in

Adale Çekilmesi Nasıl Tedavi Edilir

Adale Çekilmesi Nasıl Tedavi Edilir?
Adale çekilmesi, genel olarak spor sırasında yapılan ters bir hareket, ağır yük kaldırma ya da spor alışkanlığı olmayan bir kişinin ısınma yapmadan spora başlaması gibi nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan bir durum olmakla birlikte oluşum gösterdiği bölgede zedelenme veya incinmeye de yol açabilmektedir. Ağrı ve şişliklerle kendimi gösteren adale çekilmesi nedir, nedenleri be belirtileri nelerdir? Adale çekilmesi nasıl tedavi edilir? sorularının cevaplarını sizler için bir bir araştırıp ele aldık.
Adale Çekilmesi Nedir?
Kaslara çok fazla yük binmesi, ters bir harekette bulunulması gibi nedenlere bağlı olarak adalede meydana gelen incinme, çekilme ve zedelenme gibi rahatsızlıklara adale çekilmesi adı verilmektedir. Kas çekilmesi vücutta daha çok kol ve bacak kaslarında ortaya çıkan bir durumdur. Kişide adale çekilmesinin söz konusu olması durumunda ağrı, hassasiyet ve ağrı gibi şikayetler de kendini gösterebilmektedir.
Adale Çekilmesi Belirtileri
Adale çekilmesinin ortaya çıktığı ilk aşamada bölgede ağrı ve şişlik gibi şikayetler söz konusu olabilmektedir. Ortaya çıkan bu ağrılar ilk önce çok şiddetli bir şekilde kendini gösterirken zamanla yavaş yavaş azalmaktadır. Ayrıca söz konusu olan bu ağrılar yalnızca bölgeye yüklenilmesi durumunda hissedilmektedir. Adale çekilmesinin ortaya çıkmasının üzerinden yaklaşık olarak 24 saat geçtikten sonra hassaslaşan bölge yerini tutulma ve sertleşmeye bırakacaktır. Bununla birlikte kişi, zedelenmeye uğramış olan bölgeyi hissetmiyor ve oluşan ağrıları algılamıyorsa derhal bir doktora görünmelidir. Zira adale çekilmesi, kas yırtılması ve kopması gibi ciddiyet arz eden durumlara da dönüşebilmektedir. Böylesine ciddi bir durumun söz konusu olması halinde kişi, bölgeye uygulanan baskıyı da büyük bir ihtimalle hissetmeyecektir. Örneğin ayağa kalktığı zaman kişi bastığını fark edememesi söz konusu olabilmektedir.
Adale Çekilmesi Nedenleri 
Kişinin zayıf bir bünyeye sahip olması ve kasların da güçlü olmaması, adale çekilmelerine yol açan temel sevenler arasında yer almaktadır. Hiç spor yapılmamasına bağlı olarak kasların harekete alışık olmaması da bu duruma sebep olan faktörler arasında gösterilebilmektedir. Tüm bunlarla birlikte, spor sırasında gerçekleştirilen yanlış hamleler, spora hiçbir ısınma hareketi yapmadan direk başlanması da diğer nedenler arasında gösterilebilmektedir. Koşu yaparken ayağın dengesiz bir şekilde yere basılması kasta çekilmeye yol açabilir. Düzenli egzersizler adale çekilmesine yok açmamakla birlikte kaslara bir anda yüklenilmesi ve egzersizlerin çok ender yapılması bu duruma davetiye çıkaran etkenler arasındadır.
Adale Çekilmesi Tedavisi
Adale çekilmesinin ortaya çıkmasından bir sonraki gün zarar gören bölgeye muhakkak soğuk uygulama yapılması gerekmektedir. Buz torbası ile baskı uygulaması yapmak, zedelenen bölgenin rahatlamasına yardımcı olacaktır. Bu soğuk uygulamanın akabinde sıcak su ile dul almak ağrının dinmesine yardımcı olacaktır. Adale çekilmesi ile hasar görmüş olan bölgeyi yüksekte tutmak, oluşabilecek şişliğin önüne geçmek üzere bandajlamak, yapılabilecek en doğru uygulama olacaktır. Ancak bandaj, çok sıkı sarılmamaya dikkat edilmelidir. Zira çok sıkı satılması durumunda hasta, rahatlamak yerine acı çekecektir.
Adale çekilmesinin tedavisine yönelik olarak doktor tedavisinin uygulanacak olması durumunda büyük ihtimalle çeşitli ağrı kesici ve merhemler reçete edilecektir. İstirahat, adale çekilmesi tedavisinde çok önemli bir yere sahiptir. İncinmenin söz konusu olduğu bölgeye baskı uygulanması ya da elle dokunulması uygun değildir.
Adale çekilmesinin hafif olması durumunda merhem ile tedavi mümkün olacaktır. Yine tedaviye yönelik olarak verilen ağrı kesici ve kas gevşeticiler tam anlamıyla hastayı rahatlatması amacı ile tavsiye edilmektedir. Şayet yırtılma gibi ciddiyet arz eden durumlar mevcut ise ameliyat da söz konusu olabilmektedir. Bu ameliyat oldukça kısa sürmemeniz birlikte zor bir operasyon değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

Aerıus 5 mg tablet

Gut Hastalığı Nedir