in

APRANAX FORTE

APRANAX FORTE

10 ve 20 tabliklik ambalajlanan mavi renkli ilaçlardır. Ağrı kesici özellikleri bulunan ilaçlar grubundadır.

Diş ağrısı, diş çektirildikten sonra oluşan ağrıların tedavisinde,

Kadınlarda regli dönemlerinde oluşan adet ağrıları, rahim kaynaklı oluşan ağrıların tedavisinde,

Başağrısı, migren ağrısı, şiddetli siyatik ağrılarında, akut migren krizlerinin tedavisinde,

Ezilme, burkulma, kas zedelenmesi ve ortopedik cerrahi operasyonlardan sonra oluşacak ağrıların tedavisinde,

El ve ayak eklemlerinde meydana gelen meydana gelen romatoid, eklem iltihaplanması, omurgada oluşan hastalıklar, eklem kıkırdaklarında meydana gelen ağrı ve iltihaplanmaların tedavisinde kullanılan bir ilaçtır.

APRANAX FORTE NASIL KULLANILIR?

İlacın kullanım dozu her kişi için farklı olabilir. İlacn dozu kişilerin yaşı, cinsiyeti, kilosu ve ağrı şiddetine göre farklı olmaktadır. İlacın başlangıç dozu olarak bir doz apranax forte önerilmektedir. Bir doz kullanımdan 12 saat geçtikten sonra bir doz daha almak uygundur. Ağrının şiddetine göre doktor önerimine göre 6-8 saat sonra apranax forte almak doğru olur. Bir gün içerisinde en uygun başlangıç dozu 2,5 doz olmaktadır. Eğer bu doz kullanımı size yeterli gelmiyor ise doktorunuza danışıp doz miktarını artırabilirsiniz. Kendinizin doz artırması doğru olmaz. Kendi başınıza arttırdığınız doz miktarından sonra problem yaratacak sonuçlar olabilir. İlaç ağızdan yutularak kullanılmaktadır. İlaç bir sıvı ile tercihen su ile birlikte yutulmalıdır. Sıvı olmadan yutulması midenizde rahatsızlık yaratabilir.

 

 

 

Çocukların ilacı kullanması bilinçli bir şekilde doktor önerimiyle olmalıdır. Çocuklarda düşük dozda apranax forte kullanılmalıdır. Yaşlılarda en düşük dozda ilacın kullanımı uygun olanıdır. Çünkü yaşlılarda ilacın vücuttan atımı zaman alacaktır. Bu etkisinden dolayı düşük doz etkili olacaktır.

Böbrek ve karaciğer yetmezliği sorunu yaşayan kişiler biliçsizce doktora danuşmadan apranax forte kullanmamalıdır. Bu gibi rahatsızlığı olan kişiler gerekli testlerden geçtikten sonra testten çıkan sonuçların uygunluğuna göre doktorun önerdiği dözda ilacı kulllanmalıdır.

Eğer daha önce apranax forteyi kullanmış iseniz ve yarattığı etkiniz zayıf ya da güçlü olduğunu düşünüyorsanız tekrar ilacı kullanmadan önce doktorunuz ya da eczacınıza danışınız. Doktorunuz ya da eczacınız sizin için gerekli olan bilgileri ve bunlar doğrultusunda size uygun olup olmadığını, eğer uygunda hangi dozda kullanmanız gerektiğini söyleyecektir. En doğru bilgileri bu şekilde öğrenebilirsiniz. Başka hastalardan yada kulaktan solma bilgilerle ilacı kullanırsanız vücudunuzda anında yada daha sonradan istemeyeceğiniz rahatsızlıklar meydana gelebilir.

Apranax fortu kullanırken almanız gereken zamanı geçirmişseniz veda unutmuşsanız  bir sonraki ilaç alma zamanında tekrar almanız gereken doz kadar almalısınız. Çift doz almayınız. Fazla doz kullanımı zararlı olmaktadır. Eğer olması gerekenden fazla doz ilaç almışsanız herhangi sorunla karşılaşmadan önce doktorunuza ve eczacınıza danışmanız gerekmektedir.

Tedavi sonrasında apranax fortu bırakmanız gerektiğinde bir sorun yaşamadan bırabilirsiniz. Herhangi bir yan etki göstermesi beklenmez apranax fortun.

APRANAX FORTE’NİN YAN ETKİLERİ NELERDİR?

Yan etkiler kişiden kişiye göre farklılık göstermektedir. Eğer herhangi bir yan etkiyle karşılaşır iseniz ilaç kullanımı sonlardırmanız gerekir.

Kalp krizi, felç, görme bozuklukları, el, ayak, yüzde. Boğazda ve dilde şişme durumu, nefes almada zorluk, baş dönmesi, kulak çınlaması, görme bozukluğu, kas ağrısı, kas zayıflığı, kısırlık, depresyon,terleme, ateşlenme, saç dökülmesi, ciltte döküntü, cilt altında sıvı birikmesi ve kabarcık oluşumu, uyku bozukluğu, uykusuzluk, fazla uyuma  ciddi yan etkilerdir. Bu yan etkiler çok az görülmektedir. Bu yan etkilerle karşılaştığınızda ilaç kullanımı bırakıp en yakın hastanenin acil servisine başvurmanız gerekir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

AMOKLAVİN-BİD 1000 mg

Advantan Krem Nedir? Ne İçin Kullanılır?