in

Bartholin Kisti Nedir

Bartholin Kisti Nedir?
Vajinal girişte şişlikle kendini gösteren ve kızarıklık, ağrı gibi durumların da eşlik ettiği bir hastalık olan Bartholin Kisti, pek çok kadında oluşum gösteren bir durumdur. Ayrıca tedavi edilebilmekle birlikte tekrar ortaya çıkma olasılığı da mevcut. Peki kadınları ağrı ve şişlikle şikayet erikleri bartholin kisti nedir?, Sorunun cevabı tüm ayrıntılarıyla yazımızın devamında.
Bartholin Kisti Nedir?
Vajina girişinin hemen iki yanında Bartholin olarak adlandırılan bezelye büyüklüğünde bezler yer almaktadır. 0,5 cm büyüklüğünde olan Bartholin bezleri, ortalama 2,5 cm uzunluğunda olan bir kanalla vajina girişine doğru açılmaktadırlar. Vajinayı kayganlaştırarak cinsel beraberliğin kolaylaşmasını sağlayan, beraberlik sırasında ağrı oluşumunun önüne geçen bir salgı meydana getirirler. Bu bezlerin, normal koşullarda elle hissedilmesi mümkün olmamakla birlikte özellikle enfeksiyona bağlı olarak kist kanalının tıkanması halinde bu kanal şişer ve kalınlığı yaklaşık 4-5 cm büyüklüğüne ulaşarak bir kist haline gelebilmektedir.
Bartholin Kisti Nedenleri ve Belirtileri 
Bartholin kisti; vajina girişinin iki yanında yer alan bartholin bezinin salgılamış olduğu sıvıyı vajinaya aktaran kanalın herhangi bir sebebe bağlı olarak tıkanması nedeniyle ortaya çıkar. Bu sıvı, boşalamaması durumunda Bartholin bezinin içerisinde birikir ve bu da Bartholin adını verdiğimiz kistin oluşmasına yol açar. Yani kısacası bartholin kisti, kist kanalının tıkanması sonucu olarak oluşmaktadır. Meydana gelen bu travma, tahriş ya da enfeksiyona bağlı olabilmektedir. Enfeksiyonun söz konusu olması durumunda bu, abse halini almaktadır.
Kistin en önemli belirtisi, tek ya da iki yanda kızlık zarının dışında şişliğin ortaya çıkmasıdır. Hem kist, hem de abse çok şiddetli bir ağrı oluşumuna yol açmaktadır. Hastalığın belirgin ve en önemli belirtileri; kızarıklık, şişlik ve ağrı olarak kendini göstermektedir. Ağrının çok şiddetli olması dolayısıyla hasta, yürürken ve otururken büyük ızdırap çekebilmektedir. Kist ya da absenin mevcut olması halinde cinsel ilişki hiçbir şekilde söz konusu değildir. Her ne kadar küçük kistler cinsel ilişki için engel teşkil etmese de ilişki sırasında ağrıya yol açabilmektedir. Enfeksiyon durumunda yüksek ateş, halsizlik ve titreme gibi durumlar da eşlik edebilmektedir.
Bartholin Kistinde Tedavi Nasıldır?
Oluşan kistelerin küçük olması ve herhangi bir şikayete sebep olmaması halinde herhangi bir tedaviye gerek yoktur. Ancak enfeksiyon görülmesi durumunda antibiyotik kullanımı tel başına yeterli olamayacaktır. Bundan dolayı oluşan kist ya da absenin hiç zaman kaybedilmeden boşaltılması gerekmektedir. Kistler, lokal ya da genel anestezi metodlarından herhangi biri ile açılır ve içleri boşaltılır. Her ne kadar boşaltma işlemi tek başına yeterli olsa bile daha sonra durumun tekrar nüksetme olasılığı bulunmaktadır. Burada önemli olan açılan kısmın yeniden kapanmaması olacaktır. Bundan dolayı marsupiyalizasyon olarak adlandırılan, boşaltmanın ardından list ağzıma dikiş konuşmak suretiyle kanalın tıkanma riski minimum düzeye düşürülebilir. Tekrar nüksetme riskini minimum düzeye indirmek için kist içerisine alkol uygulaması ve bunun yanı sıra nitrat uygulaması da uygulanabilecek diğer tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır. Kistin boşaltılmasının ardından içerisine alkol enjekte edilmek suretiyle kistin içerisinde yer alan hücrelerin tahrip edilmesi sağlanır. Aynı işlem gümüş nitrat uygulanarak da gerçekleştirilebilmektedir. Bu işlemde, kistin iç kısmına gümüş nitrat sürülmek suretiyle kist duvarının tahribi sağlanır. Yapılan bu işlemle kistin yeniden kendini tekrarlama olasılığının yüzde 10’un altına düşürülmesi mümkündür. Tüm bunlarla birlikte word kateter olarak adlandırılan küçük bir hortumun kistin içerisine yerleştirildikten sonra 1-1 buçuk ay civarında tutulması da kanalın açık kalmasını sağlayacağından dolayı yeniden tekrarlama olasılığını azaltacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

Ağrısız Normal Doğum Nasıl Yapılır

Kortizonun Yan Etkileri Nelerdir