onay almış bir ilaç olan peglotigaz, farklı mazeretlere bağlı olarak diğer ilaçları kullanamayan hastalar için alternatif bir seçenektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

Adale Çekilmesi Nasıl Tedavi Edilir

Dudak Mantarı Neden Olur